Domov Komentáre KREMSKÝ: Pandemická pomoc nie je neobmedzená

KREMSKÝ: Pandemická pomoc nie je neobmedzená

0
0

Pomoc štátu ľuďom a podnikateľom je v pandemickej kríze naozaj masívna. Štát pomáhal výrazne a nikdy v histórii netieklo do pomoci toľko miliárd na to, aby podnikatelia udržali pri živote svoje firmy a stavy zamestnancov.

Z veľkej časti sa to podarilo. Štatistiky hovoria, že nezamestnanosť stúpla iba mierne a počet bankrotov je dokonca ešte nižší, ako po minulé roky.

Zdá sa, že ekonomika je dobre pripravená na reštart, otvorené obchody, reštaurácie či hotely. Vždy však budú medzi nami nespokojenci, aj keby štát urobil čokoľvek.

Sami vieme, aké jednoduché je mudrovať, čo sa malo urobiť lepšie, kričať z opozície „pomoc je slabá“ a hneď v nasledujúcej vete vyčítať, že „príliš zadlžujete štát“.

Ľudia si často neuvedomujú, že štát sa zadlžuje najmä kvôli pomoci ľuďom a preto, že Slovensko nemalo našetrené, keďže predchádzajúce vlády dlhodobo prejedali našu budúcnosť.

Súčasná vláda nastúpila do časov, ktoré boli najťažším obdobím od skončenia druhej svetovej vojny. Celosvetová kríza masívne zasiahla aj vlády, ktoré boli pripravené.

O čo ťažšie to mala naša vláda, ktorá v poslednej chvíli naskočila do deravej lode s názvom Slovensko, z ktorej tí pred ňou minuli všetko a predali aj veslá?

Aj keď všetkým sa vyhovieť nedá, rozumní ľudia pochopia, že v takejto chvíli sa nedá zachrániť všetko. Zachraňuje sa to najnevyhnutnejšie, aby sa loď nepotopila. Aj cieľom pomoci štátu je pomôcť firmám a ľuďom prežiť, nie nahradiť všetkým naplánované zisky.

Práve v takejto situácii je podstatné, aby bola pomoc adresná. Aby ju dostali tí, ktorí ju naozaj potrebujú. A áno, aj tí, ktorí si ju zaslúžia. Pretože zamestnávali ľudí, vykazovali zisky a platili dane aj v minulosti.

Pretože vždy boli a budú špekulanti, ktorí budú kričať „dávate málo“ a zároveň budú pokútne vyťahovať peniaze z vrecka štátu, keď sa nikto nepozerá. Sám som nedávno poukázal na nepoctivcov, ktorí zneužívajú pomoc na nájomné cez ministerstvo hospodárstva.

O všetkom najlepšie hovoria výsledky. Sme krajinou, ktorá si napriek kríze udržala vysokú spotrebu, teda ľudia nakupovali. Veľké fabriky, ktoré sú ťahúňmi našej ekonomiky, nezatvárali a namiesto prepadu sme zaznamenali rast. Dnes sa treba sústrediť, aby sme ešte lepšie využili pomoc, ktorá prichádzať z plánu pomoci.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …