Domov Slovensko Matovič neplánuje s lekármi ďalej rokovať

Matovič neplánuje s lekármi ďalej rokovať

0
0

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) viac neplánuje rokovať s lekármi o ich platoch. Dostali podľa neho veľmi dobrú ponuku. Opačný názor má prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá považuje ďalšie rokovania o platoch lekárov za nevyhnutné.

Matovič podľa svojich slov informoval lekárov na poslednom rokovaní s nimi, že ide o posledné stretnutie. „V tejto dobe je ponuka, ktorú sme lekárom dali, veľmi veľmi nadštandardná.

Je to dramaticky viac, ako sme ponúkli komukoľvek v štátnej správe okrem sestričiek, tie percentuálne by mali mať viac,“ povedal Matovič.

Minister financií predstavil v auguste návrh zvýšenia platov lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Lekárom bez atestácie by sa mal koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy.

Pri lekároch s atestáciou mal koeficient zostať rovnaký, a to 2,3-násobku priemernej mzdy. Pri oboch sa mali platy odvíjať aj od odpracovaných rokov.

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský však po poslednom rokovaní na Úrade vlády SR uviedol, že iná možnosť ako hromadné výpovede ne­existuje.

Poukázal na to, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia. Samotné zvýšenie platov podľa neho problém nevyrieši.

Je nevyhnutné rokovať

Na rozdiel od šéfa rezortu financií prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za nevyhnutné ďalšie rokovania o platoch lekárov. V zdravotníctve podľa nej hrozí veľmi nepríjemná situácia.

„Treba zabezpečiť také stimuly, ktoré budú ľudí motivovať zostať, ale aj prijímať nových ľudí,“ skonštatovala. Premiér Eduard Heger (OĽANO) avizoval, že rezort zdravotníctva pripravuje zákon o platoch zdravotníkov, do ktorého sa premietne návrh zvyšovania platov.

Schváliť ho chcú do konca roka. Dovtedy bude podľa neho priestor na diskusiu.

red, TASR, foto: TASRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…