Domov Cestovanie Mjanmarskom na vlastnú päsť: Odvážte sa spoznať nepoznané

Mjanmarskom na vlastnú päsť: Odvážte sa spoznať nepoznané

0
0

Najväčšia a predsa najmenej navštevovaná krajina juhovýchodnej Ázie. Mjanmarsko (bývalá Barma) desaťročia trpelo medzinárodnou izoláciou spôsobenou despotickým vojenským režimom. Hoci v istých častiach krajiny konflikty stále prebiehajú a režim sa ani dnes nedá považovať za ideálny, posledné roky prinášajú množstvo demokratizujúcich politických a ekonomických reforiem, ktoré uvoľnili atmosféru a prilákali turistov.

Paradoxne, práve roky izolácie a väčšinová chudoba robia pre Európana Mjanmarsko najzaujímavejším – vábi ako krajina zamrznutá v čase.

Uchváti vás kultúrou, tisíckami pozlátených pagôd, rázovitými dedinkami, pestrými prírodnými scenériami, budhistickými kláštormi, atmosférou rušných trhov či špecifikami každodenného života.

V Mjanmarsku vám takmer nikto nebude rozumieť, ale ak to bude potrebné, vždy sa o vás niekto postará. A to napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny budete prvým belochom, ktorého miestni ľudia uvidia.

Iný kraj, iný mrav

Sú tri veci, ktoré si v Mjanmarsku všimnete ako prvé – pomaľované tváre miestnych, mužov v dlhých zavinovacích sukniach a červené fľaky po zemi. Väčšina Mjanmarčanov sa každé ráno natiera thanakou, pastou z kôry stromov.

Slúži im ako ochrana pred slnkom, ale aj ako dekoratívna kozmetika – mnohí si ju nanášajú v špeciálnych vzorcoch. Dlhé sukne (tzv. longyi, pripomínajúce sarong) sú praktickým kusom oblečenia, ktoré kvôli horúcemu podnebiu nosia ženy aj muži.

A škvrny na zemi pochopíte časom. Napríklad keď nastúpite do jedného z tých lepších autobusov, môže sa vám stať, že vám sprievodca ponúkne na cestu malý igelitový sáčok.

Jeho hlavným účelom však nie je zbierať odpadky – je na pľuvance. Väčšina mjanmarských mužov, ale aj mnohé zo žien či detí, holdujú zvyku žuvať listy betelu, ktorý im pôsobí nemalé zdravotné problémy.

Žuvaním sa z neho uvoľňujú rakovinotvorné látky, a miestni preto svoje sliny pravidelne vypľúvajú na zem. Okrem červených fľakov na chodníkoch má tento zvyk na svedomí aj rovnako sfarbené a najmä bezzubé úsmevy Mjanmarčanov.

Je to však závislosť ako každá iná, a keďže je začlenená do bežne akceptovanej miestnej kultúry (ako u nás napríklad alkohol či cigarety), nie je pre miestnych ľahké sa jej vzdať.

Kam v Mjanmarsku zavítať?

Mjanmarsko je skutočne rozľahlou krajinou, ktorú obýva viac než stovka rôznych etník, vrátane známeho kmeňa „dlhokrkých žien“, Padaung. Rovnako pestrá je aj ponuka prírodných krás a architektonických pamiatok.

Odporúčaniami by sme tak s čistým svedomím mohli zaplniť celú knihu, vybrali sme však tie, na ktorých sa zhodne väčšina návštevníkov. Sú medzi nimi miesta, ktoré sú na turistov viac než zvyknuté, ale na väčšine z nich si aj tak dokážete ukradnúť momenty, kedy široko-ďaleko uvidíte len domácich.

Balvan, ktorý visí na vlasoch Budhu: Zlatá skala v pohorí Yoma

Ak ste niekedy túžili vidieť veľké skupiny mníchov šťastne pózujúcich pred fotoaparátom so selfie tyčou, najväčšie šance máte práve tu.

Zlatá skala totiž ako jedna z najvýznamnejších budhistických pamiatok v krajine neláka len turistov, ale najmä tisícky budhistických pútnikov. Tento obrovský pozlátený balvan na žulovom podstavci, s malou pagodou na vrchu, visí z okraju skaly nad mestom Kinpun, v pohorí Yoma.

Jeho nezvyklá poloha sa zdá vymykať zákonom fyziky – napriek tomu už bez pohnutia prežil niekoľko zemetrasení. Legenda vraví, že skalu po usilovnom pátraní našli na dne oceánu a na súčasnom mieste ju drží len niekoľko prameňov Budhových vlasov.

Budhisti sa ku skale chodia modliť, cestovatelia tešiť krásnymi výhľadmi a nasávať atmosféru budhistických rituálov.

Prelet balónom nad ôsmym divom sveta

Predstavte si chrám z 10. až 13. storočia – a potom si v jeho okolí domyslite 2 000 ďalších. Práve takýto komplex starobylých svätýň, pagôd a chrámov sa nachádza v okolí mesta Bagan, na území veľkom približne 70 km2.

Hoci pôvodný počet stavieb bol značne vyšší, aj dnes je ich množstvo dychberúce. Nejeden z chrámov, ktoré sú v Bagane považované za druhoradé, by sa v iných mestách či krajinách poľahky stal hlavným turistickým pútačom. Obdivovať ich môžete aj z vtáčej perspektívy, a to počas letu balónom pri západe slnka.

K jazeru Inle po vlastných

Niekoľkodňová pešia túra z mesta Kalaw k druhému najväčšiemu jazeru v krajine patrí k najodporúčanejším cestovateľským zážitkom vôbec.

Miestni sprievodcovia vás prevedú nádhernou krajinou, predstavia miestne zvyky a legendy, pripravia domáce jedlo a umožnia rozhovory s náhodnými okoloidúcimi. Prespávať budete v dedinkách, priamo v domoch miestnych.

Na záver náročnej cesty vás ako odmena čaká plavba v rybárskej loďke po impozantne rozľahlom jazere, prezývanom aj mjanmarskými Benátkami, počas ktorej popri plávajúcich domoch a záhradách budete môcť obdivovať aj zručnosť typických „jednonohých“ rybárov.

Zlaté pagody, pouličné trhy a okružná jazda

okolo mesta Rangún Bývalé hlavné mesto, ktoré si medzi poslednými uchováva stopy britskej koloniálnej architektúry, a medzi prvými prijíma súčasné vplyvy zo zahraničia.

Rangún vám umožní ponoriť sa do živej atmosféry trhovísk, prejsť sa bosí najväčšími pozlátenými pagodami v krajine, vychutnávať lokálne špeciality aj pozorovať mníchov v uliciach.

K odporúčaným zážitkom patrí tiež jazda okružným vlakom. Trasa dlhá 46 km vám zaberie tri hodiny, počas ktorých nahliadnete do inak skrytých zákutí mesta a do života v dvoroch a domoch Rangúnčanov.

A keď k vám na niektorej z 39 zastávok pristúpia trhovníci s vrecami pretekajúcimi čerstvým tovarom, vaše pokojné kupé sa zmení na rušné trhovisko a vy môžete potichu pozorovať, ako veľmi sa naše zvyky a pomery líšia od tých miestnych.

Cestujte zodpovedne

V posledných mesiacoch sa meno krajiny skloňuje najmä v súvislosti s prebiehajúcim násilím na menšine Rohingov. Mjanmarsko je však obrovská krajina, v ktorej žije viac než stovka etník a počas svojho pobytu v nej nemusíte na žiaden z konfliktov vôbec naraziť.

To však neznamená, že máte zbytočne riskovať. Zdržujte sa v častiach, ktoré sú dlhodobo pokojné a cestujte zodpovedne nielen s ohľadom na vlastný život, ale aj na kvalitu života Mjanmarčanov – podporujte svojimi nákupmi tovaru a služieb jednotlivcov a malé rodinné podniky.

Vyhýbajte sa luxusným rezortom, ktorých vlastníci sú zväčša vojnoví generáli, zodpovední za mnohé príkoria a porušovanie ľudských práv.

Ako turista budete zväčša v bezpečí, miestnym by za ublíženie či okradnutie zahraničného hosťa hrozili nepríjemné tresty.

B. Révayová, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…