Domov Zahraničie Litva má problém s nelegálnou migráciou, pomáha aj Slovensko

Litva má problém s nelegálnou migráciou, pomáha aj Slovensko

0
0

Litva aktuálne čelí výraznému prílevu ilegálnych migrantov, prevažne Iračanov, z Bieloruska. Litovské úrady i EÚ majú podozrenie, že tento nápor je organizovaný a podporovaný režimom v Minsku ako odveta za sankcie, ktoré EÚ v reakcii na politiku bieloruského vedenia uvalila na vybrané fyzické a právnické osoby.

Európska únia vyvíja tlak na Irak, aby pomohol zastaviť prílev migrantov do Bieloruska, odkiaľ sa potom nelegálne snažia dostať do Litvy a tým aj na územie EÚ.

Vo svojom vyhlásení Brusel uviedol, že hranicu do Litvy – a EÚ – za posledné mesiace ilegálne prekročilo vyše 2 700 migrantov, z ktorých väčšina pochádza z Iraku. Hovorca EÚ uviedol, že veľká časť osôb prichádzajúcich ilegálne do Litvy zrejme ani nespĺňa podmienky pre podanie žiadosti o azyl.

Komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová vo svojom liste informovala ministrov z členských štátov EÚ, že s irackou vládou rokovala o dôslednejšej kontrole letov do Bieloruska a prijímaní irackých štátnych príslušníkov, ktorí sa buď chcú dobrovoľne do Iraku vrátiť alebo nemajú právo na medzinárodnú ochranu.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell uviedol, že s irackým ministrom zahraničných vecí Fuádom Husajnom rokoval o tom, ako riešiť problém, ktorý predstavuje „zvýšený počet irackých občanov ilegálne prichádzajúcich z Bieloruska do Litvy“. Borrell zdôraznil, že „toto je otázka, ktorá znepokojuje nie len jeden členský štát, ale celú EÚ a tá počíta s podporou Iraku“.

Protesty vo Vilniuse

Bagdad sa začiatkom tohto mesiaca zaviazal, že prešetrí údajné pašovanie ľudí do Litvy, a zriadil spoločný výbor s EÚ, ktorý má diskutovať o otázkach migrácie. Medzičasom v Litve silnie odpor proti prílevu ilegálnych migrantov.

Pred úradom vlády vo Vilniuse sa minulý štvrtok konalo protestné zhromaždenie, ktorého účastníci sa vyslovovali proti dočasnému umiestňovaniu migrantov v migračných centrách v mestách Dievenišks a Rudnikaj.

Podľa spravodajského webu Delfi.lt došlo aj k potýčkam demonštrantov s políciou. Demonštranti deklarovali, že sa obávajú o svoju bezpečnosť a apelovali na vedenie krajiny, aby zahraničná politika Litvy bola v súlade so záujmami jej občanov.

Slovenská pomoc

Slovensko minulý piatok vypravilo humanitárnu pomoc pre Litvu určenú na zvládnutie narastajúcej nelegálnej migrácie a pandémie. Pomoc v hodnote viac ako 85 000 eur bola vyčlenená zo zásob ministerstva vnútra. Humanitárna pomoc Litve zahŕňala najmä spacie vaky, karimatky, prikrývky, ohrievače, stany, ako aj osvetľovacie súpravy.

Zásielka bola doplnená aj o 1 500 kusov hygienických balíčkov od Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a ozbrojených zboroch SR, ktoré budú do Litvy prepravené v polovici augusta 2021.

Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková k vypraveniu humanitárnej pomoci poznamenala, že rozhodnutie o poskytnutí okamžitej pomoci je prirodzeným prejavom solidarity a spolupatričnosti. Zároveň je aj konkrétnym krokom, ktorým Slovensko prispeje k ochrane schengenského priestoru a stabilizácii celého regiónu Pobaltia.

„Litva je partnerom Slovenska v európskych aj transatlantických štruktúrach, ktorý v súčasnosti čelí dramatickému prílevu nelegálnych migrantov. Vzniknutú situáciu cielene stimulovanou bieloruským režimom môžeme nazvať hybridnou hrozbou, ktorá sa však netýka len Litvy samotnej, ale má dopad na všetkých členov EÚ, nevynímajúc Slovensko,“ povedala Brocková.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…