Domov Ekonomika M. Viskupič: Očkovacie poukazy budú mať veľa limitácií a pre štát obrovské ďalšie náklady

M. Viskupič: Očkovacie poukazy budú mať veľa limitácií a pre štát obrovské ďalšie náklady

0
0

Minulý týždeň oznámil minister financií novú iniciatívu na podporu očkovanosti u seniorov – 500 € poukazy na využitie v HORECA sektore (čiže v reštauráciách, hoteloch, kaviarňach), na kultúrnych podujatiach a v podnikoch služieb. Ministrov návrh bol schválený na rokovaní vlády, návrh však nepodporili ministri za stranu SaS. Ak návrh zákona prejde v NRSR, na poukaz budú mať nárok všetky fyzické osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré do konca roka 2021 dovŕšili 60 rokov a absolvujú očkovanie. Odhaduje sa, že štátnu kasu by poukazy mali stáť okolo 600 miliónov eur.

Aj vzhľadom na odhadované náklady sa poslanec Marián Viskupič, predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet, už viackrát vyjadril proti. Samotný spôsob, akým chce ministerstvo financií sprostredkovávať preukazy, je otázny.

„Popri bežne prezentovaných výhradách k tomuto návrhu, mám zásadné výhrady k samotnej realizácii. Predložené znenie je len obálka, ktorá dáva základný rámec.

Obálka, ktorá hovorí, že sa vytvorí systém poukazov. Systém, o ktorom nie je nič známe a jeho vytvorenie bude upravené v budúcnosti iba nariadením vlády, bez akejkoľvek kontroly či schválenia v NR SR.

Poukazy dnes neexistujú, nie sú pravidlá, neprebehli žiadne verejné súťaže, nie sú žiadne zmluvy. Vytvoriť takúto schému, obslužnú aplikáciu či systém zmlúv so samotnými prevádzkami je veľmi časovo náročné. Sú dve možnosti – celú schému poukazov vytvorí ministerstvo financií samo, alebo vytvorenie outsorcuje, čo ministerstvo nevylúčilo.

Moja odpoveď na oba základné ciele – bohužiaľ práve prijímaný návrh zákona nevie v krátkodobom horizonte pomôcť postihnutým prevádzkam a je len veľmi málo motivačný pre seniorov.

Nie som presvedčený, že vízia poukazu v strede leta, ktorý navyše možno nebudú vedieť použiť, je dostatočnou motiváciou,“ poukázal na limitácie návrhu Viskupič.

Vytvoríme „zvera“

Na použitie očkovacích poukazov by sa s najväčšou pravdepodobnosťou vytvoril systém poukazov podobný stravným lístkom, ktoré sa parlamentu podarilo zrovnoprávniť až na túto jeseň, aj vďaka iniciatíve Viskupiča.

Aj na základe skúseností z boja za zrovnoprávnenie gastrolístkov sa Viskupič rázne vyjadril proti zavádzaniu nového systému: „Samotný systém poukazov má skutočne veľa obmedzení. Všetci vnímame, aké negatíva so sebou priniesol systém gastrolístkov.

Teraz sa ide vytvoriť podobný, ale oveľa obludnejší systém. Systém, ktorý môže vyrobiť veľa problémov, ku ktorému pri schvaľovaní nemáme takmer žiadne podklady a podrobnosti.

Naopak schvaľovaný návrh zákona umožňuje zmeny dátumov, zmeny zahrnutých skupín občanov…jednoducho dáva možnosť vzniku „zvera“, ktorého sa následne nebudeme vedieť x rokov zbaviť,“ vyjadril sa Viskupič v pléne Národnej rady.

Praktických problémov je viac

Viskupič poukázal aj na ďalšie praktické problémy zavedenia poukazov. „Ministerstvo musí zabezpečiť tlač samotného poukazu, určite formou ceniny. Ak by bol poukaz rozdelený na povedzme 10 € časti, bude treba vytlačiť 50 mil. jednotlivých poukazov.

Predpokladám, že tlačiť sa budú v Mincovni Kremnica, s určitými nákladmi. Distribúcia tiež nebude jednoduchá – bude to približne milión zásielok do vlastných rúk.

Potrebná bude aplikácia na spravovanie celého systému, čo si vyžaduje súťaž, náklady a hlavne čas. Bude potrebné nejakou formou zazmluvniť samotné prevádzky, ktoré budú poukazy akceptovať.

To sú desiatky tisíc zmlúv, nech by boli akoukoľvek formou – nie je to práca na 2 týždne. Bude treba spravovať požiadavky od zúčastnených prevádzok a následne im potrebné poukazy preplatiť,“ upozornil predseda finančného výboru.

Postihnutým sektorom pomoc včas nepríde

Najvážnejším z argumentov je ten, že kým sa ku očkovaným dôchodcom poukazy reálne dostanú, prejdú dlhé mesiace. Vispomockupič sa obáva, že tým pádom sa pomoc nedostane včas ani postihnutým sektorom, ktoré aktuálne čelia už tretiemu lockdownu:

„Z rovnakého dôvodu takto nedokážeme pomôcť ani postihnutým sektorom ekonomiky, keďže reálne by sa k nejakým peniazom dostali možno v druhej polovici budúceho roku. Senior, ktorý sa pôjde prvýkrát zaočkovať, má šancu na poukaz až v júli po tretej dávke.

Ale aj seniori, ktorí boli zodpovední ku svojmu zdraviu a dali sa zaočkovať a teraz absolvujú tretiu dávku, sa tiež reálne dostanú k poukazom, až keď budú funkčné.

Čo nebude skôr ako v druhej polovici roka. Z plánu zabiť dve muchy jednou ranou, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ani jedna,“ zhodnotil Viskupič.

tv, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…