Domov Slovensko Mičovský odstúpil, potom chcel ostať … no Heger už mal náhradu

Mičovský odstúpil, potom chcel ostať … no Heger už mal náhradu

0
0

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský koncom mája informoval, že odstúpi zo svojej funkcie. O dva týždne si to rozmyslel, avšak v tom čase už mala prezidentka Čaputová v rukách jeho demisiu a premiér Eduard Heger mal zas za neho náhradu.

Mičovský 25. mája oznámil, že podá demisiu. Jeho krok súvisel s policajným zadržaním a väzbou generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošovej, ktorú on sám na tento post navrhol.

Spresnil, že vlani po parlamentných voľbách mu kolegovia z OĽANO poradili, že Bartošová by mohla byť tá, ktorá by mohla naplniť odborné a morálne kvality ako šéfka SPF.

„Bol však jeden moment, ktorý sa odohral v živote pani Bartošovej a ktorý si do životopisu nenapísala, ktorý ma prekvapil a ktorý ma v istej chvíli zastavil, či jej personálny návrh posuniem do vlády,“ vysvetlil s tým, že v minulosti, pred viac ako 10 rokmi, mala svoj osobný príbeh spojený s členom mafiánskej skupiny Milošom Kaštanom.

Mičovský zároveň poprel medializované informácie, že by bol priateľom matky Bartošovej a že preto ju navrhol vlani na post šéfky SPF. „Je to absolútna lož,“ podčiarkol.

„Je tu situácia taká, že som nominoval človeka, ktorý pravdepodobne zlyhal. Odborník sa nájde, ale okrem odbornosti treba aj človeka, ktorý je morálne spôsobilý,“ konštatoval Mičovský. Tak ako informoval, jeho demisia bola prezidentke SR Zuzane Čaputovej doručená 31. mája.

Už nebolo cesty späť

O týždeň neskôr si však Mičovský svoju demisiu rozmyslel a požiadal o jej späťvzatie. Odôvodnil to množstvom podporných vyhlásení na jeho adresu, ktoré ho presvedčili, aby „neutekal z boja“ a vo funkcii pokračoval.

Ako informoval, list o stiahnutí demisie poslal do Prezidentského paláca v pondelok ráno a o svojom rozhodnutí informoval aj premiéra Eduarda Hegera. Priznal, že ide o komplikovanú situáciu a ďalší postup je na premiérovi a prezidentke.

Premiér však už medzičasom našiel nástupcu na tento post a o jeho mene informoval aj prezidentku. Mičovský teda v kresle ministra definitívne skončil a jeho nástupcom je Samuel Vlčan, ktorý z rezortu a postu štátneho tajomníka odišiel v lete minulého roku. Čaputová vymenovala Vlčana za ministra v utorok.

Kauza SPF

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v piatok (21. 5.) na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie v prípade siedmich obvinených osôb.

Išlo o osoby, ktoré Národná kriminálna agentúra zadržala v stredu (19. 5.) v súvislosti s korupciou na SPF v rámci akcií Latifundista a Feudál.

Medzi obvinenými bola aj generálna riaditeľka SPF Gabriela Bartošová, ktorá do funkcie nastúpila za súčasnej vlády a nominoval ju Mičovský. Ministerstvo minulý pondelok prijalo jej abdikáciu.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2021: Cenné kovy na olympiáde, zablokovaná Bratislava či kritizovaná dôchodková reforma

Prvý týždeň olympijských hier v Tokiu vyniesol Slovensku tri medaily. Zuzana Rehák Štefeče…