Domov Slovensko Migračné zemetrasenie v parlamente: Lajčák pohrozil demisiou

Migračné zemetrasenie v parlamente: Lajčák pohrozil demisiou

0
0

Ministerstvo zahraničných vecí kontra celý parlament? Šéf diplomacie Miroslav Lajčák sa zmieta vo víre problémov migračnej politiky.

Valné zhromaždenie OSN práve pod vedením nášho ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka vypracovalo dokument (Globálny migračný pakt), ktorého úlohou má byť racionálne a kontrolované riešenie migrácie v Európe, ale aj vo svete.

Pakt sa má schváliť o niekoľko týždňov v Marakéši, pričom minister Lajčák trvá na slovenskom podpise na ňom. Takmer celá slovenská politická scéna však má na 34-stranový dokument úplne odlišný názor i napriek tomu, že podľa slov ministra je nezáväzný.

Globálny pakt OSN o migrácii a postoj Slovenska

Jedná sa o dokument, na ktorom začala OSN pracovať ešte v roku 2016. Vychádza z predpokladu, že žiadna krajina nemôže sama riešiť medzinárodnú migráciu.

Jeho cieľom je preto prijať spôsob na spoločné riešenie tohto problému, pričom by jednotlivé štáty mali vzájomnou spoluprácou napĺňať svoje povinnosti vyplývajúce z medzinárodného práva.

Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a pravidelnej migrácii by mali členovia OSN podpísať v decembri v Marakéši. Minulý týždeň o pakte rokovali členovia zahraničného výboru a aj s podporou koaličných poslancov odsúhlasili, aby Lajčák migračný pakt odmietol.

Ich rozhodnutie je predzvesťou rokovaní o pakte v pléne národnej rady. Je viac než jasné, že medzi koaličnými a opozičnými poslancami panuje v postoji k paktu vzácna zhoda.

Otázne len bude, či parlament napokon nášho zástupcu na rokovania v Marakéši vyšle, alebo sa Slovenská rebublika na tejto konferencii OSN nezúčastní. Poslanci by záväzný postoj pre našu diplomaciu mali prijať na tohtotýždňovom rokovaní parlamentu.

Stopka z vlastných radov

Lajčák sa ako nominant Smeru-SD nedočkal podpory ani z vlastných radov. Ešte minulý týždeň naznačil nesúhlas s Globálnym migračným paktom OSN bývalý premiér Robert Fico, ktorý jasne vyjadril, že hoci ide o nezáväzný dokument, nie je v súlade s národnou migračnou politikou SR a jeho strana ho nepodporí.

„Globálny pakt nerobí žiadne rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou a vychádza z princípu, že migrácia je dobrá,“ vysvetlil expremiér na sociálnej sieti.

Dokument považuje za veľmi silný, hoci bez právneho charakteru. „Ešte pred rokovaním v Maroku prijmeme v tomto duchu jasný mandát, ktorým bude viazaný ktokoľvek, kto sa zúčastní akýchkoľvek rokovaní o pakte,“ doplnil Fico.

Jeho slová potvrdil aj súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý oznámil, že rozhodnutím slovenskej vládnej koalície bude nepodpísanie migračného paktu.

„Ako predseda vlády odmietam znenie paktu o migrácii a odmietam, aby platil na Slovensku,“ povedal Pellegrini s tým, že ak by účasť v Marakéši znamenala automatické pripojenie sa k paktu, Slovensko tam nikoho nevyšle.

Ako však doplnil, ak analýza, ktorú si dal vypracovať, ukáže, že by niekto do Marakéša mohol ísť a prezentovať dôvody nášho nesúhlasu, pričom nás to nebude k ničomu zaväzovať, nevidí dôvod, prečo by tam napríklad veľvyslanec nemohol ísť.

Vzácna zhoda

Voči Globálnemu migračnému paktu OSN sa vymedzil i šéf parlamentu Andrej Danko, ktorý navyše trvá na tom, aby sa Slovenská republika rokovania v Marakéši ani nezúčastnila.

„Je škodné tam ísť, prosím Lajčáka o politický kompromis,“ vyhlásil Danko. Podporu nezískal ani u predstaviteľov opozície. S paktom OSN nesúhlasia SaS, OĽaNO ani SME RODINA – Boris Kollár.

Slovenská politická scéna tak zaujala jednoznačné nesúhlasné stanovisko a tak ostal Lajčák sám proti všetkým.

Šéf diplomacie „vypenil“

Minister zahraničných vecí je z postoja svojich kolegov sklamaný a k názorom predstaviteľov vlády a parlamentu sa vyjadril veľmi exaktne. „Mám istú víziu Slovenska a také ho chcem zastupovať aj v zahraničí.

Pokiaľ si zvolí politiku xenofóbie a netolerancie, potom si musí nájsť iného ministra zahraničných vecí,“ vyslovil Lajčák, ktorý následne pripomenul, že migračný pakt nie je žiadnym predpisom ani zákonom.

My ako krajina si sami povieme, čo z týchto bodov je v súlade s našou migračnou politikou. „Predstierajme, že problém zmizne, keď sa budeme tváriť, že ho nevidíme. Ak nezmizne, nech ho riešia iní.

Ak odoženiete našich diplomatov od stola a poviete im, nech sa nezúčastňujú konferencií, takto záujmy Slovenska neuhájite,“ doplnil šéf diplomacie. Podľa neho je dôležité zúčastniť sa konferencie v Marakéši a tam prezentovať naše výhrady.

Demisia je na spadnutie

Pre Lajčáka je dokument aj vecou cti, keďže v čase, keď bol prijatý šéfoval Valnému zhromaždeniu práve on. Aj preto potvrdil, že ak mu parlament neodporučí cestovať do Marakéša, podá demisiu.

Okamžite sa začali objavovať informácie, že Smer už má za neho náhradu. Podľa medializovaných a neoverených informácií by v prípade Lajčákovej demisie, mohol jeho miesto nahradiť Robert Fico.

Sám proti všetkým

Lajčák podotkol, že nič, čo sa deje, nespája so svojou osobou, ale predovšetkým s tým, že za 25 rokov sa po prvý raz môže stať, že parlament ohrozuje prácu zahraničnej diplomacie.

Pred pár týždňami horúci kandidát na post prezidenta je zrazu lynčovaný kvôli nezáväznému dokumentu, ktorý ponúka riešenia v oblasti migrácie.

„Toto sú preteky o preferencie o voliča a o tom, kto dokáže byť väčší Kotleba ako Kotleba,“ vyslovil Lajčák, ktorý je presvedčený, že táto diskusia škodí celej krajine.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…