Domov Zahraničie Lukašenko je proti spojeniu s Ruskou federáciou

Lukašenko je proti spojeniu s Ruskou federáciou

0
0

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že počas rozhovorov s Ruskom o vzájomnej ekonomickej únii, tlačí Rusko na spoločnú federáciu.

Podľa vyjadrenia bieloruského prezidenta z minulého týždňa, Ruská federácia stále trvá na zlúčení týchto dvoch štátov. No Lukašenko sa vyjadril, že integráciu chápe ako pohltenie Bieloruska, čo on sám nepovažuje za integráciu, ale za začlenenie.

Napätie medzi oboma štátmi sa stupňuje

Dve bývalé sovietske republiky už dlhšie rokujú o vzájomnej ekonomickej integrácii. Posledné kolo rokovaní sa uskutočnilo približne pred dvoma týždňami v Soči, zatiaľ však bez dosiahnutia dohody.

Napätie však pretrváva a posledné mesiace narastá, keďže stále nedošlo k vzájomnej dohode medzi oboma štátmi.

Keď sa rokovania o užších vzťahoch zastavili, Rusko pozastavilo dodávky strategických surovín do Bieloruska, vtedy Lukašenko znova obvinil Rusko z toho, že sa snaží dosiahnuť zlúčenie oboch štátov aj s využitím neférových prostriedkov.

Energetika ako nástroj pre vydieranie

Rusko už dávnejšie dokázalo, že vie svoje energetické bohatstvo využívať vo svoj prospech. Príkladom z minulosti boli vyjednávania s Ukrajinou, kedy Rusko zvýšilo platby za energetické suroviny dovážané do krajiny s tým, že k zlacneniu príde len výmenou za protislužbu.

Ani Bielorusko nie je výnimkou, keď neprišlo k dohode, tak Rusko zvýšilo tlak tak, že pozastavilo dodávky ropy do Bieloruska.

Bielorusko dováža viac ako 80 % svojich energetických potrieb práve z Ruska, pričom výpadok sa snaží nahradiť dohodami s Nórskom a potenciálne aj s Kazachstanom.

Lukašenko vs. Putin

Analytici tvrdia, že snaha Putina o spojenie s Bieloruskom je považovaná za stratégiu Putina, aby sa po skončení prezidentského mandátu v roku 2024 mohol opäť legálne uchádzať o túto funkciu a postaviť sa na čelo nového spojeného štátu.

Naopak Lukašenko, ktorý je pri moci už viac ako dve dekády, nemá záujem byť len guvernérom jednej provincie v rámci Ruskej federácie. Lukašenko uviedol, že má ďalej záujem rokovať s Ruskom, ale len o otázkach integrácie oboch ekonomík.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…