Domov Zdravie Krok za krokom k predsavzatiam, ktoré vydržia

Krok za krokom k predsavzatiam, ktoré vydržia

0
0

Osemdesiat percent januárových predsavzatí končí svoju životnú púť už vo februári. Aspoň tak vyzerajú čísla zo svetových prieskumov. Dávate si novoročné predsavzatia tiež? Majú úspešnosť vyššiu než je svetový priemer?

Predčasné zlyhania našich cieľov majú podľa odborníkov na svedomí najmä naše veľké oči a radikálne postoje.

Necháme sa ľahko odradiť: akonáhle jedno cvičenie vynecháme, dáme si jeden odopieraný koláč či zvýšime hlas, ktorý sme zvýšiť nechceli, máme sklon vzdať sa úplne – akoby jeden zjedený zákusok kompletne premazal 7 dní zdravého stravovania.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Aby bol nový rok novým začiatkom

Často však nedokážeme ani začať. Ako vraví staré ale pravdivé klišé, najťažším krokom je ten prvý, a aj pri ňom naše veľké očakávania situáciu komplikujú –  chceme ísť do všetkého naplno, každý deň odcvičiť minimálne hodinu.

Ak svoj časový limit neplníme, sme frustrovaní. Hodina však nie je málo, najmä ak ju z ničoho nič chceme nájsť každý deň v našich životoch, ktoré dovtedy žiaden takýto úsek poskytovať nemuseli.

Zároveň je predstava hodinovej aktivity dosť dlhá na to, aby sa nám ťažšie začínalo. Odkladáme až kým sa nezotmie, a čas na cvičenie či vzdelávanie už zrazu objektívne nemáme. Je však aj lepší spôsob. Chcete ho spoznať?

Z priemyslu do motivačných kníh

Už ste to určite počuli mnohokrát- aj tá najdlhšia cesta začína prvým malým krokom. A za ním prídu všetky ostatné, rovnako malé. Podobným výrokom by sa dala zhrnúť metóda kaizen, a teda metóda postupného zlepšovania.

Hoci jej názov evokuje staré japonské filozofie, v skutočnosti ide o princípy definované z pragmatických dôvodov v modernej, industrializovanej Amerike.

Prišli s ňou teoretici manažmentu a ekonómie, ktorí sa v časoch ekonomickej krízy snažili pomôcť stagnujúcemu priemyslu a znovu naštartovať domácu ekonomiku. V spolupráci s americkou vládou spísali pre firmy návod, ako sa z dna vyškriabať k svetlejším zajtrajškom.

Okrem iného spoločnosti odrádzali od veľkých, radikálnych transformácií (výmena vybavenia, hĺbková reorganizácia), a vyzývali ich hľadať stovky aj tých najmenších vecí, ktoré sa dajú zlepšiť tu a teraz, na existujúcich pozíciach, s existujúcim vybavením.

Znie to možno obyčajne, ale každý, kto niekedy vo veľkej firme pracoval, určite dokáže vymenovať hneď niekoľko aspektov vlastnej práce, ktoré považoval za neefektívne, zdržujúce, zbytočné, chybové.

S podobnou ľahkosťou ako vy dokážu podobné zlepšenia na svojich pozíciach vymyslieť všetci zamestnanci, od pracovníkov za pásom po najvyšší manažment.

Keď firmy dali týmto podnetom pravidelný priestor, výrazne to pomohlo, a keď podobnú pomoc potrebovalo po druhej svetovej vojne Japonsko na naštartovanie vlastnej poudieranej ekonomiky, Američania im svoju teóriu predstavili.

Tam nie len získala svoje japonské meno, ale aj nadšených stúpencov, ktorí v nej pokračovali, dokonca aj v časoch, keď Amerika samotná na jej pozitíva dávno zabudla a začala vo veľkom presadzovať cestu radikálnych, veľkých inovácií.

Aj vďaka tomu v 70. a 80. rokoch japonské automobilky výkonnostne tromfli tie americké, až sa predstavitelia amerických firiem začali o tajomstvo japonskej kuchyne intenzívne zaujímať.

Japonci im tak museli znovu vysvetliť to, čo ich len zopár desaťročí dozadu Američania sami naučili. Dnes sa princípmi kaizen nechávajú inšpirovať aj viacerí psychológovia, ale už mimo kontext veľkých organizácií – študujú ich vo vzťahu k človeku, dosahovania osobných cieľov a sebarozvoja.

O jedno percento lepší ako včera

Čo má teda fungovanie priemyslu spoločné s vašim cieľom schudnúť 15 kíl? Viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Ponúka návod na to, ako sa zlepšovať postupne a nepodľahnúť stresu z ťarchy veľkých cieľov.

Namiesto snahy zaviesť do svojho života radikálne zmeny v krátkom čase, odporúča začať po malých krokoch a pracovať s tým, čo máme. Jeden príklad za všetky je ťažké vzdať sa všetkého cukru zo dňa na deň, ale z dlhodobého hľadiska nám k úspechu skutočne stačí len to, aby sme boli zajtra o kúsok lepší, ako sme dnes.

Čo to znamená v praxi? Ak sa chceme zbaviť závislosti na sladkom, stačí, ak si dnes kávu osladíme o lyžičku menšou dávkou, zajtra okrem toho zjeme len polovicu poobedného zákusku a pozajtra vynecháme aj sladený nápoj.

Alebo začneme čítať zloženie potravín a svoju obvyklú omáčku na cestoviny nahradíme tou, v ktorej nie je pridaný cukor. Zmeny, ktoré v začiatkoch pôsobia tak zanedbateľne, až ich budeme chcieť označiť za zbytočné, sa postupne nabalia jedna na druhú a časom prinesú želaný výsledok.

Ak potrebujete spevniť svoje telo, začnite podobne. Cvičte ráno jednu minútu, potom minútu tridsať, dve minúty. Alebo dnes prestaňte chodiť výťahom a zajtra nastúpte aj o jednu zastávku ďalej.

Nielenže vďaka takýmto malým, nenáročným krokom prelomíte strach zo začatia, ale kým vás dobehne náročná fáza, zvyknete si na proces a vytvoríte zvyk. Zároveň pomôžete aj sebavedomiu, pretože už predsa na cieli pracujete a nevzdali ste to hneď po pár pokusoch.

Samozrejme, všetko predpokladá existenciu základného kameňa, a teda že to so svojím predsavzatím myslíte vážne, a naozaj sa tešíte na pozitívne dopady svojho rozhodnutia. Ak toto máte, metóda postupného zlepšovania vám pomôže nezľaknúť sa a vydržať.

Žiaden úspech nie je primalý

Trik je to teda veľmi jednoduchý. Začať v malom, postupne pridávať, vytvárať si zvyk. Uvedomiť si, že žiadna zmena nie je príliš malá, a žiaden prešľap nie je dôvodom na to, aby sme vo svojom úsilí prestali pokračovať.

Je nutné vedieť si odpustiť a dívať sa na vec z dlhodobej perspektívy – čo je zopár vynechaných tréningov v porovnaní s tým, že s cvičením nesekneme už vo februári, ale ešte aj v decembri budeme poctivo drepovať?

Často hľadáme veľkolepé riešenia, študujeme motivačnú literatúru a hľadáme ideálne návody na to, ako do dňa vtesnať viac ako 24 hodín. Radikálne zmeny však nemusia byť ideálnou cestou k cieľu pre každého.

Zistili to veľké firmy, zhodli sa na tom mnohí psychológovia, môžete si to overiť aj sami. Tak čo, skúsite to tento rok inak?

B. Révayová, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…