Domov Slovensko Minister J. Naď splnil sľub pozostalým tragédie AN-24, navštívil s nimi Kosovo

Minister J. Naď splnil sľub pozostalým tragédie AN-24, navštívil s nimi Kosovo

0
0

Slovenská delegácia na čele s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom vycestovala do Kosova. Cieľom bolo umožniť pozostalým po obetiach leteckej havárie vojenského špeciálu AN-24 navštíviť miesta pôsobenia ich blízkych, ktorí sa žiaľ už nikdy nevrátili domov.

„Plním sľub, ktorý som dal pri tohtoročnej pietnej spomienke na vrchu Borsó smútiacim rodinám a blízkym obetí leteckej tragédie AN-24. Čas beží, no bolesť a túžba opäť vidieť svojich milovaných zostáva.

Akokoľvek si želáme, aby dnes boli medzi nami, nie je to možné. Táto strata navždy poznačila rodiny vrátane tej vojenskej,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď. Spolu s pozostalými minister navštívil veliteľstvo KFOR Film City v Prištine a bývalú základňu KFOR v obci Šajkovac.

„Uctili sme si ich na miestach, kde pôsobili a slúžili v prospech pokoja a bezpečia všetkých obyvateľov a pomáhali bez rozdielu. Česť ich službe a večnej pamiatke,“ doplnil šéf rezortu obrany.

Misia KFOR

Slovenskí vojaci pôsobili v misii KFOR takmer 11 rokov od 1999 do roku 2010. Celkovo sa v rámci misie vystriedalo 2004 príslušníkov OS SR, pričom ich cieľom bolo zabezpečiť bezpečnosť a ochranu pre všetky etnické skupiny, voľnosť pohybu na hlavných zásobovacích trasách, monitorovanie a pripravenosť na humanitárnu pomoc.

O významnej pridanej hodnote operácie KFOR pod vedením štátov Severoatlantickej aliancie svedčí aj to, že spojeneckí vojaci tu prispievajú k pokoju, bezpečnosti a mieru až dodnes.

Tragédia pri Hejciach

42 vojakov (3 ženy a 39 mužov) zahynulo 19. januára 2006 pri najväčšej leteckej tragédii v histórii Slovenska. Vojenský špeciál Antonov AN-24, ktorý viezol slovenských vojakov z operácie KFOR v Kosove sa zrútil na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Cesta hrdinov SNP

Na tomto mieste si rezort obrany pamiatku zosnulých profesionálnych vojakov pripomína pietnou spomienkou. Minister obrany SR Jaroslav Naď v roku 2020 rozhodol o odtajnení správy o vyšetrení tejto leteckej nehody.

red, mo, foto: facebook/Jaro Naď  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…