Domov Komentáre NAĎ: Týždeň Ukrajiny

NAĎ: Týždeň Ukrajiny

0
0

Minulý týždeň bol pre mňa na ministerstve obrany týždňom Ukrajiny. Spoločne s ministrom zahraničia a ministrom hospodárstva sme navštívili Kyjev a okolité oblasti. Neprišli sme s prázdnymi rukami.

Slovenská vláda tesne pred našou cestou schválila balík „zimnej pomoci“ Ukrajine v hodnote 10 miliónov eur. Tento balík sme „odovzdávali“ na niekoľkých dôležitých stretnutiach s ukrajinskými štátnymi predstaviteľmi. Ale silných, nezabudnuteľných chvíľ bolo oveľa viac.

Začnem prvou, nenápadnou. Keď sa skoro ráno prejdete ulicami zasneženého Kyjeva, stretnete ľudí s baterkami. V snehu a s baterkou v ruke, bez verejného osvetlenia, tak sa dnes v Kyjeve vyráža raz do práce, raz do školy. Takto vyzerá realita energetickej krízy u našich susedov.

Druhý moment. Neďaleko Kyjeva v obci Buzova sa nachádza Etnografický komplex ukrajinskej dediny. V centre tohto skanzenu je malá kováčska dielňa a na nej tabuľa na počesť mladého muža menom Grigorij Maťjaš.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Teplo a svetlo pre Ukrajinu

Tento umelecký kováč tu svojím remeslom robil radosť návštevníkom skanzenu až do svojho dobrovoľného odchodu na front do donecko-luhanskej oblasti, kde v roku 2015 padol. Dnes si ho v skanzene pripomínajú stretnutiami umeleckých kováčov z celej krajiny.

Tretí moment. Pri prezeraní zničenej ruskej techniky vystavenej v centre Kyjeva som spoznal ukrajinského vojaka Michaila Andrejeviča Čuhuja.

Prišiel sa na techniku pozrieť so svojím synom počas prvej dovolenky, ktorú od momentu narukovania v apríli 2022 dostal. Syna nevidel pol roka a túžil mu ukázať symboly zápasu, ktorý dnes Ukrajina zvádza. Na otázku kedy sa vojna skončí mal jednoduchú odpoveď: „Keď zvíťazíme!“

Práve takéto momenty vnútornej sily a odhodlanosti Ukrajincov ma utvrdzujú v tom, že v pomoci Ukrajine robí naša vláda správnu vec.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…