Domov Ekonomika Ministerstvo financií zverejnilo, o koľko prišli jednotlivé obce kvôli koronakríze

Ministerstvo financií zverejnilo, o koľko prišli jednotlivé obce kvôli koronakríze

0
0

Ministerstvo financií SR zverejnilo informácie, o koľko peňazí prišli jednotlivé mestá a obce v súvislosti s koronakrízou, presnejšie, aký majú výpadok dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020. Ide o podrobný abecedný zoznam obcí, v ktorom si všetci občania môžu pozrieť, ako je na tom ich mesto alebo obec.

Najnižšie nominálne výpadky z podielových daní majú, prirodzene, malé obce. Im však aj výpadok tisíc eur môže výrazne skomplikovať situáciu. Ide napríklad o obce Babinec -771€, Haluzice -1088€, Nový Svet -1102€, a mnoho ďalších.

Naopak, najvyššie výpadky majú veľké mestá, pri ktorých sa bavíme o miliónoch. Napríklad Bratislave skresala koronakríza príjem z dane fyzických osôb o 9 308 872 €, Košiciam o 5 345 256 €, Nitre o 1 834 157 € a napríklad Banskej Bystrici o 1 874 305 €. Ak spočítame výpadok dane z príjmov fyzických osôb pre všetky mestá a obce, ide o sumu 121 527 000 €.

„Ministerstvo financií si plne uvedomuje negatívne vplyvy nižšieho výberu daní na mestá a obce. Tu však netreba zabúdať ani na výpadok príjmov pre štát. Kým mestá, obce a VÚC stratili spolu približne 170 miliónov eur, štát má prognózovaný výpadok príjmov vo výške presahujúcej 1,4 miliardy eur,“ povedal štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík.Ministerstvo financií SR pripravilo pre mestá a obce pomoc vo forme bezúročných pôžičiek, ktoré sa v budúcnosti môžu premeniť na granty, ak sa príslušné subjekty samosprávy zapoja do plánovanej reformy. Systém žiadostí o bezúročné úvery je rýchly a jednoduchý.

Všetky potrebné informácie, podmienky a zároveň aj odkaz na formulár (žiadosť), nájdu primátori, starostovia a župani na stránke ministerstva financií.

Zoznam výpadkov všetkých obcí nájdete TU.

red, SITA, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…