Domov Cestovanie Mestá, v ktorých sa úplne zastavil čas

Mestá, v ktorých sa úplne zastavil čas

0
0

Z viacerých sci‑fi filmov poznáme ten záber. Mesto postihne katastrofa, v dôsledku ktorej úplne zmizne z mapy. Možno sa to zdá pritiahnuté za vlasy, ale aj to je čiastočná realita. Vo svete existuje viacero neobývaných miest, ktoré ich obyvatelia opustili z rôznych príčin a právom si vyslúžili prívlastok „mestá duchov“.

Agdam, Azerbajdžan

Agdam je mesto v Azerbajdžane, ktoré je živým príkladom toho, ako dokáže nevýhodná poloha mesta zapríčiniť jeho zánik. Všetko sa odohralo v rokoch 1991 až 1994, kedy medzi Arméncami a Azerbajdžancami žijúcimi v Náhornom Karabachu vyvrcholil veľký konflikt.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Objavte krásu Zakaukazských krajín

Práve mesto Agdam sa nachádzalo na hranici Azerbajdžanu a Náhorného Karabachu, ktorý však de facto nikdy nebol uznaný za samostatný štát. Práve toto mesto predstavovalo pevnosť, ktorá bola konfliktom najviac poznačená.

Obyvatelia začali mesto v tomto období masovo opúšťať. Najväčší zlom prišiel v roku 1993, kedy bolo mesto úplne obsadené jednotkami Náhorného Karabachu, ktoré za pomoci Arménska mesto zrovnali so zemou.

Niekoľkotisícové mesto sa v okamihu začalo meniť na spustošené miesto, v ktorom život zanikol. Aj dnes predstavuje Agdam zakázané mesto, ktorého návšteva predstavuje riziko. V jeho okolí sa nachádzajú mínové polia a stále je pod dohľadom vojakov.

Varosha, Cyprus a Kayakoy, Turecko

Aj Cyprus má svoje mesto duchov. Je ním luxusná štvrť Varosha, ktorá sa v 2. polovici 20. storočia stala vychýrenou dovolenkovou destináciou. Aj dnes by mohlo ľuďom slúžiť na oddych, keby v roku 1974 nebolo mesto Famagusta, v ktorom sa nachádza obsadené tureckou armádou.

Dôvodom bolo, že Turci podobne ako Gréci, chceli ostrov pripojiť k svojmu územiu. V meste teda úplne zanikol život, pláže osireli a hotely stále chátrajú.

Rovnaký konflikt vyľudnil aj dedinku Kayakoy v Turecku. Dedinu okrem Turkov obývali aj grécki obyvatelia a spoločne tu žili takpovediac harmonicky. Všetko zmenila grécko‑turecká vojna, kedy boli Gréci z dediny násilne odvlečení.

Niekoľko stoviek domčekov zostalo opustených a v dedinke sa život úplne zmenil. Dnes je toto miesto obľúbeným turistickým miestom, na ktorom môžu turisti zažiť neopakovateľnú atmosféru.

Pompeje, Taliansko

Azda najslávnejším zaniknutým mestom je mesto Pompeje v Taliansku. Ide o starobylé mesto, ktoré dnes patrí k vyhľadávaným turistickým miestam. Všetko by možno bolo inak, keby ho v roku 79 n. l. nezasiahol obrovský výbuch sopky Vezuv.

V auguste toho roka v dôsledku sopečného výbuchu a následných silných otrasov mesto ľahlo popolom a jeho obyvatelia zostali zasypaní a odkázaní na smrť.

Craco, Taliansko

Craco je talianske staroveké mesto, ktoré bolo postavené na úpätí vysokých skalných bral. Vďaka tomu mohli byť jeho obyvatelia dokonale chránení pred nepriateľmi.

Počas svojej existencie boli však obyvatelia často poznačení zemetraseniami a zosuvmi pôdy. Ďalším obrovským problémom boli zlé poľnohospodárske podmienky.

Posledným klincom do rakvy bolo zemetrasenie v roku 1963, kedy mesto opustili aj jeho poslední obyvatelia, ktorí dovtedy s nevhodnými a ťažkými podmienkami dokázali bojovať.

Oradour‑Sur‑Glane, Francúzsko

Starý kontinent ukrýva aj ďalšie miesto, ktoré v dôsledku ničivých udalostí získalo prívlastok mesto duchov. Ide o dedinu Oradour‑sur‑Glane, ktorá sa nachádza vo Francúzsku.

Život v nej zanikol 10. júna 1944 po tom, ako ju zmasakrovali jednotky nacistického Nemecka, krátko po vylodení spojencov v Normandii.

Po tom ako boli muži postrieľaní a ženy a deti zavraždené v kostole, dedina úplne zanikla. V jej blízkosti bola neskôr postavená ďalšia dedina a pôvodná dnes slúži ako pamätník a múzeum.

Pripjať, Ukrajina

Potulky po európskych opustených mestách uzavrieme nám najbližšiemu mestu duchov – Pripjať. Okolnosti jeho vyľudnenia asi netreba veľmi približovať. V roku 1986 toto mesto doplatilo na výbuch neďalekej jadrovej elektrárne Černobyľ.

Približne 50-tisícové mesto bolo evakuované kvôli silnému a životunebezpečnému rádioaktívnemu žiareniu. Aj po 32 rokoch, ktoré od výbuchu uplynuli, je mesto opustené a jeho návšteva sa neodporúča.

Hoci by to niekoho mohlo lákať, možno vás odradí, že mesto stále patrí medzi najnebezpečnejšie miesta sveta.

Sanzhi, Taiwan

Z Európy sa teraz presuňme na žltý kontinent. Aj ten totiž ukrýva mestá, ktoré naháňajú zimomriavky na tele. Takým je aj mesto Sanzhi v Taiwane. Ľudoprázdne však nie je kvôli vojne, ani kvôli prírodnej katastrofe.

Prívlastok „mesto duchov“ preň však platí dvojnásobne. Prvým dôvodom je to, že ide o neobývané miesto na mape. Druhým dôvodom je to, že pri jeho výstavbe zahynulo z nezistených príčin niekoľko pracovníkov a traduje sa, že ich duchovia z mesta neodišli.

Pôvodne malo mesto predstavovať dovolenkový rezort. V dôsledku týchto udalostí a iných nehôd, ktoré sprevádzali jeho výstavbu sa kvôli údajnému prekliatiu stavebné práce v meste zastavili.

Design domov, ktoré sú postavené v štýle UFO, je však veľmi zaujímavý a stáli by za návštevu. Mesto bolo ale v roku 2010 zrovnané so zemou aj kvôli týmto strašidelným historkám, ktoré sa o ňom tradovali.

Ostrov Hashima, Japonsko

Aj ďalšie mesto, ktoré si právom vyslúžilo pomenovanie „mesto duchov“ sa nachádza v Ázii. Ide o ostrov Hashima, ktorý patrí k Japonsku. Jeho história sa začala písať na konci 19. storočia, kedy začalo jeho veľké osídľovanie v dôsledku rozmachu ťažby uhlia.

Vybudovaná tu bola rozsiahla infraštruktúra a hustota jeho zaľudnenia sa stále zvyšovala. Zlom prišiel v 60. rokoch 20. storočia, kedy ťažba uhlia rapídne klesla.

V 70. rokoch bol už ostrov vyprázdnený a postupne sa na ňom nenachádzala ani živá duša. Dnes je ostrov populárny vďaka najnovšej bondovke a tiež vďaka autentickým obrázkom na mapách Googlu, vďaka ktorým môžete prejsť celým tajomným mestom.

Chaitén, Čile

Postapokalyptické mesto duchov. Takéto pomenovanie sa hodí pre čilské mesto Chaitén, ktorého história vyľudnenia nesiaha vôbec ďaleko.

V roku 2008 bolo mesto poznačené výbuchom sopky Chaitén, ktorý zapríčinil veľké otrasy a tiež záplavy. S tým sa jeho obyvatelia nedokázali vysporiadať a z mesta utekali.

Po ustálení situácie čilská vláda oznámila, že mesto bude obnovené a opäť ožije. V roku 2011 však nádeje na jeho záchranu zlyhali a rozhodlo sa o tom, že obyvatelia a aj administratíva bude presunutá do iného mesta. Chaitén je teda celkom zničený a neobývaný.

Centralia, Pennsylvania

Jedným z najzaujímavejších opustených miest je Centralia v americkej Pennyslvanii. Obyvatelia mesta v minulosti prežívali vďaka ťažbe uhlia, ktorá zamestnávala väčšinu mesta.

Netrvalo to však večne a firmy v meste začali krachovať. Mesto začali opúšťať jeho obyvatelia a tak neexistovala iná možnosť ako podzemné šachty a skládky zničiť.

27. mája 1962 pri takejto likvidácii nechali hasiči podzemnú skládku horieť a požiar sa postupne rozširoval popod celé mesto. Zo zeme do vzduchu prenikali nebezpečné plyny a v meste život postupne zanikol úplne.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Najzaujímavejšie cesty sveta

Ani po viac ako 50-tich rokoch nie je požiar pod mestom uhasený, preto ho aj ľudia prezývajú „horiace mesto“ ale tiež, keď budete počuť o „pensylvánskom stratenom meste“, tak sa hovorí práve o tomto stále záhadnom a zaujímavom mieste.

puma, foto: depositphotos, SITA, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…