Domov Komentáre KREMSKÝ: Nerobme z detí strašiaka

KREMSKÝ: Nerobme z detí strašiaka

0
0

Budeme starší a bude nás menej. Také sú vyhliadky Slovenska v budúcnosti. Ale na matematiku nepotrebujeme Eurostat, matematika nepustí.

Husákove deti, dnešní 40-tnici sa pomaly blížia do veku, keď začínajú rozmýšľať o dôchodku. Ich ekonomická výkonnosť bude postupne klesať. Títo ľudia, narodení v časoch 70. – 80. rokov budú namiesto vytvárania zdrojov na penzie iných, sami potrebovať peniaze od štátu.

Kto ich bude živiť? Dnes je ľudí, ktorí pracujú oveľa viac, ako dôchodcov. Preto sa stíhame skladať na ich dôchodky. Za 20-30 rokov však bude vďaka Husákovým deťom dôchodcov oveľa viac ako produktívnych.

Vlády Smeru žiaľ na tento výstražný červený maják nad Slovenskom nereagovali. Navyše svojimi zásahmi do druhého dôchodkového piliera systém ešte viac zdeformovali. Zodpovedných ľudí, ktorí si odkladali financie, tým pripravili o výnosy a časť dôchodkov.

Ako z toho von? Skúsme si vybrať z niekoľkých možností. Prvou je znižovať v budúcnosti dôchodky (dôchodcov bude viac na menší balík peňazí). Druhou je otvoriť dvere imigrácii, teda ľuďom zo zahraničia, ktorí budú odvádzať dávky na našich dôchodcov.

Je však aj tretia možnosť – podporiť rodiny a vrátiť im dôveru v budúcnosť. Najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva, na ktorú vlády Smeru dlhodobo kašľali.

Rodiny sa jednoducho musia prestať báť mať viac detí. Nepomôže im len finančná podpora. Je to len jeden z mechanizmov, ako pomôcť. Potrebujeme však rodiny podporiť komplexne – zlepšením bývania a služieb, aby sa zbavili obáv mať viac detí. Tým, že im necháme viac peňazí, ale aj lepšími škôlkami, školami, zdravotníctvom.

A kde na to vziať peniaze? Napríklad lepšie vyberať dane. Len na podvodoch na DPH ročne uniká okolo jednej miliardy EUR. Môžeme viac zaťažiť majetky daňami z luxusu a spotreby. Nie je nič zlé na tom, ak bohatší zaplatia o niečo viac, aby sa rodiny s deťmi mali lepšie.

Hľadajme zdroje, diskutujme a nesnažme sa vyrábať strašiaka z detí a prorodinnej politiky. Zbavme rodiny strachu mať deti a podporme ich. Je to najlepšie riešenie.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…