Domov Slovensko Kto nahradí Kisku? Remišová to byť nemusí

Kto nahradí Kisku? Remišová to byť nemusí

0
0

Bývalý prezident Andrej Kiska nekandidoval v minuloročných prezidentských voľbách s odôvodnením, že sa chce venovať straníckej politike, kde má väčšiu šancu ovplyvňovať dianie na Slovensku. Po tohtoročných parlamentných voľbách sa však z politického života úplne vytratil.

Strana Za ľudí ostala po februárových parlamentných voľbách bez svojho predsedu, ktorý neskrýval sklamanie z nízkeho volebného zisku. Už v rokovaniach o novej koalícii nahradila Andreja Kisku Veronika Remišová.

Bývalý prezident napokon nezasadol ani do poslaneckej lavice a dnes je veľmi pravdepodobné, že v straníckej politike pokračovať nebude. V jeho strane sa už začína špekulovať o jeho nástupcovi.

Sú aj efektívnejší a uveriteľnejší

Logicky by sa mohlo zdať, že by novou predsedníčkou strany mohla byť práve spomenutá podpredsedníčka strany Remišová. Avšak zdá sa, že v strane to až také isté nemá.

Ako sa vyjadril poslanec za túto stranu Miroslav Kollár, v tejto koaličnej strane sú ľudia, ktorí majú na túto pozíciu lepšie predpoklady ako vicepremiérka.

„Ak sa rozhodneme rešpektovať aktuálnu štruktúru našich voličov a voličov, ktorí dnes nemajú zastúpenie v parlamente, myslím, že máme v strane lídrov, ktorí môžu efektívnejšie a uveriteľnejšie osloviť túto cieľovú skupinu.

Ak sa ale strana väčšinovo rozhodne, že ide bojovať na územie, ktoré je dnes obsadené silnými parlamentnými stranami so silnými lídrami, takej cieľovke môže síce lepšie zodpovedať Veronika Remišová, otázka však je, či je tam v tejto chvíli šanca na nejaký výraznejší úspech,“ myslí si Kollár.

Samotná Remišová o tejto otázke špekulovať zatiaľ nechce, s tým, že predsedom je stále Andrej Kiska. „Keď sa Andrej Kiska rozhodne nepokračovať na čele strany, budeme spoločne vyberať jeho nástupcu.

Dovtedy pre nás nemá význam špekulovať o jeho možnom nástupcovi v médiách,“ vyjadrila sa Remišová. Andrej Kiska by mal podľa svojich kolegov v blízkom čase informovať o tom, ako bude strana ďalej pokračovať. Prípadný nový predseda by sa mohol voliť začiatkom leta.

Za ľudí padá

Strana Za ľudí mala krátko po svojom založení volebné preferencie na úrovni 8 – 10 percent. No vo februári sa len tesne prehupla cez potrebnú 5-percentnú hranicu do parlamentu.

Odvtedy však jej preferencie prudko klesajú. Dôvodom by podľa poslanca Kollára mohol byť práve odchod Andreja Kisku.

„Boli sme vnímaní ako strana Andreja Kisku a Andreja Kisku teraz nemáme,“ odôvodnil Kollár. Oficiálnym dôvodom Kiskovho stiahnutia sa z politického života sú zdravotné problémy.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Skryté talenty známych ľudí, ktorým nebudete veriť

Každý človek má na niečo talent. Rovnako to platí aj o známych ľuďoch. Tí majú popri talen…