Domov Slovensko M. Laurenčík: Smrť Lučanského vyvoláva viacero otázok

M. Laurenčík: Smrť Lučanského vyvoláva viacero otázok

0
0

Koncom roka 2020 obletela Slovensko správa o smrti gen. Milana Lučanského, ktorý si siahol na život. S jeho úmrtím sa okamžite začali vynárať mnohé otázky. S množstvom nezodpovedaných otázok sa spustila na sociálnych sieťach aj lavína dezinformácií a konšpirácií.

V okamžitej reakcii na túto tragédiu sa ministerka spravodlivosti Mária Kolíková rozhodla vytvoriť nezávislú Kontrolnú komisiu, ktorej súčasťou sa stal aj podpredseda NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Milan Laurenčík.

„Úlohou komisie bude preskúmať, či v prípade úmrtia gen. Lučanského nedošlo k nejakému pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Výsledkom bude dokument popisujúci okolnosti úmrtia a správnosti postupu príslušníkov ZVJS, o ktorom bude komisia hlasovať. Kontrolná komisia má 17 členov, z toho 6 členovia sú poslanci NR SR (traja z opozície a traja z koalície), zástupcu prezidentky, ombudsmanky, médií, odborných organizácií a aj odborníkov zo zahraničia.

Mňa do Kontrolnej komisie menovala strana SaS ako bývalého dlhoročného člena Výboru pre obranu a bezpečnosť a podpredsedu parlamentu,“ hovorí podpredseda NR SR Milan Laurenčík.

Mozaika sa postupne skladá

Do dnešného dňa (19. januára 2021) absolvovala komisia tri stretnutia a zasadnutie Výboru pre obranu a bezpečnosť. „Kľúčovým materiálom bol pre mňa videozáznam z väznice, ale aj návšteva Nemocnice pre odsúdených a obvinených v Trenčíne, kde bol gen. Milan Lučanský prevezený so zranením oka.

Nakoľko všetci členovia komisie podliehame mlčanlivosti, konkrétne informácie zverejňovať nemôžem. Mozaika celého prípadu sa postupne skladá, ale stále vznikajú otázky, na ktoré hľadáme odpovede. Naším cieľom je nájsť pravdu alebo sa k nej čo najviac priblížiť,“ pokračuje M. Laurečník.

Nie je to politická téma

Najbližšie sa komisia chystá do Ústavu na výkon väzby v Prešove, kde bude možnosť pozrieť si celu, v ktorej bol obvinený umiestnený a taktiež absolvovať rozhovor s pracovníkmi ZVJS.

„Mám prichystaných niekoľko otázok, ktoré sa chystám položiť a verím, že mi budú dostatočne zodpovedané. Tragédiou je, že vyhasol ľudský život a tento prípad musí byť dôkladne prešetrený.

Ak sa dokáže, že niekto pochybil, bude musieť za to niesť následky. No robiť z tejto osobnej tragédie politickú tému, ako to robia niektorí opoziční politici, na získavanie politických bodov, je prekročením hranice politickej korektnosti,“ uzavrel Milan Laurenčík z SaS.

oš, foto: SITA  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…