Domov Slovensko Matovič opäť v ringu proti liberálom

Matovič opäť v ringu proti liberálom

0
0

Súčasná koalícia ešte ani nevznikla a už sa ukazovali trenice medzi šéfom hnutia OĽaNO a súčasným premiérom Igorom Matovičom a stranou Sloboda a Solidarita (SaS). Ani koaličná zmluva či potreba spolupráce v boji proti koronavírusu tieto trenice nezmazala. Práve naopak.

Od vzniku súčasnej vládnej koalície si už občania Slovenska mohli zvyknúť na to, že si jednotliví jej členovia posielajú nelichotivé odkazy cez médiá, a najradšej cez sociálne siete.

Či už išlo o konflikty pri tvorbe Programového vyhlásenia vlády, ktoré napokon všetci koaliční poslanci ani nepodporili, alebo o rozpor medzi Matovičom a liberálmi pre prijímané opatrenia v boji s koronavírusom či nezobratie štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa na rokovanie Európskej rady do Bruselu alebo odporúčanie premiéra Saskárom, aby si zvolili iného predsedu svojej strany.

Nezainteresovanému pozorovateľovi by sa mohlo zdať, že OĽaNO a SaS sú politickí rivali a nie vládni partneri. Ešte viac sa vzťahy medzi oboma stranami vyostrili minulý týždeň.

Lobistka Penty

„Včera večer som sa dozvedela, že minister Krajči predložil na koaličnej rade ďalšie dofinancovanie štátnej VšZP o ďalších 100 miliónov.

Pritom počas včerajšieho dňa som s ním niekoľkokrát hovorila a o tomto zámere nepadlo ani slovko,“ napísala na sociálnej sieti poslankyňa za SaS Jana Cigániková s tým, že nepovažujeme za správne v čase, keď je slovenské zdravotníctvo podfinancované o približne 300 miliónov, aby sa dotovala poisťovňa, ktorá je neustále v dlhoch a nevie napĺňať vlastné plány a sľuby.

Na tento jej status zareagoval tvrdo premiér Matovič na tlačovej konferencii. Ten predsedníčku Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo obvinil, že je ťažkou lobistkou finančnej skupiny Penta a vo svojej funkcii je „doslova trpená“.

„Penta vlastní súkromnú zdravotnú poisťovňu, preto tento lobing proti štátnej zdravotnej poisťovni,“ uviedol premiér a dodal, že ho mrzí, že majú takú koaličnú poslankyňu.

„Ospravedlňujem sa za pána premiéra, ktorý bohužiaľ nedokáže byť vecný a okamžite ako si niekto dovolí mať iný názor, začne naozaj mimoriadne neférovo osobne útočiť,“ odkázala Matovičovi Cigániková, ktorá ho formou komentára pod jeho statusom vyzvala na konštruktívnu debatu.

V rozhovore pre Denník N mu odkázala, že mu praje, aby do svojej funkcie dorástol.

Statusová hádka so Sulíkom

Do sporu sa Matovič dostal aj so šéfom SaS Richardom Sulíkom, ktorý kritizoval jeho návrh na to, aby rôzne obchodné prevádzky sami testovali svojich zákazníkov a klientov.

„Celé Slovensko strpelo testovanie nie preto, že by mali obsesiu vo vŕtaní sa v nose, ale preto, lebo uverilo sľubu, že bude lepšie,“ napísal Sulík na sociálnu sieť a dodal, že gastro, šport, kultúra či fitnesscentrá sú dnes zdevastované a zažívajú historický kolaps.

„Krajina ich potrebuje, mali by sme si ich chovať ako v bavlnke, aby sa z toho čím skôr vymotali. Čo však dostali? Majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá,“ vyjadril svoj kritický názor (už po niekoľkýkrát) na vládne riešenia aktuálnej pandémie koronavírusu.

Od premiéra dostal však poriadne štipľavú odpoveď. Cez sociálnu sieť opäť vysvetlil zámery svojho projektu, pracovne nazvaného Komunitné testovanie, ktorého cieľom bolo, aby ľudia mohli opäť zájsť do svojej obľúbenej reštiky, fitka, či divadla a deti mohli chodiť do školy.

„LENŽE, to by sa nemohol niekto v Dubaji nudiť a jedným statusom spod slnečníka všetko zničiť.

Bohužiaľ, Richard Sulík, vyhlásil plán na Komunitné testovanie za hlúposť a tým celý tento projekt – s cieľom otvoriť všetky dotknuté prevádzky od 30. novembra – definitívne pochoval,“ rozhorčoval sa Matovič, pričom niekoľkokrát zdôraznil, že Sulík bol v tom čase v Dubaji.

Neskôr na tlačovej konferencii ho vyzval, že ak mu predloží plán, vďaka ktorému zníži do 30. novembra 7-dňový kĺzavý median na Slovensku pod 500, prenechá mu celý boj s koronavírusom.

V statuse mu ešte odkázal: „Rišo, robiť poctivú politiku vyžaduje schopnosť postaviť sa aj za ťažké rozhodnutia v ťažkej chvíli. Verím, že sa konečne naučíš držať spolu s nami ostatnými z OĽANO, SME RODINA a ZA ĽUDÍ.“

Sulík, ktorý objasnil, že v Dubaji bol na služobnej ceste v súvislosti s prípravou budúcoročnej výstavy, opäť cez status na sociálnej sieti odkázal, že sa s ľútosťou prizerá na konanie predsedu vlády, ktorý svoju osobnú zášť povýšil nad zdravý rozum.

„Neviem, či ešte existuje iný svet, v ktorom si premiér vybíja osobné nenávisti ku koaličným partnerom tým, že nechá pol milióna detí doma zo školy. A ktorá jednotka v štáte sa prizerá ruinovaniu ekonomiky len preto, aby ukázal, že je šéf.

Ale takáto deštrukcia už nie je zaujímavá, ani úsmevná. Začína byť totiž nebezpečná a mne je to ľúto,“ napísal Richard Sulík na sociálnej sieti.

ano, foto: SITA, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…