Domov Komentáre LAURENČÍK: Viete čo je S3?

LAURENČÍK: Viete čo je S3?

0
0

Nie, nie je to značka auta a ani pomenovanie nejakej vysokej hory v Himalájach. S3 je skratka pre „Slavkovský formát“. Snaha doplniť Rakúsko do Vyšehradskej štvorky (V4) nevyšla. Bolo preto potrebné nájsť iný rámec spolupráce v regióne. Z tohto dôvodu sa 29. januára 2015 v Slavkove pri Brne zišli predsedovia vlád Českej republiky, Slovenskej republiky a rakúsky kancelár, kde podpísali „Slavkovskú deklaráciu“.

Podarilo sa vytvoriť platformu pre regionálnu spoluprácu, ktorá pomôže stimulovať nové projekty v oblastiach spoločného záujmu. Partneri sa stretávajú na úrovni predsedov vlád, predsedov parlamentov alebo na úrovní jednotlivých ministerstiev.

Dochádza tu k bezprostrednej výmene informácií a koordinácií vzájomných postojov s cieľom posilniť vzájomné väzby v prospech zúčastnených štátov.

Aktivity smerom dovnútra koor­dinuje vždy jedna z troch účastníckych krajín (tzv. líder) na základe rotačného princípu. Obdobie líderstva je jeden rok, od júla do júna nadchádzajúceho roka. Líderstvo od 1. 7. 2022 pripadne Slovensku.

4. apríla.2022 sa v Prahe konalo stretnutie predsedov parlamentov S3, kde som mal česť zastúpiť nášho predsedu NRSR, Borisa Kollára. Poslaneckú snemovňu parlamentu Českej republiky zastupovala predsedníčka Markéta Adamová Pekarová a Národnú radu Rakúska jej predseda Wolfgang Sobotka.

Témy rokovania sa niesli v znamení vojny na Ukrajine. Hovorili sme o aktuálnej situácii, zvládaní utečeneckej krízy a riešení energetickej bezpečnosti.

Prostredníctvom videokonferencie sa k nám pripojil aj predseda Najvyššej rady Ukrajiny, pán Ruslan Stefančuk. Bolo to v čase, keď išiel autom z mestečka Buča a poskytol nám autentické informácie o zverstvách, ktoré tam napáchali vojská Ruskej federácie.

Všetci traja partneri sme deklarovali našu maximálnu podporu Ukrajine pri zvládaní humanitárnej krízy a aj vojenskú a materiálnu pomoc. Podporujeme aj snahu Ukrajiny začleniť sa do rodiny štátov Európskej únie. Ukrajina si zaslúži jasnú perspektívu členstva v EÚ.

Milan Laurenčík, podpredseda NR SR za stranu SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…