Domov Ekonomika M. Viskupič: Dúfam, že varovanie NBS otvorí politikom oči

M. Viskupič: Dúfam, že varovanie NBS otvorí politikom oči

0
0

Národná banka Slovenska minulý týždeň zverejnila správu o Štrukturálnych výzvach na rok 2022. Podľa NBS má správa monitorovať dobiehanie životnej úrovne vyspelejších krajín, konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a identifikuje najzávažnejšie štrukturálne výzvy slovenskej ekonomiky. Takisto sa hlbšie venuje vybraným oblastiam, ktoré reflektujú aktuálne štrukturálne otázky slovenskej ekonomiky.

Správa sa presnejšie venuje odvetviam, ktoré na Slovensku potrebujú reformu. Sú nimi prednostne zdravotníctvo, školstvo a zloženie ekonomiky.

Národná banka Slovenska varuje pred úpadkom štátu. Podľa tvrdenia NBS na Slovensku došlo k zlepšeniu v oblasti chudoby, príjmovej nerovnosti, no viacerým zraniteľným skupinám sa situácia citeľne zhoršila.

Medzi tie najzraniteľnejšie podľa NBS patria osamelí dôchodcovia a veľké rodiny. Takisto zanechala pandémia výraznú stopu na menej produktívnych, neziskových a zadlžených firmách.

Slovensko sa stalo jednou z krajín, v ktorých najviac poklesla podnikateľská aktivita.

Ekonomická situácia sa zhoršuje

Zadlžovanie, zlé hospodárenie s verejnými financiami a daňovo-odvodové zaťaženie sú len tri z radu problémov, ktorým čelí slovenská ekonomika v posledných mesiacoch a rokoch.

Ekonomický stav sa na Slovensku neustále zhoršuje a štatisticky sa Slovensko stáva jednou z krajín na chvoste ekonomického rozvoja krajín EÚ a OECD.

Na tento fakt v správe poukazuje aj NBS a varuje, že Slovensko dlhodobo ekonomicky zaostáva. Situáciu po pandémii zhoršuje najmä vplyv vojny na Ukrajine a energetická kríza.

Správu oceňuje aj predseda Výboru pre financie a rozpočet a poslanec za stranu SaS Marián Viskupič:

„Ďakujem Národnej banke Slovenska za obsiahlu a trefnú analýzu. Zároveň dúfam, že táto analýza a hlavne jej varovný zámer otvorí väčšine slovenských politikov oči.

NBS v nej v podstate podrobnejšie popisuje a podporuje viaceré fakty, na ktoré som ako predseda finančného výboru viackrát upozorňoval.

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií je v žalostnom stave a som rád, že tento fakt zverejnila čierne na bielom aj inštitúcia akou je Národná banka,“ konštatuje Viskupič.

Dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa z roka na rok zhoršuje, no podľa analytikov za tento stav nemôže iba súčasná vláda, ale aj rozhodnutia predošlej vlády.

Situácia sa zhoršuje aj vďaka inflácii, ktorá hlavne vo východnej Európe dosahuje rekordné hodnoty. Slovensko sa, čo sa inflácie týka, aktuálne nachádza nad priemerom EÚ.

Podľa NBS by tomuto stavu mohol pomôcť Plán obnovy, no Slovensko môže čeliť problémom s jeho realizáciou.

Alarmujúci výsledok dôležitého ukazovateľa

Za kľúčové z odvetví, ktoré potrebujú štrukturálnu reformu NBS považuje hlavne zdravotníctvo.

Z roku 2019 na rok 2021, čiže po pandémii koronavírusu, klesol na Slovensku dôležitý ukazovateľ, a to tzv. očakávaná dĺžka života pri narodení.

Stredná dĺžka života klesla o tri roky s tým, že horšie v rámci EÚ na tom bolo už len Bulharsko. V niektorých krajinách sa počas pandémie tento ukazovateľ nezhoršil vôbec.

Vysoké nadmerné úmrtia, ktoré počas pandémie zapríčinili tento pokles na Slovensku hodnotí hlavný ekonóm NBS nielen ako zlyhanie zdravotníctva, ale najmä ako obraz zlyhania spoločnosti.

To, že slovenské zdravotníctvo je v žalostnom stave je už dávno známe, no situáciu výrazne komplikujú aj avizované výpovede zdravotníkov.

Na chronický nedostatok zdravotníckeho personálu poukazuje aj NBS. Podľa nej by mala vláda prehodnotiť, či plánované opatrenia na posilnenie všeobecnej starostlivosti sú dostatočné a radí zvážiť prijatie dodatočných opatrení na stabilizáciu zdravotníckeho personálu.

NBS sa venovala aj energiám

Národná banka v správe poukázala aj na súčasnú situáciu ohľadom neistoty s dodávkami energií do EÚ v najbližšiu jeseň, ako aj dlhodobému vývoju energetiky na Slovensku.

Za dôležité považuje obzvlášť zvýšenie energetickej efektivity, investície do obnoviteľných zdrojov a dekarbonizáciu priemyslu.

Ďalej NBS zdôraznila, že z krátkodobého hľadiska musí vláda i naďalej pokračovať v snahách o diverzifikáciu dodávateľov a odporúča vláde zvážiť opatrenia na úsporu energií.

„Na úplné odpojenie od ruského plynu jednoducho nie sme pripravení.

Aj keď sú zásobníky na najbližšie vykurovacie obdobie plné a domácnosti dostatok plynu na zvládnutie nastávajúcej zimy budú mať, možné odstávky dodávok plynu z Ruska by mohli narobiť značné škody slovenskému priemyslu a viacerým štátnym podnikom.

Preto kvitujem stanovisko a odporúčanie NBS, v ktorom odporúča vláde zaviesť úsporné opatrenia, ktoré sa týkajú energií.

Pevne však verím, že Ruská federácia bude plyn naďalej dodávať a obavy z úplnej odstávky sa nenaplnia, ako sa nenaplnili aj teraz, po 10-dňovej odstávke plynovodu Nord Stream 1.

Takisto očakávam, že ceny energií sa na trhoch postupne začnú stabilizovať, tak ako sa postupne začali stabilizovať a klesať ceny pohonných hmôt,“ uviedol na záver s miernym optimizmom Marián Viskupič.

red, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…