Domov Komentáre NAĎ: Že vraj dejiny, tradície a vojaci nejdú dokopy…

NAĎ: Že vraj dejiny, tradície a vojaci nejdú dokopy…

0
0

V uplynulom týždni Slovenskom rezonovalo rozhodnutie o presune Múzea SNP spod ministerstva kultúry pod ministerstvo obrany, konkrétne Vojenský historický ústav. Viaceré médiá prebrali naratív súčasného riaditeľa: že vraj dejiny, tradície a vojaci nejdú dokopy… Kritiku najlepšie vyvracajú dve pekné udalosti posledného týždňa.

Minulý piatok sme v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch otvorili novú stálu expozíciu s názvom „Slováci v rovnošatách: 1848-2020“.

Napriek výzvam spojeným s kovidom pracovníci múzea, archivári a vojenskí historici na príprave výstavy v uplynulom roku odviedli úžasný kus roboty. Výstava vôbec prvýkrát uceleným spôsobom prezentuje vývoj rovnošiat slovenských vojakov od revolúcie roku 1848 až po dnešné časy moderných Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Výstava celkovo predstavuje vyše 300 exponátov z múzejných depozitárov, ako aj zo sú­kromných zbierok. Ťažko si predstaviť krajší a lepší spôsob, ako priblížiť našej verejnosti slovenskú, nielen vojenskú históriu.

Minulý týždeň sa tiež vo vzduchu po rokoch ocitli dve stíhačky, MiG-15 BIS a MiG-19 PM. Nešlo pravdaže o samostatný let, ale o prepravu pomocou vrtuľníka Mi-8 do priestorov Leteckých opravovní Trenčín.

Opravovne v spolupráci s Vojenským historickým ústavom tento a budúci rok vdýchnu život 10 historickým lietadlám. Verejnosti výsledky tejto práce predstavíme v novom hangári piešťanského múzea v roku 2024.

Úprimne ma mrzí spochybňovanie kompetencií vojakov spravovať múzejné zbierky a obávam sa, že za kritikou riaditeľa Múzea SNP sú skôr iné, ako odborné dôvody.

Presun Múzea SNP pod VHÚ pripravujeme už dlho a dôsledne. A kým sa nám podarí vdýchnuť nový život banskobystrickému múzeu, iste sa zatiaľ zastavte aspoň v Piešťanoch!

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…