Domov Ekonomika Matovič chce odmeniť dôchodcov. Majú podporiť pandémiou postihnuté prevádzky

Matovič chce odmeniť dôchodcov. Majú podporiť pandémiou postihnuté prevádzky

0
0

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) navrhuje poskytnúť 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam, ktoré najviac trpeli v prvej, druhej a trpia v tretej vlne pandémie nového koronavírusu. Zároveň má opatrenie podporiť aj očkovanie, keďže peniaze sa majú do prevádzok dostať cez poukazy, ktoré dostanú plne očkovaní dôchodcovia nad 60 rokov.

Prevádzky sú zoradené do troch skupín. „Prvý sektor je tzv. HORECA, čo sú hotely, penzióny, reštaurácie, kaviarne. Druhý sektor: kultúra, divadlá, koncerty, galérie, festivaly či kiná.

Tretí sektor predstavujú služby: kaderníctva, masáže, manikúry, pedikúry, akvaparky, wellness, posilňovne, rôzne športove aktivity a podobne,“ vysvetlil minister financií Matovič na tlačovom brífingu spoločne s predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Pomôcť majú očkovaní dôchodcovia

Na služby pre tieto dotknuté prevádzky by dostávali poukaz na 500 eur dôchodcovia vo veku 60+. Poukaz by mali dostať za absolvovanie očkovania treťou dávkou a za očkovanie prvou dávkou.

Poukaz by mal byť prenosný na inú osobu. Cieľom je podporiť očkovanie u približne 380 000 nezaočkovaných dôchodcov nad 60 rokov. Matovič konštatoval, že sú pripravení o tejto zmene rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Boris Kollár uvítal túto cestu presvedčenia na očkovanie. Povedal, že je podstatné motivovať dôchodcov. „Hnutie Sme rodina je proti povinnému očkovaniu,“ konštatoval.

Podľa neho sa tak obchádza možnosť povinného očkovania a zároveň sa snažia byť zodpovední a čo najviac ľudí presvedčiť, aby sa dali očkovať. Túto možnosť podporuje zatiaľ 73 poslancov. Kollár vyzval opozíciu aj koalíciu, aby sa postavili za zodpovednosť, za očkovanie a za dôchodcov.

Sklamaní liberáli

Tlačový brífing ministra financií s predsedom parlamentu však zaskočil koaličného kolegu. Strana SaS hovorí, že súhlasila s odmenou len 150 eur za očkovanie seniorov.

„Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady. Strana SaS súhlasila s odmenou 150 eur, ďalšie zvýšenie sme vetovali,“ uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

No a Matovič s Kollárom budú musieť podporu pre svoj návrh hľadať v opozícii. Po koaličnej rade je jasné, že SaS návrh nepodporí, blokovať ho však nebude.

Kritika opozície

Opatrenie, tak, ako ho navrhuje Igor Matovič, považuje opozícia za nevhodné. „Strana Smer–SD vždy podporovala všetky opatrenia, ktoré mali nejaké ratio a pomáhali v boji s pandémiou.

Spomínané opatrenie by som nazval také ‚matovičovské‘. Tak ako podmieňoval určité veci pri daňovej reforme, napríklad krčahom vody na stole, tak momentálne si kladie podmienky, za ktorých ľudia môžu dostať 500-eurovú poukážku,“ priblížil podpredseda Smeru a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.

Jeho stranícky šéf Robert Fico doplnil, že seniori potrebujú hotové peniaze, aby zvládli zdražovanie, nie poukazy. Keď po nástupe súčasnej vlády bolo podľa Fica treba nájsť okolo 300 miliónov eur na 13. dôchodky, tak neboli, ale keď treba podporiť očkovanie dôchodcov, zrazu nie je problém nájsť 500 miliónov eur na akési poukážky, za ktoré si dôchodcovia majú dať v reštaurácii dobrý obed, potom sa dať vymasírovať a urobiť nechty.

Upozornil tiež, že nápad z dielne ministerstva financií nemá podporu ani v celej vládnej koalícii.

Mimoparlamentný Hlas-SD zas tvrdí, že seniorom treba pomôcť bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Pomoc potrebujú všeobecne v rámci zvládnutia ťažkých ekonomických situácií, ktoré budú zažívať.

Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini tiež uviedol, že Hlas-SD sčasti chápe motiváciu vlády a že je potrebné seniorov určite motivovať, aby sa očkovali.

Avšak seniori podľa neho budú potrebovať pomoc pri zvýšených cenách energií a potravín viac, ako využitie poukazu na pobyt v penzióne či wellnesscentre.

Poukážky gastro nezachránia

Plán ministra financií na pomoc sektoru reštaurácií a ubytovania formou poukážok pre zaočkovaných ľudí vo veku nad 60 rokov nerieši súčasný stav týchto zariadení.

Gastro takúto formu pomoci nepovažuje za adekvátnu, nerieši totiž aktuálnu situáciu, ktorá je mimoriadne kritická, uviedla to Aliancia slovenskej gastronómie (ASG). Tvrdý lockdown nastal podľa ASG pre gastroprevádzky dávno predtým, než ho vláda oficiálne vyhlásila.

Prevádzky totiž zatvorila čierna farba COVID automatu, a preto s ním mnohé prevádzky bojujú už takmer dva mesiace. „Dávno mali byť spustené schémy pomoci z druhej vlny pandémie, ktoré by prevádzkam pomohli aspoň prežiť, keď už nie normálne podnikať.

Návrh Igora Matoviča však absolútne nerieši katastrofický stav sektora, do ktorého ho dohnala samotná vláda,“ uviedol prezident Aliancie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský.

ASG sa nepáči, že Ministerstvo financií SR pomoc vo forme poukážok prezentovalo ako formu kompenzácie za zákazy obmedzujúce podnikanie gastroprevádzok.

Podľa Pavlovského je možné sa o takejto forme pomoci baviť v čase, keď budú gastroprevádzky opäť otvorené, a nie v čase okienkového predaja.

„Aj na príklade poukážok vidíme, že štát prostriedky na kompenzácie má, navyše v absolútne dostatočnej miere. Gastro ich ale potrebuje pretaviť na formu rýchlej a adresnej pomoci, nie budúcej vidiny niečoho, čoho sa bez akútnej a masívnej pomoci pätina prevádzok vôbec nedožije,“ upozornil Pavlovský.

Sektoru by podľa šéfa ASG pomohlo priame odškodnenie. „Opakujeme, že potrebujeme minimálne kombináciu Pomoci ++, teda 100 % preplácanie miezd zamestnancov, preplácania nájomného a spustenie pomoci pre cestovný ruch z ministerstva dopravy a výstavby.

Ich okamžité spustenie a spätné vyplácanie je pre prežitie gastrosektora nevyhnutné,“ dodal Pavlovský.

red, TASR, foto: TASR/Martin BaumannNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…