Domov Cestovanie Laos: Najväčšie zaujímavosti o tomto štáte v juhovýchodnej Ázii

Laos: Najväčšie zaujímavosti o tomto štáte v juhovýchodnej Ázii

0
0

Laos sa často zvykne porovnávať s Thajskom, pretože zdieľajú spoločnú históriu. Ide však o jedinečnú krajinu s vodopádmi, starodávnymi relikviami či kľukatými riekami. Pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavosti o tejto exotickej krajine.

#1

Laos je jedinou vnútrozemskou krajinou v celej juhovýchodnej Ázii. Spomedzi všetkých krajín v tejto časti sveta má najnižšiu hustotu obyvateľstva s celkovým odhadovaným počtom obyvateľov približne 7 miliónov.

#2

Budhizmus je hlavné náboženstvo, ktoré sa v krajine zaviedlo už pred 2 000 rokmi. V súčasnosti až 60 % obyvateľov vyznáva budhizmus – Theravada.

Je to forma, ktorá je založená na Buddhovom predchádzajúcom učení. Toto náboženstvo je tak hlboko zakorenené v laoskej spoločnosti, že vláda ho vo viacerých smeroch zakomponovala aj do politických tém.

#3

Hlavným turistickým cieľom v krajine je skupina jaskýň známych ako Tham Ting a Tham Theung s výhľadom na rieku Mekong v Laose. Tieto jaskyne sú známe tým, že sa tam nachádzajú stovky malých sôch Buddhu, väčšinou vyrobených z dreva.

#4

Jedlo má veľa spoločného s thajským jedlom, avšak v prípade kuchyne Laosu je hlavnou surovinou lepkavá ryža, ktorá sa podáva v malých vreckách a konzumuje sa výlučne rukami.

#5

V krajine existujú dve formy tradičného umenia. Klasické umenie úzko súvisí s hinduistickou mytológiou či budhizmom a ľudové umenie je zas spájané s animistickými kmeňmi Laosu.

Viac preferovanejšie je práve ľudové umenie, teda piesne a tance, ktoré úzko súvisia s festivalmi, ktorých tam je v priebehu roka pomerne dosť.

#6

V Laose je zakázané prejavovať akúkoľvek formu náklonnosti na verejnosti. Aj bozkávanie, objímanie alebo držanie za ruky na verejnosti je tabu a v prípade, že by ste sa do tejto krajiny vybrali, majte to na pamäti.

#7

Národným symbolom Laosu je slon, je to kvôli veľkému počtu slonov, ktorí kedysi na území krajiny žili. Laos sa predtým nazýval Lane Xang, tento názov sa doslova prekladá ako „Krajina miliónov slonov”.

Bohužiaľ, v súčasnosti tam už tak veľa slonov nie je, je to kvôli vojnám, ničeniu ich prirodzeného prostredia a neetickým praktikám.

#8

Na ďalekom juhu krajiny nájdete Si Phan Don, ktorý sa prekladá ako „4 000 ostrovov”. Je to riečne súostrovie Mekongu, ktorý sa rozdeľuje na mnoho menších vodných ciest a potom sa spája tesne nad kambodžskou hranicou.

Výsledkom je veľké množstvo ostrovov, ktoré sa líšia veľkosťou a tvarom. Ostrovy sa stali obľúbeným miestom pre turistov z celého sveta vďaka krásnym miestam, ktoré sa na nich nachádzajú.

#9

Krajina je domovom najväčšieho vodopádu v juhovýchodnej Ázii. Je ním vodopád Khone Phapheng, známy aj ako „Niagara východu”.

Tento vodopád je hlavným dôvodom, že rieka Mekong nie je úplne splavná do Číny napriek mnohým snahám francúzskych kolonistov v priebehu 19. storočia.

Khone Phapheng

#10

Očakáva sa, že každý chlapec v Laose bude nejaký čas mníchom, bude žiť v kláštore a bude dodržiavať prísne pravidlá.

Nováčik musí dodržiavať 10 hlavných pravidiel, zatiaľ čo plnohodnotný mních ich musí dodržiavať až 227. Pre mnoho detí v Laose je mníšska cesta jediným spôsobom, ako získať prístup k vzdelaniu.

#11

Sopečná pôda v krajine vytvára ideálne podmienky na pestovanie kávy. Laos je dobre známy svojou výrobou kávy, je to najväčší poľnohospodársky vývoz do iných štátov. Väčšina kávy pochádza z plošiny Bolaven na juhu krajiny.

#12

Laos je jedným z posledných útočísk takmer vyhynutého druhu delfínov Irrawaddy. Ohrozený druh delfínov bol nájdený vo vodách na otvorenom mori a v Bengálskom zálive. Ohrozujú ich výstavby priehrad, ťažby piesku, elektrické povrchové úpravy či znečistenie vôd.

#13

Vedeli ste, že Laos je považovaný za najviac bombardovanú krajinu na svete? Počas niekoľkých vojen tam bolo vyhodených viac ako dve miliardy ton bomb.

Ide o vyšší počet bômb ako všetky bomby, ktoré padli počas 2. svetovej vojny na Európu. Dodnes sa stáva, že sa na nich niekto zraní.

#14

Aj keď sú hory často jednou z hlavných turistických atrakcií v krajine, Phou Bia ako najvyšší bod v Laose je veľmi zalesnenou a odľahlou oblasťou, ktorú zahraniční turisti navštevujú len zriedka.

Dôvodom je aj to, že ide o miesto v obmedzenom vojenskom priestore so spomínanými nevybuchnutými muníciami.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…