Domov Komentáre NAĎ: Koniec jednej misie

NAĎ: Koniec jednej misie

0
0

Pokiaľ ide o otázky bezpečnosti a obrany, v posledných týždňoch dominuje v agendách štátov po celom svete ešte stále pandémia. Ani za týchto okolností by sme však nemali zabúdať na ďalšie významné momenty, ktoré hýbu bezpečnosťou vo svete.

Medzi také momenty patrí aj nedávne spoločné rozhodnutie členov Severoatlantickej aliancie o stiahnutí spojeneckých vojsk z Afganistanu. Možno si poviete: čo tam po Afganistane?

Tak krátko na pripomenutie: Misia spojencov v Afganistane končí po dlhých 20 rokoch. Konečný „deadline“ pre stiahnutie vojsk aliancie je 11. september 2021. Na tomto dátume sme sa spoločne v Aliancii nezhodli náhodou.

Pripomína nám, že misia bola odpoveďou na tragické udalosti z 11. septembra 2001 z New Yorku. Cieľom pôsobenia NATO bolo zabrániť tomu, aby sa takéto útoky, útoky, ktoré predčili predstavivosť kohokoľvek z nás, už viac neopakovali.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Pokračujeme

Spojenecká misia bola dlhá, náročná a nie bez ťažkostí. Bojovať s fundamentalistickým terorizmom je beh na dlhé trate. Práve preto je vzácne, že v Afganistane sme ako NATO – aj s významným príspevkom Slovenska – trpezlivo spolupracovali takmer dve desiatky rokov. Táto misia bola dôležitým testom súdržnosti a solidarity členských štátov Aliancie, v ktorej sme obstáli.

Vďaka za to patrí aj každému jednému slovenskému vojakovi, ktorý nejaký čas v Afganistane strávil. Naši ženisti si vydobili skvelý kredit odmínovacími prácami, naši inštruktori zase zohrali dôležitú rolu pri výcviku demokraticky orientovaných domácich afganských bezpečnostných zložiek. A to sú len kamienky v mozaike všetkého, čím naši vojaci v Afganistane priložili ruku k dielu.

V Afganistane sa dnes končí jedna kapitola, našich vojakov aj NATO však čakajú ďalšie – počnúc pokračovaním pandémie. Za uplynulé ďakujeme, do ďalších držíme palce.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…