Domov Šport Na hokejový zväz sa valí kritika. Hrozí, že sa liga hrať nebude?

Na hokejový zväz sa valí kritika. Hrozí, že sa liga hrať nebude?

0
0

Koronavírus spôsobil mnohé problémy v takmer každej sfére života. Nevyhne sa mu ani šport. Výrazné problémy hlási hokej. Po kontroverznom vymenovaní majstra v najvyššej domácej súťaži a následnom späťvzatí tohto rozhodnutia sa však objavujú aj vážnejšie problémy a dokonca aj náznak, že najvyššia súťaž by sa v najbližšej sezóne ani nemusela hrať.

S zarobil vďaka reklamným a iným aktivitám. lovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) sa v ostatnom období stal terčom útokov z viacerých strán. Jedna skupina strešnej organizácii slovenského hokeja vyčíta proces nákupu hokejok pre mládež – kadetov, dorastencov a juniorov.

Ďalšia žiada o čo najskoršie zasielanie finančných prostriedkov na účty klubov, ktoré zasiahla kríza spôsobená pandémiou koronavírusu. Na krytie problémov klubov pritom žiadajú o okamžité vyplatenie sumy približne 4 milióny eur ako zisku z minuloročných majstrovstiev sveta, ktoré sa konali na Slovensku.

Situácia v slovenskom hokeji je pre všetkých náročná. Objavili sa rôzne obvinenia, ktoré by sme radi vyvrátili faktami. Kameňom sváru je okrem iného aj zisk z MS a panujú rôzne názory, ako ho rozdeliť.

Našou hlavnou úlohou je podpora reprezentácie a mládeže,“ prezradil prezident SZĽH Miroslav Šatan na minulotýždňovom brífingu. „Dvere na zväz sú otvorené a každý náš člen, ktorý si chce veci preveriť a nechať vysvetliť, je vítaný,“ dodal.

Extraliga sa nemusí hrať

Vyjadril tiež názor, že podľa neho je smerom do budúcnosti ohrozená slovenská profesionálna súťaž. „Kluby sa vyjadrili, že pokiaľ by bolo tisíc divákov na tribúnach do konca roka, naša liga by bola ohrozená.

Máme teraz dosť času, možno sa situácia zlepší natoľko, že príslušné orgány toto nariadenie prehodnotia alebo upravia,“ ozrejmil Šatan. „Sme v kontakte s ministrami či štátnym tajomníkom alebo splnomocnecnom vlády pre šport.

Hľadáme riešenia, ale naše kluby potrebujú informácie čím skôr, tlačí ich čas. Aktivizujú sa aj slovenské kluby v iných športoch, aby vedeli, či má zmysel sa chystať na ďalšiu sezónu.

Aktuálne si neviem predstaviť, že by sa nehrala naša extraliga. Je však možné, že taká situácia nastane,“ informoval Šatan.

Zväz nepomohol ale nakupoval

Jedným z hlavných kritikov procesov na zväze bol Martin Pinček z klubu HC Petržalka 2010. „Čo sa aktuálne deje? Zo zväzu sa stala akási akciovka, ktorú riadi skupina ľudí okolo pána Kohúta (vrátane pána Valíčka, pani Kosovej).

Zväz síce má aj prezidenta, pána Šatana, ale zjavne skôr háji záujmy danej skupiny osôb (či už vedome alebo nevedome),“ napísal Pinček na sociálnej sieti, kde ďalej kritizuje, že kluby nedostali od zväzu po nástupe koronakrízy žiadnu pomoc, hoci na účtoch má zisk z MS 2019 vo výške 4 milióny eur.

Namiesto toho zväz objednal rúška s potlačou za 30 tisíc eur a taktiež, podľa Pinčeka, obstaral hokejky o milión drahšie ako to bolo možné. Z tendra boli totiž vylúčené dve firmy s najnižšími ponukami.

Valíček končí

„S pánom Pinčekom ako autorom statusu sme v kontakte a príde na zväz prejsť si detaily,“ informoval Šatan a pripomenul, že osoby spomenuté v jeho vyjadreniach zvažujú podanie trestného oznámenia.

„Situácia je vážna a nikto nevie, čo bude. Badať to na kluboch počas stretnutí s nimi. Kluby nás vyzývajú na mimoriadnu pomoc,“ poznamenal generálny sekretár zväzu Miroslav Valíček, ktorý v stredu požiadal o uvoľnenie z tejto funkcie.

„Požiadal som prezidenta o uvoľnenie, ide o osobné rozhodnutie. Je to najnáročnejšia pozícia v slovenskom hokeji a po rokoch sa cítim unavený. Myslím si, že toto miesto potrebuje novú energiu,“ povedal Valíček.

Jeho rozhodnutie súvisí najmä s kritikou spojenou s podozreniami, že zväz porušil pravidlá verejného obstarávania pri nákupe hokejok.

Hokejky zabezpečovali na dva roky

Prezident SZĽH Šatan sa tieto podozrenia pokúsil vysvetliť priamo pred novinármi. V prvom rade ozrejmil, že zisk z domácich MS 2019 je možné rozdeliť viacerými spôsobmi, ale výnos z MS môže deliť len Kongres SZĽH.

„Máme do sto klubov, menších a väčších. Prostriedky žiadajú najmä extraligové kluby. Gro našej základne je mládež. Kluby o tom budú rozhodovať na Kongrese SZĽH.

Veríme, že financie z MS 2019 by mali slovenskému hokeju pomáhať dlhodobejšie, nie jednorazovo. Hľadáme rôzne modely, ako aktuálnu krízovú situáciu ustáť,“ poznamenal prezident SZĽH pred novinármi.

V statuse spomenutá Diana Kosová ako konateľka spoločnosti SZĽH Infra zas objasňovala nákup hokejok. „Hokejky sme zabezpečovali nie na ich jednorazové rozdelenie, aktuálne je to na dva roky pre viaceré kategórie,“ informovala.

max, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…