Domov Šport Legendárny Maradona odišiel do futbalového neba

Legendárny Maradona odišiel do futbalového neba

0
0

Jeden z najlepších futbalistov všetkých čias Diego Armando Maradona len pred necelým mesiacom oslávil okrúhlu šesťdesiatku. Dnes už sleduje svoju milovanú hru z neba. Jeho srdce vypovedalo službu 25. novembra 2020. Za človekom s obrovským talentom na futbal, ale aj problémy, smúti nielen Argentína.

Cesta z chudobnej rodiny do futbalového megaklubu

Diego Armando Maradona sa narodil 30. októbra 1960 v argentínskom mesta Lanús, ležiacom v provincii Buenos Aires, do chudobnej rodiny otca Diega a matky Dalmy. Mal štyri staršie sestry a dvoch mladších bratov.

Keď mal tri roky, dostal ako darček svoju prvú futbalovú loptu, a práve vtedy sa zrodila nerozlučná láska, trvajúca celý život. Jeho výnimočný talent si všimol scout známeho tímu z Buenos Aires Argentinos Juniors, keď mal Diego osem rokov a hrával za menší klub v susedstve svojho bydliska Estrella Roja.

Následne sa stal hráčom mládežníckych kategórií tohto klubu. 10 dní pred svojimi ešte len 16-tymi narodeninami absolvoval svoj debut v najvyššej argentínskej súťaži Primera División, pričom sa stal najmladším debutantom tejto ligy.

Krátko po príchode na ihrisko sa uviedol jasličkami na bývalého argentínskeho reprezentanta Juana Dominga Cabrera. Svoj prvý gól medzi profesionálmi strelil nesmierne talentovaný futbalista dva týždne po svojich 16-tych narodeninách.

V priebehu piatich rokov zaznamenal v drese Argentina Juniors v 167 zápasoch 115 gólov, čo z neho urobilo zaujímavý obchodný artikel. V roku 1981 ho získal slávny Boca Juniors za vtedy úctyhodné 4 milióny dolárov.

Napriek tomu, že sa o neho bili aj iné kluby a ponúkali mu vysoké čiastky, on sa rozhodol pre Bocu, ktorá bola od detstva jeho srdcovou záležitosťou. Pri svojom debute za Bocu strelil dva góly a na konci sezóny sa dočkal aj svojho jediného argentínskeho titulu.

Už čoskoro, po svetovom šampionáte 1982 putoval do španielskeho veľkoklubu FC Barcelona za vtedy rekordných 7,6 milióna dolárov.

Dvojaký život v Taliansku

Prvý angažmán v Európe sa nevyvíjal podľa predstáv. Obe sezóny, ktoré v drese Kataláncov Maradona odohral, poznačili zranenia a aj konflikty s vedením klubu. Napriek tomu však v 58 zápasoch za Barcelonu nastrieľal 38 gólov.

Vyvrcholením jeho pôsobenia na Camp Nou bolo finále Španielskeho pohára proti Bilbau v júli 1984. Tvrdý duel s mnohými nevyberavými faulami sa zvrhol v hromadnú bitku, v ktorej nielen čo to utŕžil aj Maradona, ale aj výrazne rozdal. Bol to v drese blaugranas jeho posledný zápas.

Po ňom argentínsky supertalent zamieril do Neapola za ďalšiu rekordnú čiastku, tentokrát 10 a pol milióna dolárov. Práve v Taliansku dosiahol vrchol svojej kariéry. Predovšetkým vďaka jeho majstrovstvu vyhral Neapol v roku 1987 svoj prvý taliansky titul, druhý v roku 1990.

Okrem toho si Diego počas svojho pôsobenia pod Vezuvom pripísal aj Taliansky pohár (1987), Pohár UEFA (1989) a Taliansky superpohár (1990). Počas siedmich sezón v drese Neapolu odohral 259 zápasov, v ktorých strelil dovedna 115 gólov a na dlhý čas bol historicky najlepším strelcom „Partenopei“, a to až do roku 2017, kedy jeho rekord prekonal Marek Hamšík, ktorý však odohral vyše 500 zápasov. …Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…