Domov Komentáre KREMSKÝ: Zachovali sme ľuďom slobodu rozhodnúť o ich peniazoch v 2. pilieri

KREMSKÝ: Zachovali sme ľuďom slobodu rozhodnúť o ich peniazoch v 2. pilieri

0
0

Sloboda je dôležitá! Ako by sa nám páčilo, keby nás niekto obmedzil používať náš dom, auto alebo úspory, ktoré máme v banke? Boli by sme veľmi nespokojní. Veľmi skoro by to spôsobilo revolúciu.

Inak je to s úsporami, ktoré si ľudia dlhé roky šetria na dôchodok v 2. pilieri. Niekto tam má pár tisíc, niekto s vyšším platom možno aj niekoľko desiatok.

Napriek tomu sa o ne drvivá väčšina ľudí nestará a dúfajú, že o ne neprídu a „nejako sa zhodnotia“. Potom príde moment, keď odchádzajú do dôchodku a nasporené peniaze si chcú vybrať.

Niekto si chce zatepliť a zrekonštruovať dom, aby platil menej za energie, niekto možno dať opraviť zuby, aby si na dôchodku mohol dať aj sviečkovú, nielen rizoto. A niekto si možno kúpi lepšie auto, aby si mohol privyrábať rozvozom stravy alebo taxikárčením.

A práve toto mala zmena zákona o starobnom dôchodkovom sporení zrušiť. Popri mnohých vylepšeniach 2. piliera, ktoré novela prináša, by zmizla možnosť jednorazovo si pri odchode do dôchodku vybrať nasporenú sumu.

Sloboda nakladať so svojím majetkom, ktorým sú aj úspory v 2. pilieri, je však veľmi dôležitá. Preto som sa zasadil za to, aby sa zachovala.

Po novom si budú môcť vybrať iba polovicu nasporenej sumy, druhá polovica sa im bude vyplácať postupne po desiatich rokoch na dôchodku. Dôvodom je, že ľudia po 75-ke už často potrebujú opatrovanie, asistenciu či presťahovanie do pobytového zariadenia a takýto príplatok im umožní financovať ich potreby.

Samozrejme, možnosť vybrať si jednorazovo časť nasporenej sumy tu aj naďalej bude len pre ľudí, ktorí majú dostatočný dôchodok, teda nad priemerom.

Ostatným sa budú peniaze z 2. piliera vyplácať postupne mesačne a tým sa im nízky dôchodok zvýši. Ak je to však čo len trochu možné, ľudia musia mať možnosť rozhodnúť sa. Nechajme na nich, čo so svojimi nasporenými peniazmi v 2. pilieri urobia.

Peter Kremský, poslanec NR SR za OĽaNO a predseda Výboru pre hospodárske záležitostiNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…