Domov Zahraničie Mimoriadny summit V4 s Izraelom sa nekonal

Mimoriadny summit V4 s Izraelom sa nekonal

0
0

Minulý týždeň sa stretli v Jeruzaleme premiéri Slovenska, Česka a Maďarska s izraelským premiérom. Bilaterálne stretnutia nahradili plánovaný mimoriadny summit Vyšehradskej štvorky s izraelským premiérom.

Pôvodne plánovaný mimoriadny summit V4 v Izraeli sa neuskutočnil kvôli diplomatickej roztržke medzi Poľskom a Izraelom, keď sa Poľsko rozhodlo nezúčastniť sa summitu kvôli urážlivým pripomienkam izraelského ministra zahraničných vecí Yisraela Katza, ktorý sa nevhodne vyjadril o účasti Poliakov na holokauste.

Táto téma je v Poľsku stále veľmi živá, najmä po tom, ako minulý rok prijala vládna strana Právo a spravodlivosť zákon, ktorý kriminalizuje akékoľvek vyjadrenia, ktoré pripisujú Poliakom účasť na holokauste.

Rokovania s každým premiérom osobitne

Nakoniec sa narýchlo uskutočnili iba dvojstranné rokovania medzi izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim, českým premiérom Andrejom Babišom a maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

S každým z premiérov mal izraelský premiér Netanjahu osobitné stretnutie na približne hodinu a následne mal so všetkými spoločný obed v jeho rezidencii.

Rokovania Netanjahua s Babišom a Orbánom

Podobné dvojstranné rokovania sa uskutočnili aj s českým a maďarským premiérom, obaja počas tlačovky potvrdili konštruktívny dialóg s Netanjahuom.

Babiš diskutoval aj o spolupráci v oblasti obrany a Orbán potvrdil plánované otvorenie diplomatickej misie v Jeruzaleme.

Peter Pellegrini pozval Netanjahua na Slovensko

Slovenský premiér Peter Pellegrini počas oficiálnej tlačovky po stretnutí pozval Netanjahua na Slovensko, ten jeho pozvanie prijme v prípade, že v tohtoročných aprílových voľbách obháji post premiéra.

Predsedovia vlád hovorili o spoločnej hospodárskej spolupráci. Pellegrini oznámil, že do Izraela pošle tzv. inovačného diplomata, kedy po Fínsku, Číne a Spojených štátoch amerických to bude už štvrtý takýto diplomat.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…