Domov Cestovanie Maroko: krajina tradícií, kontrastov a extrémov

Maroko: krajina tradícií, kontrastov a extrémov

0
0

Keď sa povie Severná Afrika, každého dovolenkára zrejme hneď napadne Egypt. Pre dobrodruhov a zvedavcov sa však v tejto časti sveta nachádza iná krajina, ktorá ukrýva neprebádané, ale zato zaujímavé miesta. Je to Maroko, ktoré je akousi križovatkou medzi západnou a arabskou civilizáciou.

Maroko patrí k pomerne mladým krajinám s bohatou históriou. Až do polovice 20. storočia sa nachádzalo pod správou iného štátu.

V roku 1956 sa však vtedajšiemu kráľovi Mohammedovi V. podarilo krajinu oslobodiť spod nadvlády Francúzska a vytvoriť vlastný samostatný štát. Od tej doby je Maroko definované ako konštitučná, demokratická a sociálna monarchia.

Hoci sa nemôže pýšiť prívlastkom exotický raj, ponúka množstvo miest, ktoré sa oplatí vidieť a prostredníctvom ktorých môžete nahliadnuť k svojráznej arabskej civilizácii.  Jedinečné je tiež tým, že ponúka množstvo extrémov a kontrastov.

Horúce a suché púšte v kontraste s vysokými zasneženými horami, nádherné piesočnaté pláže v kontraste so starobylými budovami a kultúra Arabov v kontraste so západnými civilizáciami. To sa ale v Maroku ani náhodou nevylučuje, ba dokonca sa to vzájomne dopĺňa.

Rabat

Rabat je hlavným mestom tejto 35 miliónovej krajiny. Mesto predstavuje akési duchovné a kultúrne centrum, aj napriek tomu, že prívlastok najväčšie mesto mu neprislúcha.

To mu však na jedinečnosti ani náhodou neuberá. Samozrejme len v prípade, že nehľadáte rozvinuté a moderné mesto s hustou dopravou a mrakodrapmi siahajúcimi do neba.

Históriou, tradíciami a kultúrou však dýcha doslova na každom kroku. Azda najpríznačnejším preň je opevnenie, ktoré malo mesto ochrániť pred nepriateľmi prichádzajúcimi od mora.

Jednou z najvýznamnejších pamiatok je Hassanova veža, ktorej história siaha až do 12. storočia. Počas jej stavby bolo v pláne postaviť najvyšší minaret na svete.  To sa ale nepodarilo a symbol mesta nie je dodnes dostavaný.

Pri návšteve Rabatu by ste si určite nemali nechať ujsť Kráľovský palác, ktorý je sídlom súčasného panovníka Mohammeda VI. Pochopiteľne sa však do jeho obývačky nedostanete.

Návštevníkom je vstup povolený len po časť nádvoria a vstupnú bránu. Ak ale budete mať šťastie môžete tam stretnúť kráľa, ktorý z paláca každý piatok smeruje do mešity, kde sa koná tradičná modlitba.

Neposledným bodom na vašom zozname zaujímavých rabatských miest by určite malo byť Mauzóleum Mohammeda V. Toto miesto predstavuje hrobku tohto významného marockého kráľa. Pri jeho výstavbe sa materiálom ani náhodou nešetrilo. Mauzóleum je vyrobené z mramoru a strop je posiaty zlatom.

Mauzóleum Mohameda V.

Cassablanca

Od hlavného mesta prejdime necelých 90 km juhozápadne, kde leží najväčšie mesto krajiny Cassablanca. Mesto sa preslávilo vďaka slávnemu filmu z roku 1942, no možno vás nasledujúca informácia sklame.

Film bol len inšpirovaný názvom mesta, no celý dej bol točený v americkom Hollywoode. Tak ako Maroko, aj samotná Cassablanca má dve tváre. Jednu tvorí malé prastaré centrum, v ktorom nič nenasvedčuje tomu, že sa nachádzate v 3,5 miliónovom meste.

Tou druhou je nová časť, ktorá je odrazom toho, že Cassablanca v čase nezastala. Povedzme si ale na rovinu, turistickými atrakciami mesto veľmi neprekypuje.

Za návštevu ale určite stojí Mešita Hassana II., do ktorej sa naraz vojde až 80 tisíc ľudí. Jej minaret sa dokonca svojou výškou 210 metrov hrdí prívlastkom najvyššieho minaretu na svete.

Mešita Hassana II. v Casablance.

Zaujímavým miestom je tiež Námestie Spojených národov, ktoré je akousi zmenšeninou newyorského Times Square. Pri návšteve Cassablanci by ste si určite nemali nechať ujsť obchodovanie na miestnom trhu.

Vo všeobecnosti sa tie marocké preslávili zaujímavými exotickými tovarmi a veľmi výhodným zjednávaním ceny. Po nákupoch nezabudnite ani na oddych. Pre ten je ako stvorená štvrť Ain Diab s krásnymi piesočnatými plážami a prívlastkom cassablanské Miami.

Fés

Tretím najväčším mestom Maroka je mesto Fés, ktoré patrí medzi najkrajšie stredoveké mestá na celom svete. Pri jeho návšteve si nemôžete nechať ujsť nádhernú mešitu Karaouine, ktorá bola sídlom univerzity.

O jej jedinečnosti svedčí aj záznam z Guinessovej knihy rekordov o najstaršej existujúcej vzdelávacej inštitúcii na svete. Ďalšou jedinečnosťou mesta je mohutná stena, ktorá opevňuje najstaršiu časť mesta Fés El Bali.

V roku 1981 bola štvrť dokonca zapísaná do zoznamu UNESCO a aj dnes návštevníkom ponúka možnosť nahliadnuť priamo do útrob marockého života.

Ak si lámete hlavu nad tým, ako sa budete po tomto zaujímavom meste presúvať, nezúfajte. Najčastejším spôsobom dopravy je totiž osol, ktorý vás po tomto originálom meste prevedie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Objavte krásu Zakaukazských krajín

Meknes

Štvoricu jedinečných kráľovských miest uzatvára mesto Meknes, ktoré si právom vyslúžilo prezývku „Marocké Versailles“. O jeho originalite svedčí zaujímavá história, ktorá siaha až ku kráľovi Mulayovi Ismailovi.

Po tom ako sa dostal k moci, podmanil si všetky rebelujúce kmene a za pomoci armády otrokov vytlačil z krajiny Španielov, Angličanov a Turkov. Do mesta potom sústredil svoj hárem s 500 ženami, ktoré mu porodili vyše tisíc detí.

Okrem nich v meste držal aj viac ako 25 tisíc otrokov a mesto opevnil 40-kilometrov dlhou stenou. Mesto sa stalo centrom krajiny a do roku 1727 bolo aj hlavným mestom Maroka.

Pozostatky steny v meste nájdete aj dnes. Za ňou vás už čaká množstvo historických stavieb. Ikonou je vstupná brána Bab El Mansour, ktorá predstavuje nafotografovanejšiu a najhodnotnejšiu pamiatku v meste.

Bab El Mansour.

Volubilis

V blízkosti Meknesu nájdete ďalší skvost. Ide o Volubilis, v ktorom sa nachádzajú pozostatky starobylého rímskeho mesta založeného v 3. storočí p. n. l.

Ide o najväčšiu románsku vykopávku s dominantami ako Víťazný oblúk, brána Tingis, či typický chrám. Život v meste prestal existovať v 11. storočí po tom, ako bola vláda presunutá do mesta Fés a väčšina obyvateľov sa presťahovala do Mulaj Idris.

Ruiny baziliky vo Volubilis.

Mulaj Idris – zakázané mesto

Mesto Mulaj Idris v blízkosti Volubilis je známe pod prezývkou najsvätejšie mesto Maroka. Mesto sa nachádza na mieste, kam v roku 789 prišiel vnuk proroka Mohammeda, aby zo západu do krajiny priniesol Islam.

Až do roku 2005 bol do mesta zakázaný vstup turistom inej viery ako moslimskej. Dnes však aj oni môžu obdivovať dominantné mauzóleum, avšak len spoza závory.

Ide skutočne o marockú kolísku Islamu, o čom svedčí aj tvrdenie o tom, že päť pútí na toto miesto sa vyrovná jednej múti do Mekky.

Sväté mesto Mulaj Idris.

Vodopády Ouzoud

Z historických architektonických atrakcií prejdime k poslednej, ktorú na rozdiel od predchádzajúcich vytvorila sama príroda. Ide o nádherné vodopády Ouzoud, ktoré sú najkrajšími vodopádmi, ktoré v krajine môžete nájsť.

Sú trojstupňové a voda v nich padá z výšky 110 metrov. To v spojení s nádhernými jazerami a krásnymi jaskyňami vytvára neodolateľnú prírodnú scenériu, ktorá je odrazom toho, že Maroko je jedinečnou krajinou.

puma, foto: depositphotos



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…