Domov Ekonomika Na štát budeme robiť menej

Na štát budeme robiť menej

0
0

Tento rok budeme pre štát pracovať kratšie. Takzvaný Deň daňovej slobody bude o šesť dní skôr ako to bolo vlani. Znamená to, že nám podielovo takpovediac pre seba ostane viac. Vyplýva to z výpočtov audítorskej a poradenskej spoločnosti Deloitte.

Na chod štátu, obrazne povedané, budeme pracovať 149 dní. Ak to tak skutočne bude, bude to za posledných desať rokov najmenej. Naposledy v roku 2008 sme odpracovali pre štát 142 dní a odvtedy sa deň daňovej slobody stále viac a viac posúval smerom ku koncu roka.

Najviac sme na dane a odvody pracovali minulý rok, až do 5. júna.

Deň daňovej slobody

Toto pomenovanie laicky označuje deň, kedy obrazne povedané prestávame pracovať pre štát a začíname pracovať na seba. Je to jednoduchá prezentácia daňového zaťaženia ľudí.

Inak povedané, vyjadruje deň, kedy zarobíme toľko, aby sme v danom kalendárnom roku zaplatili všetky dane a odvody štátu.

Používaná metóda výpočtu toho, na ktorý deň pripadne Deň daňovej slobody rozdeľuje rok na dve časti v pomere zodpovedajúcom podielu celkových daňových príjmov a čistého národného dôchodku.

Ako sa ráta deň daňovej slobody

Deň daňovej slobody sa ráta ako podiel konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte (HDP) v danom roku. Reprezentuje tak aktuálnu mieru, v akej štát prerozdeľuje prostriedky vytvorené v slovenskej ekonomike v danom roku.

Napríklad za rok 2017 predstavovala miera prerozdeľovania v slovenskej ekonomike zhruba 42 percent HDP. Znamená to, že z každého eura, vytvoreného v našej ekonomike, štát v tomto roku vezme a prerozdelí viac ako 42 centov.

Najviac na dane pracujú v Luxembursku

Z porovnávaných európskych krajín sú pritom na tom najlepšie v Rumunsku, kde Deň daňovej slobody tento rok pripadá na 3. mája a na odvod daní tak musia pracovať len 124 dní.

Nasleduje Bulharsko so 126 dňami a Švajčiarsko so 127 dňami. Naopak najdlhšie, až 271 dní, musia na dane pracovať v Luxembursku, s výrazným odstupom nasleduje Francúzsko s 208 dňami a Belgicko s 206 dňami. Podobne ako na Slovensku sú na tom daňovníci vo Veľkej Británii a v Španielsku.

ano, jb, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…