Domov Zdravie Krvná skupina určuje povahu. Ako je to však so stravou?

Krvná skupina určuje povahu. Ako je to však so stravou?

0
0

Krvná skupina je niečo, s čím sa rodíme a žijeme. Dôležitosť poznať svoju krvnú skupinu nesúvisí len s prijatím či darovaním krvi, ale tiež s možným prispôsobením životného štýlu podľa jej typu. Ide skutočne o univerzálne pravidlo, alebo len o mýtus?

Krvné skupiny u ľudí vznikajú na základe prítomnosti antigénov a protilátok v krvi. Smerodajná je v tomto prípade dedičnosť, ktorá rozhodne o tom, s akou krvnou skupinou sa dieťa narodí.

Celkovo poznáme približne 20 rôznych systémov rozdelenia krvi. Za najdôležitejší sa považuje AB0 systém a tiež Rh faktor. Krvnú skupinu určujú práve antigény, ktoré sa nachádzajú na povrchu červených krviniek.

Za najsilnejší antigén je považovaný antigén D. Ak sa na povrchu červenej krvinky nachádza, krvnú skupinu označujeme Rh+. V opačnom prípade ide o Rh-.

Diéta podľa krvnej skupiny?

Krvná skupina v našom tele ovplyvňuje viac, ako si možno myslíte. Ovplyvňuje to ako človek vyzerá, či aké sú jeho povahové vlastnosti. Nedávno sa objavila tiež diéta, ktorá vychádza práve z typu krvnej skupiny.

S ňou prišli Američania James D’ Adamo a jeho syn, ktorí vychádzali z predpokladu o fungovaní lektínov. Ide vlastne o bielkoviny, ktoré nachádzame v strave.

Ich teória hovorí o tom, že niektoré lektíny sa navzájom vylučujú s antigénom v našej krvi, čo môže za vznik ochorení. Viacero odborníkov sa ale ich teóriou zaoberalo a prišli k jednoznačnému záveru.

Diéta na základe krvnej skupiny je nepresná a ide len o mýtus. Lektíny, o ktorých hovorili sa totiž správajú u každej krvnej skupiny rovnako. Diéta ušitá presne na mieru, podľa krvnej skupiny, sa teda neosvedčila.

Podľa psychohematológie ale existujú isté črty, ktoré sú určujúce práve podľa daného typu krvnej skupiny. Podľa niektorých hematológov však ani táto teória nie je smerodajná a mali by sme ju vnímať s nadhľadom. Ako by to teda podľa nej malo fungovať?

Nulkári sú optimisti so silnou imunitou

Krvná skupina 0 patrí medzi najstaršie krvné skupiny. Ľudia s ňou sú potomkami najstarších ľudských predkov, ktorí sa živili lovom zvierat. To samozrejme vyžadovalo maximálnu fyzickú a aj psychickú kondíciu.

Práve s tým vraj súvisí fakt, že ľudia s touto krvnou skupinou sa môžu pochváliť vysokou odolnosťou voči stresu. Sú to tiež veční optimisti, ktorí sa neboja nových vecí a radi nadväzujú nové kontakty.

Okrem optimizmu je u nulkárov tiež vyvinutý zmysel pre vodcovstvo. Disponujú organizačnými schopnosťami a tiež vytrvalosťou a chuťou bojovať. Z toho vyplýva aj fakt, že by mali vyhľadávať športy, v ktorých sa môžu poriadne vybúriť.

Najvhodnejším je beh, plávanie, lyžovanie, bicyklovanie či rôzne bojové športy. Čo sa týka zdravia, ľudia s krvnou skupinou 0 majú silný imunitný systém.

Odolní tiež bývajú voči ochoreniam tráviaceho traktu. Preto by sa v ich jedálničku malo objavovať viac mäsitej stravy. Dbať by tiež mali na zvýšený príjem vitamínu K, vitamínu B, jódu a tiež vápnika.

Zodpovední a citliví áčkari

Pravým opakom sú ľudia, ktorým v žilách prúdi krvná skupina A. Vznik tejto skupiny sa totiž datuje do čias, kedy naši predkovia začali viesť usadlejší spôsob života a premenili sa z lovcov na roľníkov.

Práve preto sú ich dnešní potomkovia viac vyrovnaní a pokojní. Neradi sa ocitajú v stresových situáciách a veľmi často ich nezvládajú. Potrebujú totiž pokoj a na prvý pohľad pôsobia rezervovane.

Medzi ich najlepšie povahové vlastnosti patrí úprimnosť, zdvorilosť či zodpovednosť. Práve medzi ľuďmi s krvnou skupinou A by ste mali vraj najčastejšie natrafiť na plánovačov, ktorí dvakrát merajú a raz strihajú.

V ich správaní môžeme často naraziť na zvýšenú citlivosť, dokonca až precitlivenosť. S týmito vlastnosťami súvisí fakt, že najvhodnejším pohybom sú pre nich relaxačné cvičenia či joga.

Namáhavá práca či veľa pohybu je totiž presne to, čo áčkarov vytrhne z ich komfortu. Zaujímavosťou je, že ľudia s touto krvnou skupinou vraj majú sklon k vegetariánstvu.

Preto sa u nich často objavuje nedostatok železa a oslabená imunita. V jedálničku by mali uprednostniť potraviny s vitamínmi C, E, B12 či kyseliny listovej. Kvôli nie príliš odolnému tráviacemu traktu by sa mali vyhýbať prílišnej konzumácii mäsových či mliečnych výrobkov.

Béčkari sú trpezliví a vyrovnaní

Pre ľudí s krvnou skupinou B je najpríznačnejšou vlastnosťou vyrovnanosť. Tá sa týka ich povahy, ale tiež fyzického zdravia. Vyrovnanosťou sa vyznačuje ich imunitný a tiež nervový systém.

Pôvodní nositelia krvnej skupiny B boli kočovníci, ktorí putovali z jedného miesta na druhé a teda museli často čeliť nebezpečenstvu. S tým súvisí fakt, že ľudia s touto krvnou skupinou sa rýchlo prispôsobujú zmenám a veľmi dobre zvládajú stresové situácie.

Často ide o temperamentné osobnosti, ktoré si vytrvalo a trpezlivo idú za svojím cieľom. Béčkari sú často puntičkári, ktorí majú všetko dôkladne naplánované. Ich najväčším nepriateľom je zmätok.

Vyhľadávať by mali hlavne športy ako tenis, bicyklovanie, plávanie či chôdza. Hlavným pravidlom v ich stravovaní je dostatočné množstvo horčíka. Vynechávať by nemali tiež ryby, teľacie mäso a dovoliť si môžu aj mliečne výrobky.

Tí, ktorých je najmenej

Len päť percent populácie sa môže pochváliť krvnou skupinou AB, ktorá je spomedzi všetkých najmladšou. Táto krvná skupina je výsledkom sťahovania národov a jej dnešní nositelia sú často komplikovaní.

Disponujú totiž vlastnosťami krvnej skupiny A, ale súčasne aj krvnej skupiny B, čo v tomto prípade obnáša skutočne náročnú kombináciu povahových vlastností.

Na jednej strane ide o emocionálne nevyrovnaných a náladových ľudí. Často ich správanie prechádza z extrému do extrému. Pochopiť ich teda býva poriadny problém.

Títo ľudia sa ale môžu pochváliť odolným imunitným systémom. Kombinovať môžu potraviny od oboch krvných skupín, avšak zabúdať nemôžu na rovnováhu v jedálničku.

Existujú teda rôzne názory na to, čo má všetko naša krvná skupina na svedomí. Či sa stravovaním podľa nej budete riadiť alebo nie, je len na vás.

Individuálne môžu byť aj povahové vlastnosti, ktoré môžu a nemusia súvisieť s krvnou skupinou. Je však zaujímavé vedieť, kým boli pôvodní nositelia jednotlivých krvných skupín a čo nám po nich zostalo.

puma, foto: shutterstock, depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Jordanov dres vydražili za 1,38 milióna dolárov

Univerzitný dres legendárneho amerického basketbalistu Michaela Jordana zo sezóny 1982/198…