Domov Ekonomika Máme najvyššie výdavky na bývanie v rámci V4

Máme najvyššie výdavky na bývanie v rámci V4

0
0

Náklady na bývanie ukrajujú z rodinných rozpočtov na Slovensku takmer štvrtinu, čo je v rámci EÚ najvyšší podiel. V aktuálnej analýze o tom informuje spoločnosť WOOD & Company. Vo výdavkoch na bývanie sú zahrnuté nájomné, údržba a oprava obydlí, energie, dodávka vody a iné služby pre domácnosti, ako je napríklad odvoz odpadu.

V roku 2019 podiel výdavkov na bývanie z celkových spotrebných výdavkov predstavoval 24 %. V rámci krajín EÚ išlo o najvyšší podiel. Priemer za EÚ bol vlani na úrovni 19 %.

Nižšie úrovne ukazovateľa dosiahli všetci naši susedia z V4. V prípade Maďarska bol podiel 15 %, v Poľsku 17 % a v Českej republike 21 %. Analýza, ktorú zverejnila spoločnosť v pondelok, vychádza z najaktuálnejších údajov Eurostatu za rok 2019 a prvý polrok 2020.

Slováci platia za bývanie najviac z krajín V4

Na jedného obyvateľa Slovenska vlani pripadali náklady súvisiace s bývaním vo výške 2 680 eur, uviedla analytička Eva Sadovská. V súhrne ide o najvyššiu sumu v rámci krajín V4.

V Maďarsku na obyvateľa pripadala suma 1 316 eur, v Poľsku 1 608 eur. Najbližšie k úrovni SR má Česká republika s 2 557 eurami na obyvateľa.

Vo vyspelejších krajinách EÚ, kde sú vyššie nielen platy, ale aj ceny, zaplatia obyvatelia za bývanie viac. Na cenu má vplyv aj spotreba energií či využívanie služieb súvisiacich s bývaním.

Najvyššie ročné výdavky na bývanie v prepočte na obyvateľa vykázali vlani vo Fínsku, v Dánsku a Luxembursku, a to v rozpätí 6 200 až 8 200 eur. Naopak, najnižšie náklady mali v súvislosti s bývaním Bulhari, a to necelých 1 100 eur.

Vzrástli ceny nehnuteľností

Podľa správy Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) ceny nehnuteľností určených na bývanie v druhom štvrťroku vzrástli oproti druhému štvrťroku 2019 o 9,7 percenta. Ceny nových nehnuteľností sa zvýšili o 7,7 percenta a ceny existujúcich nehnuteľností o 11 percent.

V porovnaní s cenami prvého štvrťroku 2020 sa ceny nehnuteľností určených na bývanie zvýšili o 0,5 percenta, pričom ceny nových nehnuteľností vzrástli o 0,6 percenta a ceny existujúcich o 0,4 percenta.

red, SITA, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…