Domov Šport MS vo futbale: Politika na trávnikoch?

MS vo futbale: Politika na trávnikoch?

0
0

Futbalový šampionát v Rusku prináša rôzne momenty. A nie všetky k športu patria. Ako sa však stáva, takéto významné svetové podujatie je dobrá príležitosť, ako vyjadriť svoj názor, hoci aj k politickým otázkam.

Veľmi nevhodnú oslavu gólu zvolili v zápase proti Srbsku švajčiarski futbalisti. Politické trenice z Balkánu preniesli priamo na ruský trávnik.

Obaja úspešní švajčiarski strelci gólov – Granit Xhaka a Xherdan Shaqiri sú pôvodom kosovskí Albánci a po prekonaní srbského brankára sa tešili gestom prekrížených rúk, ktoré malo znázorňovať dvojhlavého orla, ktorý je hlavným symbolom na albánskej vlajke.

Prezident srbského futbalového zväzu Kokez požadoval od Švajčiarska za tieto gestá ospravedlnenie a upozornil, že to neboli jediné provokácie zo strany Helvétov. Shakiri mal mať tiež na jednej zo svojich kopačiek vlajku Kosova, ktoré Srbsko odmieta uznať.

Hráčov potrestali, vyšetrujú aj Kokeza

Medzinárodná futbalová federácia začala voči spomínaným hráčom disciplinárne konanie, pričom im hrozil až dvojzápasový dištanc.

Napokon FIFA nevyhodnotila ich správanie za natoľko vážne, aby provokovalo širokú verejnosť a tak dostali hráči len varovanie a pokutu 10 tisíc švajčiarskych frankov.

No vyšetrovaniu čelí aj šéf srbského futbalu. Ten si totiž pri hodnotení rozhodcov nedával servítku pred ústa, čo sa futbalovej federácii nepáčilo.

Ministri sa ich zastali

Členovia švajčiarskej vlády sa zastali svojich reprezentantov. Na ich správaní nevideli nič zlé, s tým, že počas podobných športových momentov lomcujú hráčmi silné emócie. Mnohí z nich sú pôvodom z iných končín Európy, či sveta a počas takýchto momentov si prirodzene spomenú aj na svoj pôvod.

„Nepochybujem, že hráči cítia hrdosť k národu, ktorý ich prijal, ale nezabúdajú na svoju rodnú vlasť,“ obhajoval správanie švajčiarskych reprezentantov minister zahraničných vecí Ignazio Cassi.

max, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…