Domov Ekonomika M. Viskupič: Daňová medzera sa zmenšuje a dosiahla historický výsledok

M. Viskupič: Daňová medzera sa zmenšuje a dosiahla historický výsledok

0
0

Čo sa týka výberu dane z pridanej hodnoty, Slovensko je stále efektívnejšie. Podľa aktuálneho prvého odhadu finančnej správy dosiahla daňová medzera DPH vlani hodnotu 12,1 % a medziročne klesla o 4,7 %. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od nášho vstupu do EÚ. Priaznivý vývoj výberu daní nastáva najmä vďaka zlepšeniu boja proti finančným podvodom, ale aj zlepšeniu plnenia daňových povinností zo strany daňovníkov.

Daňová medzera na DPH za minulý rok klesla v nominálnom vyjadrení o 360 miliónov eur – na jednu miliardu eur. Čo sa týka percentuálneho vyjadrenia, dosiahla 18-ročné historické minimum.

Zmenšenie daňovej medzere vníma veľmi pozitívne aj predseda Výboru pre financie a rozpočet a poslanec SaS Marián Viskupič:

„Niekedy je veľmi ťažké odpovedať na otázky ľudí, kde je vidieť výsledky práce koalície. Práve zníženie daňovej medzery je exaktný dôkaz boja proti korupcii, dobrých rozhodnutí a kvalitnej práce.

Ideme po krku daňovým podvodníkom a zároveň prinášame dodatočné zdroje do štátnej kasy. Zdroje, ktoré nepochádzajú z nových daní resp. vyšších sadzieb existujúcich daní.

Ľudia nezaplatili navyše ani jeden cent, sú to peniaze, ktoré v minulosti končili u daňových podvodníkov. Sú to peniaze, ktoré ľudia zaplatili na DPH, a ktoré v minulosti, často aj kolaboráciou bývalého vedenia finančnej správy, jednoducho zmizli v karuselových schémach.

Práve znižovanie daňovej medzery je jasnou ukážkou, kam sa má uberať vláda – efektívnejšie vyberať existujúce dane, znižovať a postihovať podvody,“ tvrdí Viskupič.

Efektívnejší výber daní vďaka boju proti podvodom

Finančná správa kladie čoraz väčší dôraz na boj proti finančným podvodom. Dôraz je napríklad často kladený na čistenie registra platcov DPH, čím sa znižuje riziko zneužitia neaktívnych subjektov na daňové podvody.

Efektívnejšia je taktiež kontrolná činnosť a vymáhanie, ale aj opatrenia finančnej správy na podporu dobrovoľného plnenia daňových povinností.

„Po mojom nástupe do funkcie sme si stanovili cieľ, aby medzera na DPH do roku 2024 klesla na priemer únie. Kombináciou opatrení na boj s daňovými únikmi, poctivým plnením daňových povinností zo strany podnikateľov, ale aj vďaka optimalizácii interných procesov v rámci finančnej správy sme sa k tomuto cieľu priblížili za jeden rok.

Patrí za to moje poďakovanie nielen poctivým podnikateľom, ale aj príslušníkom finančnej správy, ktorý sa na tomto výsledku podieľajú,“ hodnotí výsledky práce finančnej správy jej prezident Jiří Žežulka.

Výber DPH lepší aj napriek horšej situácii v ekonomike

Ekonomika sa po dvoch nepriaznivých pandemických rokoch stále nestihla zotaviť a v kontexte vojny na Ukrajine sa tak skoro ani nezotaví. Paradoxom teda je, že výber DPH sa v minulom roku zlepšil aj napriek nepriaznivému ekonomickému vývoju.

Jednou z príčin je aj nárast podielu bezhotovostných platieb a online nakupovania, kde je menšie riziko nepriznávania tržieb. „Zlepšenie výberu DPH nás posúva aj v európskom meradle.

Oproti priemeru krajín EÚ z roku 2019 vo výške 10,3 % je totiž daňová medzera na DPH za vlaňajšok vyššia už len o 1,8 p.b.,“ doplnil Viskupič. „Na DPH sa skladáme pri našich nákupoch všetci.

Ak sa pozrieme na vývoj výberu DPH v prvom kvartáli 2022, medziročný nárast je 21 %. A to sme mali v decembri 2021 lockdown, podobne ako v decembri 2020 a januári 2021.

Preto je lepšie porovnávať pandemický 2022 oproti „nepandemickému“ 2020 v prvých 3 mesiacoch. A tu je ale nárast približne rovnakých 21 %. Čiastočne sa na náraste podieľa inflácia cien, ale je jasné, že ide aj o systémovú a trvalú zmenu.

DPH je vyberaná vo vysokej výške, eliminované boli mnohé škodlivé schémy. Podobne ako v roku 2021, aj v tomto roku bude DPH ťahúňom dobrého vývoja príjmov štátneho rozpočtu,“ komentuje predseda finančného výboru Viskupič.

Z prehľadu Ministerstva financií je evidentné, že medziročný nárast všetkých daňových príjmov je za prvý štvrťrok viac ako 600 miliónov eur.

Podľa Viskupiča je to už objem financií, o ktorom sa patrí písať a hovoriť s úctou. Pre štát to znamená, že ak v súvislosti s potrebou výdavkov rozmýšľa „odkiaľ zobrať“, tak sa ponúka „plnšia špajza“ ako sa predpokladalo.

SaS podporuje zníženie daní

Deficit štátneho rozpočtu skončil za 3 mesiace na polovičnej hodnote minulého roku. Namiesto 2 miliárd eur v mínuse je deficit v hodnote iba 1,1 mld eur. Okrem nárastu príjmov zostali na rovnakej úrovni aj bežné výdavky, čiže 4,8 miliardy eur.

Je to výborný štart do roka 2022 aj napriek tomu, že teraz nielen slovenská, ale aj svetová ekonomika čelia bezprecedentným časom. Strana SaS určite považuje za najrozumnejšie, pri vyššom ako očakávanom výbere daní, pozrieť sa na ich štruktúru a dane znížiť.

„Dlhodobo navrhujeme pokles z 20 % na 10 % v sektoroch rekreačného a turistického ruchu, ako aj v gastro sektore a zjednotenie sadzby s 10 % daňou pri ubytovacích službách.

Veľmi by to pomohlo sektorom a segmentom ekonomiky, ktoré boli najviac zasiahnuté protipandemickými opatreniami. Predpokladám, že za celý rok 2022 aj v konzervatívnom variante vyberie štát na DPH o pol miliardy eur viac ako je plánovaný rozpočet vo výške 8,130 miliardy eur,“ konštatuje poslanec Viskupič.

„Napriek týmto pozitívnym číslam výberu daní sa objavujú v koalícii úvahy, že je potrebné zvýšiť dane na krytie uvažovaných vyšších výdavkov.

Práve obrovské kvantitatívne uvoľňovanie ECB a vysoké výdavky vlád v súvislosti s koronakrízou stoja z veľkej časti za dnešnou vysokou infláciou. Preto zvyšovanie výdavkov je prilievanie ďalšieho oleja do blčiaceho ohňa a červenou čiarou pre SaS,“ uzavrel Marián Viskupič.

tv, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…