Domov Ekonomika M. Viskupič: Opatrenia proti inflácii musia byť presne cielené a limitované Inak môžu spôsobiť viac škody ako úžitku

M. Viskupič: Opatrenia proti inflácii musia byť presne cielené a limitované Inak môžu spôsobiť viac škody ako úžitku

0
0

Svetovú ekonomiku zasiahla kríza v podobe inflácie, ktorú väčšina svetových centrálnych bánk nečakala. Slovenskú ekonomiku rekordná inflácia obzvlášť skúša. Po problémoch v koronakríze, komplikovanej medzinárodnej situácii, čelí slovenská ekonomika aj problémom, ktoré prináša inflácia. Viaceré susedné štáty k riešeniu inflácie pristúpili reguláciami a zásahmi štátu do trhovej ekonomiky.

Predseda parlamentného Výboru pre financie a rozpočet, Marián Viskupič, však nevidí pozitíva v silnom zasahovaní do ekonomiky zo strany štátu.

„Vo viacerých okolitých krajinách prišlo k regulácii cien. Príkladom je Maďarsko, kde určili cenový strop niektorých základných potravín a motorových palív.

Zároveň sa však veľmi rýchlo ukázali všetky negatíva zasahovania štátu – limitácia predávaného množstva, neochota obchodníkov predávať za stanovené ceny, ale aj nedostatok benzínu či nafty na čerpacích staniciach.

Treba jasne povedať, že aj samotný dôvod regulácie bol hlavne politický – blížiace sa parlamentné voľby v Maďarsku.

Nastala však aj zaujímavá situácia, že okolitým krajinám v rovnakom období ich meny voči Euru klesali, čiže aj týmto sa stali nákupy a špeciálne cenovo regulované tovary pre Slovákov zaujímavejšie.

Kolísanie parít mien je však prirodzený jav. Tu treba jasne povedať, že kurzové rozdiely sa nedajú vyvažovať daňovou politikou. Oveľa dôležitejšie je dlhodobé nastavenie ekonomického prostredia tak, aby aj Slovensko bolo zaujímavé pre turistiku či nákupy občanov okolitých krajín,“ hovorí Viskupič.

Potrebu nákupov v zahraničí budeme postupne pociťovať menej

Na Slovensku boli vysoko medializované nákupy Slovákov v pohraničných oblastiach. Určitá časť verejnosti tlačila aj u nás na reguláciu cien základných potravín, pohonných hmôt a tiež na zníženie DPH.

Minister financií takúto možnosť vylúčil s tým, že verejné financie pohraničné nákupy budú bolieť menej ako zníženie DPH. Marián Viskupič však tento problém vidí v širších súvislostiach: „

Veľa občanov žije v dosahu hraníc a nákupná turistika funguje dlhé roky z rôznych dôvodov. V Rakúsku kvôli vyššej kvalite, v Poľsku, Maďarsku či Česku kvôli nižším cenám, ale aj spojeniu s výletmi za oddychom, športom či kultúrou.

Obchody v našom pohraničí dlhodobo cítia konkurenciu až do tej miery, že v menších obciach môžu zaniknúť, čo so sebou prináša ďalšie pro­blémy – stratu pracovných miest, nedostupnosť základných tovarov pre starších či nemobilných.

Výsledkom sú až vyľudňujúce sa obce. Je to téma, ktorej sa treba venovať. Zároveň treba jednoznačne povedať, že tento problém nevznikol teraz, znížením DPH v Poľsku či cenovou reguláciou v Maďarsku. Preto aj riešenie je dlhodobejšie,“ uviedol poslanec Viskupič.

Svetlo na konci tunela vidí v podobe radikálneho uvoľňovania opatrení, ukončenia pandémie a následného zvýšenia atraktivity Slovenska ako turistickej destinácie:

„Najviac pomôže Slovensku fakt, že od 26. 2. sa výrazne uvoľnili opatrenia, čo predstavuje takmer úplné otvorenie ekonomiky. Následne bude čoskoro nasledovať úplné ukončenie pandémie. Treba povedať, že opatrenia na Slovensku boli prísnejšie ako v okolitých krajinách.

Ľudia boli viac motivovaní na výlet za kultúrou či športom do susedných krajín. Zároveň aj nakúpili a aj to prehlbovalo nákupnú turistiku. Otvorené Slovensko bude zároveň zaujímavejšie pre turistov z okolitých krajín.

Čo sa týka znižovania DPH na potraviny z 10 % na 5 %, som presvedčený, že by nepomohlo zásadne. Kľúčová je pomoc gastru a turistickému a cestovnému ruchu.

Tu naozaj dáva zmysel znížiť DPH na 10 %. Boli by sme konkurencieschopnejší a zaujímavejší pre turistov zo zahraničia. Vytvorenie nových pracovných miest by malo dosah aj na verejné financie.

Treba pomáhať najviac tam, kde to dáva najväčší zmysel, a to je jednoznačne gastro a cestovný ruch,“ tvrdí Viskupič.

Pri dopade vysokej inflácie treba pomôcť tým najzraniteľnejším

Inflácia vo výške, ktorú svet dlhé roky nezažil, sa dotkne rozpočtu každého človeka. Zvýšené ceny najviac pociťujú najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, obzvlášť seniori. Čo sa týka tejto skupiny, Viskupič s pomocou štátu jednoznačne súhlasí:

„Inflácia je z troch základných dôvodov. Jeden je, že ECB obrovským kvantitatívnym uvoľňovaním dostala obrovské množstvo nových peňazí do ekonomiky. Zároveň, opatrenia počas corona krízy spôsobili poruchy v produkcii ekonomiky či logistike.

Rôznymi formami covid pomoci sa k ľuďom dostali peniaze nekryté žiadnou činnosťou. Ak sa približne rovnaké množstvo tovarov vymieňa za väčšie množstvo peňazí, prejaví sa inflácia.

Treba si uvedomiť, že ďalšími balíčkami pomoci by sme prilievali olej do ohňa a inflačná špirála by sa zvyšovala. Preto opatrenia treba riešiť veľmi limitovane a cielene.

Dôchodcovia s nízkymi dôchodkami, ale aj matky samoživiteľky trpia najviac, cenové nárasty sa najviac dotýkajú predovšetkým ich.

Štát si musí splniť svoju úlohu a pomôcť najslabším a najzraniteľnejším, o tom je limitovaná a cielená pomoc,“ uviedol na záver Marián Viskupič.

tv, foto: shutterstock, archív tv  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…