Domov Ekonomika Maroš Šefčovič povedie rokovania o spoločných nákupoch plynu

Maroš Šefčovič povedie rokovania o spoločných nákupoch plynu

0
0

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová poverila podpredsedu EK Maroša Šefčoviča, aby viedol rokovania o budúcich spoločných nákupoch zemného plynu pre členské štáty EÚ, ktoré budú mať záujem o tento program nákupov.

Kabinet slovenského eurokomisára potvrdil, že podpredseda exekutívy EÚ pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad bude mať obohatenú pracovnú agendu aj o túto tému.

Šefčovič rozšíri energetický tím

Hovorca eurokomisie tiež potvrdil túto správu so spresnením, že Šefčovič bol vo svojom predošlom mandáte zodpovedný za budovanie energetickej únie.

„Predsedníčka požiadala Šefčoviča, aby podporil prácu na spoločnom nákupe plynu vzhľadom na jeho minulé skúsenosti s rokovaniami o energetike,“ uvádza sa v správe hovorcu eurokomisie.

Hovorca dodal, že exekutíva EÚ má „tímový prístup“ k riešeniu súčasnej energetickej krízy.

Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová sa zameriava na hlavnú činnosť, ktorou je napredovanie regulačnej agendy, eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová pracuje na dimenzii finančných trhov, podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová zaisťuje rámcovanie štátnej pomoci prostredníctvom dočasného krízového rámca a eurokomisár Thiery Breton je v kontakte s priemyslom v súvislosti s požadovaným zvyšovaním úspor energie a zároveň zachovaním výroby.

Tento tím teraz rozšíri Šefčovič, aby podporil prácu eurokomisie pri rokovaniach o spoločnom nákupe zemného plynu pre krajiny EÚ. Hovorca EK zdôraznil, že v prípade potreby bude možné zapojiť aj ďalších komisárov, aby prispeli k tejto pracovnej agende vo svojom rezorte.

Spoločný nákup plynu

Na dobrovoľných spoločných nákupoch plynu, okrem povinného naplnenia plynových zásobníkov na 15 percent, sa 21. októbra dohodli premiéri a prezidenti na summite EÚ v Bruseli.

Technické detaily vypracuje eurokomisia v súčinnosti s ministrami pre energetiku členských krajín eurobloku.

ano, TASR, foto: TASR/Ján KrošlákNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…