Domov Šport Manchestru City zrušili zákaz, môže opäť hrať LM

Manchestru City zrušili zákaz, môže opäť hrať LM

0
0

Manchester City sa vyhol trestu dvojročného zákazu štartu v európskych futbalových súťažiach. Anglický majster z predchádzajúcich dvoch sezón sa úspešne odvolal voči trestu od Európskej futbalovej únie na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

Európska futbalová únia (UEFA) vo februári tohto roka rozhodla, že Manchester City nebude môcť hrať najprestížnejšiu futbalovú klubovú súťaž na starom kontinente po dobu dvoch rokov.

Vďaka úspešnému odvolaniu si však mužstvo Pepa Guardiolu Ligu majstrov zahrá aj v budúcej sezóne. Citizens však musia zaplatiť pokutu 10 miliónov eur za nedostatočnú spoluprácu s nezávislými vyšetrovateľmi.

Porušenia boli premlčané

Niektoré obvinenia UEFA z porušenia pravidiel financovania z obdobia niekoľkých rokov boli označené za premlčané. „Väčšina údajných porušení, ktoré nahlásila finančná komisia UEFA, nebola platná alebo z časového hľadiska už premlčaná,“ vysvetlil CAS.

CAS plánuje zverejniť podrobný písomný rozsudok do niekoľkých dní. Úspech na súde garantuje pre Manchester City desiatky miliónov dolárov od UEFA za účasť v pohárovej Európe.

A tiež je zárukou toho, že z klubu neodídu viacerí hráči, ktorí majú zmluvy v ManCity podmienené účasťou v elitnej európskej pohárovej súťaži.

„Klub víta dnešné rozhodnutie ako potvrdenie prijatia súboru dôkazov, ktoré sme boli schopní predložiť,“ uvádza sa vo vyhlásení Manchestru City.

Porušili pravidlá fair-play

Strešný orgán futbalu na „starom kontinente“ pôvodne potrestal Manchester City okrem zákazu štartu v európskych pohárových súťažiach aj pokutou 30 miliónov eur.

Dôvodom mali byť závažné porušenia finančných pravidiel fair-play. Manchester City mal dlhodobo zavádzať o svojich príjmoch od hlavného sponzora Etihad.

Predstavitelia klubu podľa informácií z minulých rokov neposkytli reálne informácie o hodnote sponzorských kontraktov.

UEFA už v decembri 2018 uviedla, že vedome konali v snahe zakryť či zamaskovať skutočný zdroj príjmov, aby navonok dodržali finančné pravidlá fair-play.Veľká kritika rozhodnutia

Rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu, ktorý sídli vo Švajčiarsku, sa nepáči mnohým funkcionárom zo sveta futbalu. Skritizoval ho napríklad šéf španielskej La Ligy Javier Tebas i tréneri Jurgen Klopp či Jose Mourinho.

„Súdne rozhodnutia treba rešpektovať, ale malo by sa prehodnotiť, či je Športový arbitrážny súd vôbec vhodný orgán na odvolávanie inštitucionálnych rozhodnutí vo futbale,“ povedal Tebas.

„Neprajem nikomu nič zlé, ale nemyslím si, že to je dobrý deň pre futbal. Finančné fair play je dobrá idea. Je tu pre to, aby chránila kluby a súťaž,“ vyjadril svoj názor čerstvý anglický majster Klopp a ešte tvrdšie zhodnotil toto rozhodnutie tréner Tottenhamu:

„Je to hanebné rozhodnutie. Ak je City vinné, tak nepatrí do Európy. Ak City nie je vinné, tak prečo musí zaplatiť pokutu 10 miliónov libier?“ vyhlásil Mourinho.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…