Domov Slovensko Ministerstvo zahraničia obeťou hackerov: do ochrany treba investovať

Ministerstvo zahraničia obeťou hackerov: do ochrany treba investovať

0
0

Rezort ministra Miroslava Lajčáka čelil v priebehu minulého týždňa nebezpečnému hackerskému útoku. Túto informáciu na krátkom brífingu oznámil predseda vlády Peter Pellegrini po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.

Bezprostredne po útoku premiér informoval o tom, že útok prišiel zo zahraničia.

Malo ísť o zahraničnú špionáž

Kybernetický útok na dokumenty ministerstva zahraničných vecí odhalili príslušníci vojenského spravodajstva, ktorí si všimli neštandardné správanie sa počítačov v infraštruktúre Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Slovensko sa stalo cieľom sofistikovanej kybernetickej špionáže,“ povedal Pellegrini na začiatku brífingu. Takýmto útokom už v minulosti čelilo aj susedné Česko, ale aj také krajiny ako Veľká Británia či Nemecko.

To, odkiaľ útok na Ministerstvo zahraničia SR prišiel, vláda špecifikovať nemohla. „Ide o nadnárodnú sofistikovanú špionážnu organizáciu, ktorá je schopná prenikať do informačných systémov štátov,“ vyslovil premiér.

Pellegrini ocenil i pripravenosť príslušníkov vojenského spravodajstva. Dal do pozornosti, že je nevyhnutné, aby Slovensko začalo spolupracovať na medzinárodnej úrovni s krajinami, ktoré podobným útokom už čelili.

Hackeri nič nezistili

Šéf rezortu Miroslav Lajčák verejnosť ubezpečil, že k žiadnym citlivým údajom sa hackeri nedostali a útok bol zachytený. Takisto podotkol, že dokumenty či iné utajované skutočnosti komunikuje ministerstvo cez kanály, ktoré sú špeciálne zabezpečené.

Minister obrany Peter Gajdoš sa k veciam vyjadril stroho: „Nerád by som vynášal informácie, ktoré boli pod určitým stupňom utajenia.“ Opäť vyzdvihol prácu expertov vojenského spravodajstva a ubezpečil, že všetko je v procese dokumentovania.

Treba masívne investovať

Pellegrini po rokovaní Bezpečnostnej rady SR povedal aj to, že teraz je potrebné masívne investovať do kybernetickej bezpečnosti Slovenska. Hoci je to nepochybne nutnosť, treba povedať, že opäť si na to kompetentní spomenuli, až keď začalo horieť.

Odborník na kybernetickú bezpečnosť Igor Šenkarčin pre Hospodárske noviny povedal aj to, že takéto útokysú dnes bežné a nemožno  im predísť. Povedal, že mohlo ísť o záujem inej krajiny kompromitovať Slovensko.

„Z vyjadrení premiéra je známe, kto to je, minimálne, keď sa hovorilo o nadnárodnej inštitúcii so špionážnym zameraním, je útočník zrejme zjavný,“ povedal expert na kybernetickú bezpečnosť.

Podotkol aj fakt, že pre vládu je v takomto prípade komunikácia s verejnosťou značne ohraničená. Opozícia kritizovala aj fakt, že Slovensko hoci takýmto útokom bude v budúcnosti čeliť čoraz častejšie, nemá vypracované strategické dokumenty.

Bezpečnosť a obranná stratégia je v takomto prípade neznáma, rovnako ako spôsob riešenia takýchto útokov.

Denis Ručšák, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…