Domov Slovensko Milan Laurenčík: Nikdy nebudeme súhlasiť so zvýšením DPH!

Milan Laurenčík: Nikdy nebudeme súhlasiť so zvýšením DPH!

0
0

V parlamentne je vždy živo! Dosvedčuje to nielen aktuálne dianie, ale aj témy, ktoré sa momentálne na politickej scéne riešia. Svoje o tom vie aj opätovne zvolený podpredseda parlamentu Milan Laurenčík.

„Keďže strana SaS stojí za svojimi vyhláseniami a naši ministri sa tak, ako avizovali aj vzdali svojich funkcií, ukončilo sa aj moje pôsobenie vo funkcii podpredsedu parlamentu. Náš klub je jednotný a preto som považoval za nevyhnutné urobiť rovnaký krok.

Najmä v období, keď sme sa v koalícii dostali do slepej uličky. Po zmenách vo vláde ma klub SaS znovu navrhol na post podpredsedu parlamentu a na najbližšej schôdzi som bol znovuzvolený poslancami parlamentu,“ priblížil návrat do funkcie podpredsedu NR SR Milan Laurečník.

Zvyšovanie DPH je neprípustné

Na aktuálnej schôdzi sa poslanci okrem zaradených zákonov venujú aj diskusii o zvyšovaní DPH, s ktorou prišiel minister financií Igor Matovič.

„Tejto téme sa venujeme dlhodobo, no s obrovským rozdielom. Uvedomujeme si, že peniaze na zvyšovanie materskej, rodičovského, alebo tehotenského príspevku nemôžeme získať zvyšovaním DPH,“ hovorí Milan Laurenčík.

„Pre nás v SaS je zvyšovanie DPH neprípustné. Dokonca aj Programové vyhlásenie vlády hovorí, že sa nebude zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie, ktoré by bolo pre krajinu škodlivé. Už dnes máme vysokých 20 percent DPH, rovnako majú napríklad takí Dáni, alebo Švédi.

Vyššie DPH majú Maďari a to na úrovni 27 percent. Za SaS môžem povedať, že akýkoľvek návrh na zvyšovanie DPH nepodporíme a na koaličnej rade to budeme vetovať. Tadiaľto cesta rozhodne nevedie,“ ozrejmil podpredseda parlamentu.

Najvyšší čas na naštartovanie ekonomiky

Samozrejme aj strana SaS má ambíciu investovať do prorodinnej politiky a chce zvýšiť prídavky na deti, ako aj materskú, avšak bez zvyšovania daní.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: LAURENČÍK: Rok s rokom sa stretol

„Problémom nie sú nízke dane, ale nízky výber daní, to si treba uvedomiť a zabezpečiť aby sa táto medzera vyplnila. Skôr by sme išli cestou dočasného znižovania DPH najmä pre gastro sektor.

Aj v programovom vyhlásení vlády je uvedené, že vláda plánuje posúdiť zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty na všetky služby v cestovnom ruchu.

Práve v nižšej sadzbe vidíme riešenie a to nielen z hľadiska motivácie platiť dane, ale aj ako riešenie pre naštartovanie podnikania po pandémii. Keď sa nám podarí zvýšiť výber vďaka zníženiu daní v tomto odvetví, môžeme tieto financie využiť na rôzne iné reformy,“ myslí si Milan Laurenčík.

Aj preto opakuje, že vidí návrh na zvyšovanie daní ako škodlivý pre Slovensko, a to najmä v období pandémie Covid19. „Je najvyšší čas naštartovať ekonomiku, tá sa však nikdy nerozbehne zvýšením DPH na 25 percent. Aj preto hovoríme tomuto návrhu rázne NIE,“ uzavrel podpredseda NR SR Milan Laurenčík.

oš, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

9 filmov úspešného režiséra Stevena Spielberga

Steven Spielberg patrí medzi tých najznámejších amerických filmových režisérov, producento…