Domov Komentáre Kremský: Putin zneužíval obchod s energiami a na vojnu sa pripravoval dlhodobo

Kremský: Putin zneužíval obchod s energiami a na vojnu sa pripravoval dlhodobo

0
0

Vojna sa nepripravuje týždeň, ani mesiac. Rusko nás dlhodobo klamalo a dnes už je jasné, že sa pripravovalo na vojnu. Preto od minulého roku vytváralo energetický a ekonomický tlak na Európu.

Zvýšilo ceny plynu na spotových trhoch a donútilo mnohé európske krajiny nenakupovať ho. Spolu so znížením dodávok plynu to znamenalo vyprázdňovanie zásobníkov v štátoch Európy.

Ceny astronomicky rástli a následne to spôsobilo zdvihnutie cien všetkých energií. Bola to ekonomická príprava na vojnu, ktorú dnes vidíme. Cieľom bolo dostať Európu pod tlak, aby nemohla adekvátne zareagovať na Putinovu agresiu na Ukrajine.

Teraz sa ekonomické sankcie prejavia až po čase a nemôžeme očakávať okamžitý účinok. Rusko však momentálne smeruje do nevyhnutnej záhuby a bude nezmyselne poškodené.

Samozrejme, že sankcie dopadnú na obe strany, ale pre Putinov režim to bude devastačné.

Pre Slovensko je momentálne dôležitá jednota s našimi partnermi v EÚ. Sankcie musíme koordinovať a rozumne ich zvážiť. Na jednej strane Slovensko a jeho potreby, na druhej Putinom financovaná agresívna vojna zo zdrojov, ktoré zneužíva na bombardovanie a zabíjanie nevinných ľudí na Ukrajine.

Ak by sme mali vypnúť plyn a ropu z Ruska, musí byť jasné, čo ďalej. Budeme potrebovať garancie, že energie dostaneme z druhej strany a nezostaneme budúci rok bez plynu. Je to veľmi opatrné váženie na lekárenských váhach.

Je až zarážajúce, že vlády Smeru v oblasti diverzifikácie zdrojov neurobili v úrodných rokoch vôbec nič. Naopak, nechali nás napospas Rusku a dnes hovoria o ekonomickej vlastizrade. Budovanie obnoviteľných zdrojov, využitie termálnej, slnečnej či veternej energie, zostalo v rečiach. Neurobili nič.

Ekonomická vlastizrada je to, čo neurobili počas ich vlády. Ak by dali do rozvoja zdrojov energií toľko práce, ako dnes dávajú do blábolov o tom, ako nemáme pomáhať Ukrajine, mohli sme byť energeticky nezávislí. To by však Ficovi muselo viac záležať na Slovensku a nie na Rusku.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…