Domov Komentáre NAĎ: Aj takto sa to dá

NAĎ: Aj takto sa to dá

0
0

Podpora domáceho obranného priemyslu býva základ­ným strategickým cieľom každého štátu. Čím silnejší domáci obranný priemysel máme, tým je „imunitný systém“ nášho štátu pre obdobia kríz spoľahlivejší.

Malé krajiny, ako je tá naša, sú nakoniec často aj v pokojných obdobiach odkázané na zahraničných dodávateľov. O to dôležitejšie je, aby sme do zákaziek, ktoré v rezorte obrany dosahujú veľmi vysoké čísla, vedeli aspoň z časti zapojiť aj domáce firmy.

A tak je na mieste otázka: čo urobili moji predchodcovia vo vedení rezortu obrany pre podporu domáceho obranného priemyslu, napríklad v prípade historicky najväčšej modernizačnej investície do stíhačiek F-16? Nuž, zhola nič.

Na projekt odklepli sumu vo výške viac ako 1,6 miliardy eur a na slovenský obranný priemysel ani nepomysleli.

Jedným z cieľov mojej minulotýždňovej cesty do USA preto bolo skúsiť vyjednať dodatočne aspoň čiastočné zapojenie našich spoločností napríklad do servisu stíhačiek, podpory pozemných spôsobilostí či do samotnej výroby niektorých komponentov.

Rokovania o zapojení našich firiem sú na dobrej ceste. Navyše sa výrobca stíhačiek Lockheed Martin rozhodol podporiť Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku sumou 150 tisíc dolárov na opravu po nedávnom požiari a sumou 30 tisíc dolárov na nové vybavenie.

Takýto prejav spoločenskej zodpovednosti je v zbrojárskom biznise bežná vec, ale chce to iniciatívu. Podobne úspešné príklady lobingu za minulých vlád si nepamätám…

Od slovenských firiem v poslednom čase dostávam echo, že sa im zahraniční uchádzači o obranné zákazky ozývajú s ponukami na spoluprácu.

Verím, že tento záujem čoskoro prinesie vyššie obraty slovenských firiem, vyšší výber daní pre štát a viac pracovných miest pre slovenských občanov. Takto to má vyzerať, aj takto sa to dá.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 29-30/2022: Prezidentka vyzvala Hegera na riešenie krízy

Toto leto nám uhorková sezóna rozhodne nehrozí. Vládna koalícia sa nám stará o „zába…