Domov Slovensko Minister hospodárstva Richard Sulík čelí odvolávaniu, podporí ho koalícia?

Minister hospodárstva Richard Sulík čelí odvolávaniu, podporí ho koalícia?

0
0

Opozičný Smer-SD minulý štvrtok podal žiadosť na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, na ktorej by sa mali poslanci zaoberať odvolaním ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Vyplýva to z materiálu zverejnenom na stránke NR SR.

Návrh na odvolanie šéfa rezortu hospodárstva okrem zástupcov Smeru-SD podpísali aj nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Predseda parlamentu Boris Kollár zvolal mimoriadnu schôdzu na tento štvrtok popoludní.

Ignorancia národných záujmov

Zvolanie schôdze opoziční poslanci odôvodnili pasivitou Sulíka pri predkladaní návrhov na zmiernenie vplyvov zdražovania energií a pohonných hmôt.

Výsledkom nečinnosti ministra je podľa nich nekontrolovateľný nárast cien energií a pohonných hmôt s drastickými dopadmi na životnú úroveň.

„Rozhodujúcim momentom, ktorý viedol skupinu poslancov NR SR k podaniu tohto návrhu, bola absolútna ignorancia slovenských národných ekonomických záujmov pri ostatnom zasadnutí Európskej rady, na ktorej lídri členských štátov EÚ prijali ďalšie sankcie proti Ruskej federácii, okrem iného aj v oblasti dovozu a spracovania ruskej ropy,“ uviedli poslanci.

Sankcie podľa navrhovateľov výraznejšie poškodia Slovensko, jeho občanov a podnikateľskú sféru ako samotnú Ruskú federáciu.

Sulík svoje konanie pri rokovaní o sankciách tento týždeň obhajoval. Hoci EÚ umožní dovoz ruskej ropy ropovodmi, problémy bude mať slovenská rafinéria Slovnaft so zákazom dovozu pohonných hmôt a olejov vyrobených z ruskej ropy do štátov EÚ.

To znamená, že rafinéria nebude môcť produkty exportovať a musela by produkciu znížiť pod technologické minimum. Sulík tvrdí, že o týchto komplikáciách premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) ešte pred samitom v Bruseli informoval.

Podporí ho koalícia?

Je zjavné, že opozícia bude s cieľom skomplikovať situáciu vládnej koalícii hlasovať za odvolanie Richarda Sulíka. Je však otázne, ako sa v tejto situácii zachová samotná koalícia. Nie je žiadnym tajomstvom, že vzťahy medzi koaličnými stranami nie sú ideálne.

Rozkol medzi predsedom OĽaNO a ministrom financií Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom vyvrcholil až do toho, že SaS prestala chodiť na koaličné rady.

Zatiaľ, čo sa strana Za ľudí ústami svojej podpredsedníčky Viery Leščákovej už vyjadrila, že jej poslanci Sulíka vo funkcii ministra hospodárstva podržia, samotné OĽaNO v tom zatiaľ jasno nemá.

„Máme klub, na ktorom sa dohodneme, ako budeme hlasovať. Keby záležalo na mne, nebudem hlasovať za odvolanie,“ priblížila poslankyňa z klubu OĽANO Anna Záborská v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

O Sulíkovom osude chce na klube hovoriť aj ďalšia koaličná strana, avšak ako predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský uviedol, nepredpokladá, „že by klub Sme rodina hlasoval za odvolanie predsedu ešte stále koaličnej strany“.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…