Domov Slovensko Matovič opäť vyzval Sulíka, aby nepovalil vládu

Matovič opäť vyzval Sulíka, aby nepovalil vládu

0
0

„Deadline“, ktorý stanovila strana SaS na odchod ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) z vlády, sa nezadržateľne blíži. Ak sa tak nestane, všetci ministri liberálov podajú demisie a vláda sa prakticky rozpadne. Samotný Matovič preto opäť vyzval predsedu SaS Sulíka, aby nepovalil ďalšiu vládu.

„Radičová: 1 rok, 3 mesiace a 2 dni, Matovič: 1 rok a 9 dní, Heger: 1 rok a 5 mesiacov,“ tak týmto výpočtom začína minister financií svoj status na sociálnej sieti, pričom dodáva, že až toľkoto času „dovolila” SaS žiť protikorupčným vládam, ktorých bola súčasťou.

Opozícia v koalícii

„SaS 1. septembra povalí už tretiu protikorupčnú vládu v rade. Môžeme dúfať, môžeme ich prosiť, môžeme vyzývať, nič nepomôže, aj tak rozhodne jeden človek ako vždy doteraz,“ predpokladá Matovič.

Následne v statuse opisuje, ako SaS povalia vládu Ivety Radičovej, pričom to celé skončilo „odovzdaním moci mafii na 8 rokov“.

To isté si potom samotný Matovič podľa svojich slov zažil pred rokom ako premiér, keď musel zo stoličky predsedu vlády odísť.

„Bohužiaľ, tentokrát to nebude iné. Áno, môžeme dúfať, že to tentokrát nedotiahne do „zdarného” konca. Ale je to naivné,“ sťažuje sa šéf hnutia OĽaNO.

Je mu vraj ľúto, keď si predstaví, kde by Slovensko mohlo byť. „Ak by sme nemuseli znášať neustále podrazy, ponižovanie, vydieranie a hrozby povalenia vlád od vlastného koaličného partnera.

Opozícia v koalícii. Na čo nám je Fico? Na čo Mazurek? Vystačíme si sami,“ pripustil Matovič.

Na záver adresoval predsedovi SaS výzvu, hoci ešte predtým uviedol, že na presviedčanie SaS už nemá silu: „Rišo, skús tentokrát prvýkrát urobiť krok späť a zachrániš Slovensko pred vládou mafie Smeru a Hlasu s kovanými fašistami z Republiky.“

Matovič však vo svojom statuse pozabudol na jeden dôležitý fakt. Celú koaličnú krízu by vyriešilo, keby zo svojho postu odišiel. To však odmieta jeho hnutie OĽaNO i samotný minister financií.

Riešením predčasné voľby

Z rozkolu v koalícii nie sú znechutení už len občania, ale aj jej samotní predstavitelia. Líder Sme rodina dokonca v televíznej debate s predsedom Smeru Robertom Ficom mu dal viackrát za pravdu.

„My nezvládame vládnutie, pretože nie sme schopní sa štyria dohodnúť. Ideme do ťažkej, najťažšej doby a ideme sa vadiť, kto kde bude sedieť.

Potrebujeme okamžite vyriešiť elektrickú energiu pre ľudí, potrebujeme, aby si mohli kúpiť jedlo a nemuseli mrznúť alebo hladovať,“ vyhlásil Kollár.

Podľa Fica na vyriešenie aktuálnej situácie prichádzajú do úvahy len dve možnosti. Jednou sú predčasné parlamentné voľby a druhou chaos.

Preto sa opozičné strany snažia dosiahnuť predčasné voľby aj prostredníctvom vyhlásenia referenda, na ktoré už vyzbierali dostatok podpisov.

Kollár však predsedovi Smeru-SD povedal, že jeho koaliční partneri ho môžu predbehnúť a predčasné voľby vyvolajú skôr ako ich on dosiahne cez referendum.

Ďalší pokus o dohodu

Ďalšie koaličné rokovanie o riešení vládnej krízy bude v sobotu (20. 8.) dopoludnia vo vládnom hoteli Bôrik. Zvoláva ho premiér Eduard Heger (OĽANO).

Piatkové (12. 8.) stretnutie koalície riešenie neprinieslo. Predsedníctvo OĽANO ešte predtým vyhlásilo, že Matovič ostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od SaS.

Liberáli zopakovali, že pokiaľ Matovič neodíde do konca augusta z vlády, ministri za SaS podajú demisiu.

Martin Sokol, foto: shutterstock, TASR  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…