Domov História Krviprelievanie v Devínskej Novej Vsi

Krviprelievanie v Devínskej Novej Vsi

0
0

Sme zvyknutí, že zo zahraničia k nám často prídu informácie o streľbe v škole, na ulici, či v obchodnom dome. Do 30. augusta 2010 sme si mohli pokojne povedať, že u nás sa nič podobné nemôže stať. Stačí však jeden šialenec, akým bol Ľubomír Harman a všetky predstavy o bezpečnom Slovensku sa zrazu zrútia ako domček z karát.

Slovensko v celosvetovom meradle patrí medzi tie bezpečnejšie krajiny. Pocit bezpečia spočíva v tom, že môžeme vyjsť na ulicu bez toho, aby sme sa obávali, že sa staneme obeťou trestného činu.

Všetky tieto domnienky však nadobudli úplne iný rozmer po tom, čo Slovenskom otriasol masaker z Devínskej Novej Vsi, ktorý sa odohral 30. augusta 2010.

Strieľal po všetkom, čo sa pohlo

Páchateľ začal streľbu v ranných hodinách v jednom z panelových bytov nad škôlkou na ulici Pavla Horova. Po tom, čo vyvraždil 5-člennú rodinu, 4 ženy a 12- ročného chlapca, namieril si to na ulicu.

Pred vchodom do paneláku vystrelil aj na okoloidúceho muža z rovnakej rodiny. Keď sa 48-ročný strelec presunul na ulicu, začal skutočný boj o život.

Spustil paľbu po ľuďoch, aj po autách. Strieľal aj po oknách a balkónoch. Na balkóne zasiahol 52-ročnú ženu, ktorá zraneniam podľahla. V tom čase sa verejnosť dozvedela o strelcovi na uliciach Pavla Horova a Štefana Králika.

Miestny rozhlas v tejto súvislosti vyzval obyvateľov Devínskej Novej Vsi, aby v žiadnom prípade nevychádzali z domovov a nestáli ani pri okne.

Dve minúty po streľbe dorazila na miesto aj polícia, ktorá strelca spacifikovala strelou do hrude, po čom si sám útočník strelil do hlavy.

Na mieste zraneniam podľahol. Verejnosť stále očakávala informácie o obetiach a zranených, ktorí doplatili na jeho besnenie.

Hrozivá bilancia

Informácie o prvej obeti sa k verejnosti dostali o 10:45 hodine. O hodinu neskôr už Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby informuje, že incident si vyžiadal 6 mŕtvych a 13 zranených.

Hoci tieto čísla už vtedy pôsobili hrozivo, stále nešlo o oficiálnu a konečnú bilanciu. Posledné informácie hovorili o 7 obetiach a ďalších 15 zranených, ktorí sa ocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Ôsmou obeťou incidentu bol samotný páchateľ, 48-ročný Ľubomír Harman.

Alkohol aj drogy

Celé Slovensko očakávalo informácie o tom, kto bol páchateľom, a prečo sa rozhodol spáchať takýto hrozný čin. Svedkovia ho opisovali ako staršieho pána, ktorý mal údajne strieľať zo samopalu.

Neskôr Prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak potvrdil, že strelec bol jeden, strieľal zo samopalu, no mal aj ďalšie dve guľové zbrane. Jeho motív zatiaľ nebol známy.

Polícia na mieste našla 115 nábojníc, ktoré svedčili o tom, že útočník odhodlane pálil všade okolo seba. Všetky zbrane, ktorými páchateľ vraždil, mal v legálnej držbe.

To, či mal nejaký motív, alebo ho k tomu vyprovokovali omamné látky skúmala neskoršia expertíza. Podľa znaleckého posudku mal Ľubomír Harman v čase útoku v krvi 0,5 promile etanolu.

Okrem alkoholu mal Harman užiť aj acetón, čo potvrdili výsledky toxikologicko‑chemického vyšetrenia. V krvi mal celkovo 0,14 promile a v moči 0,85 promile acetónu, ktorý sa do tela dostáva inhaláciou.

Vyšetrovanie masakru bolo ukončené v roku 2011. Trestné stíhanie zastavili kvôli smrti páchateľa. Jeho motív však zostal stále neznámy.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…