Domov Kultúra Kultúrna obec prežíva najťažšie obdobie od vzniku SR

Kultúrna obec prežíva najťažšie obdobie od vzniku SR

0
0

Domáca kultúrna obec prežíva v súvislosti s pandémiou najťažšie obdobie od vzniku samostatnej SR. V otvorenom liste premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) a členom vlády to konštatujú predstavitelia Spolku koncertných umelcov.

Signatári otvoreného listu adresovaného vláde uvádzajú, že koncertní umelci z oblasti vážnej hudby sú mesiace v situácii, keď nevedia, či a v akej forme budú môcť realizovať svoje koncerty a či budú mať nejaký príjem.

K umelcom sa pomoc nedostala

Umelci v liste zdôrazňujú, že pomoc, ktorú vláda vyčlenila pre všetkých občanov prostredníctvom ministerstva práce, sa k väčšine ich komunity nedostala.

„Má to jednoduchý dôvod. Žiť výlučne z koncertnej činnosti je na Slovensku takmer nemožné a veľká väčšina koncertných umelcov musí mať aj nejaký iný, stabilný príjem. Aj malý, čiastočný úväzok, teda umelcov z paušálnej pomoci diskvalifikoval,“ vysvetlili.

Zároveň koncertní umelci pripomínajú, že všetky civilizované európske krajiny našli v priebehu pandémie koronavírusu spôsob, ako kultúre efektívne pomôcť.

„Vyzývame preto vládu SR na bezodkladnú a plošnú pomoc všetkým dotknutým ľuďom v kultúre a kreatívnom priemysle. V opačnom prípade si už tak ťažko skúšaná komunita umelcov ponesie po odznení pandémie vážne trvalé následky,“ dodali umelci.

Prišli o 80 – 90 % príjmov

Ku kritike Spolku koncertných umelcov sa pridávajú aj mnohé iné kultúrne asociácie a spolky, ktoré okrem iného kritizujú, ako sa premiér k danej problematike postavil a tiež to, že ju podľa nich bagatelizuje na úroveň, akoby išlo len o pár umelcov.

Vyzývajú ho, aby ich začal počúvať a riešil ich situáciu.

Poukázali, že na Slovensku pracuje v kultúrnom a kreatívnom priemysle 220-tisíc občanov, čo je približne deväť percent pracujúcich.

Dodali, že približne jedna tretina z nich má v posledných siedmich mesiacoch pokles práce o viac ako 80 percent a niektoré odvetvia o 90 percent.

Kultúrni zástupcovia vo svojom liste uznávajú, že pomoc pre podnikateľov a fyzické osoby bola poskytnutá, ale zároveň dopĺňajú, že z väčšiny opatrení ľudia a spoločnosti z kultúrnej oblasti vypadli.

„Drvivá väčšina spoločností nemá prevádzky, na ktoré bola naviazaná pomoc. Väčšina ľudí v našom priemysle sa živí ako SZČO a tí, ktorí sa k sociálnej pomoci dostali, ňou často nepokryjú ani výšku odvodov, ktoré teraz budú musieť doplatiť,“ vysvetlili situáciu.

Tiež uviedli, že mnohí z nich nemôžu od 10. marca vykonávať svoju prácu. Veria, že ich objasnenie aktuálnej situácie napomôže ku komplexnému pochopeniu hĺbky problému a k jeho bezodkladnému a rýchlemu riešeniu a vyriešeniu.

Problém musí riešiť vláda

Zástupcovia nesúhlasia s tým, že ide o problém v kompetencii Ministerstva kultúry SR (MK SR), keďže presahuje jeho kompetencie.

MK SR nie je tým, kto má podľa nich riešiť potrebu kompenzácie jedného celého priemyselného odvetvia. Objasňujú, že ide o medzirezortný problém, ktorý môže vyriešiť iba vláda.

Ako ďalej približujú, sú odvetím hospodárstva ako akékoľvek iné, a preto sa dôrazne ohradzujú proti diskriminácii, ktorej sa im dostáva.

„Bez aktuálnej pomoci, kompenzácií a bez pomoci v ďalšom období, keďže pracovať naďalej v normálnom režime nebude možné, naše odvetvie na dlhé roky skončí, infraštruktúra a režimy procesov ‚výroby‘, sú už v súčasnosti v rozvrate,“ upozorňujú.

Budú protestovať

Viaceré kultúrne asociácie avizovali, že 14. októbra plánujú zorganizovať demonštráciu, ktorej cieľom bude poukázať na aktuálne problémy kreatívneho priemyslu. Protest sa má uskutočniť na Námestí SNP v Bratislave, začiatok je plánovaný na 17:00.

Usporiadateľmi protestu sú Asociácia hudobných klubov Slovenska (AHKS), Združenie hudobných promotérov na Slovensku a Hudobná únia Slovenska.

„Pokúsime sa pokojnou a kultúrnou formou demonštrovať za svoje práva a za pozornosť zo strany kompetentných úradníkov nášho štátu,“ uviedli organizátori.

Dodali, že z dôvodu pandémie bude podujatie zorganizované v čo najbezpečnejšom režime.

Ministerka reaguje

Na problematickú situáciu v kultúre reagovala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). Potvrdila, že problémy, s ktorými sa „pasuje“ kultúra, sú frustrujúce.

Uviedla, že na MK SR sa rozhodli pre dotačný zákon, ktorým vytvoria novú schému. Ako dodala, takáto schéma na Slovensku ešte nebola.

„Budeme mať možnosť prerozdeľovať prostredníctvom nej peniaze jednotlivcom a potom nezriaďovaným divadlám, ktoré vieme, že mali výpadky,“ priblížila.

Plánujú tiež zriadiť register, do ktorého sa budú môcť nahlasovať ľudia z kultúrno-kreatívneho priemyslu, aby ministerstvo vedelo zreálniť čísla takto zamestnaných ľudí.

Šéfka rezortu kultúry vysvetlila, že je pre nich prekážkou, keď nevedia, koľko ľudí reálne v danej sfére pracuje. Dodala, že v súčasnosti nie sú ľahko identifikovateľní, a preto pomoc nemôže byť adresná.

red, SITA, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…