Domov Zdravie Najčastejšie zlozvyky, ktoré vášmu zdraviu neprospievajú

Najčastejšie zlozvyky, ktoré vášmu zdraviu neprospievajú

0
0

Zlozvyk je niečo, čo sprevádza život každého z nás. Niektoré nás upokojujú, iné robíme zo zvyku a ani si neuvedomujeme, že by nám mohli škodiť. Práve preto by sme sa ich mali čo najskôr zbaviť.

Keď sa povie zlozvyk, každému zrejme hneď napadne fajčenie. Áno, ide o veľmi zdraviu škodlivý zlozvyk, ktorého je dosť ťažké sa zbaviť. Existujú však aj iné zvyky, ktoré nášmu telu škodia a my si to ani neuvedomujeme.

Týchto 10 zlozvykov patrí presne do tejto kategórie a je pravdepodobné, že sa minimálne v jednom z nich nájde každý.

Sedenie s prekríženými nohami

Pocit pohodlnosti je pre každého prvoradý. Preto si vždy hľadáme polohu, v ktorej sa nám dobre leží či sedí. Pritom ale zabúdame na to, že hoci je naše pohodlie naplnené, naše telo to môže vnímať úplne inak.

Práve pri sedení ľudia často preferujú prekrížené nohy. To sa vyskytuje najmä u žien, ktoré však ani netušia, že pri tomto zlozvyku ohrozujú zdravie hneď niekoľkonásobne.

V prvom rade si takto môžete spôsobiť kŕčové žily, ktoré nie sú tým najhorším následkom tohto zvyku. Štúdie tiež ukázali, že dlhodobé sedenie s prekríženými nohami ohrozuje aj vaše srdce a vedie k vysokému krvnému tlaku.

Tretím nežiaducim dôsledkom takéhoto sedenia môžu byť aj bolesti chrbtice a jej zakrivenie. Nik by zrejme svoju pohodlnosť nevymenil za takéto veľké zdravotné problémy. Preto si dávajte pozor, aby ste s prekríženými nohami nesedeli viac ako 10 minút.

Pukanie kĺbov na prstoch

Niektorým je tento zvuk odporný, iným zas nevadí a vďaka nemu cítia uvoľnenie. Každý z nás pozná niekoho, kto si s radosťou v spoločnosti puká kĺby na prstoch.

Tento pre mnohých nepríjemný zvuk spôsobujú bubliny, ktoré sa tvoria medzi kĺbmi. Za normálnych okolností by teda uvoľnenie takejto bubliny nemalo zdraviu nijako škodiť.

To však len v prípade, že vás to pri prasknutí nebolí. Ak ale pociťujete aj bolesť, mali by ste okamžite vyhľadať lekára, ktorý dokáže diagnostikovať, či sa náhodou nejedná o problémy pohybového aparátu.

Aj v prvom prípade, kedy sa zdá, že vám pukanie nemôže uškodiť, však existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že ľudia, ktorí preferujú tento zlozvyk majú častejšie opuchy.

Počúvanie hudby v slúchadlách

Prejdime teraz k orgánu, ktorý nám umožňuje počuť zvuky, no my ho napriek tejto dôležitej funkcii, ktorú plní, poriadne ohrozujeme. Je to práve počúvaním hudby, ktorú si mnohí najradšej vypočujú cez slúchadlá.

Mali by ste však vedieť, že tento zvyk poškodzuje váš sluch. Často sa totiž stáva, že hudba v slúchadlách je tak hlasná, že ju počujú aj ľudia okolo vás. A presne to je to, čo sa po dlhšej dobe môže odzrkadliť vo forme čiastočnej prípadne úplnej hluchoty.

Obhrýzanie nechtov a ceruziek

A poďme teraz k zlozvyku, ktorý sa vyskytuje u ľudí azda najčastejšie. Ide o obhrýzanie nechtov, ktorým mnohí potláčajú stres a nervozitu, prípadne si len skracujú dlhú nudnú chvíľu.

Okrem toho, že obhryzené nechty sú maximálne neestetické, tento zvyk nie je prospešný ani pre zuby, ďasná, nechty a imunitný systém. Takéto obhrýzanie totiž poškodzuje zubnú sklovinu a tiež môže spôsobiť zápal ďasien.  Zápaly však vznikajú aj okolo nechtového lôžka a to najmä v prípade, že si obhrýzate aj kožu okolo nechtov.

Nezabúdajte však ani na to, že vaše ruky denne chytia rôzne predmety a za nechtom sa môže vyskytovať špina, ktorou do tela môžete preniesť zdraviu škodlivé látky a baktérie. Podobne je to aj pri ďalšom zlozvyku, ktorý s ním súvisí. Ide o obhrýzanie ceruziek a pier.

Dlhý horúci kúpeľ

Sprchovanie a kúpanie v horúcej vode po dlhom a náročnom dni patrí medzi tie najpríjemnejšie činnosti, ktoré si doprajeme po príchode domov. Naše telo uvoľní a nám dopraje potrebný relax.

Aj táto obľúbená aktivita môže naše zdravie ohroziť. Prvým dôležitým pravidlom je postupné vchádzanie do horúcej vane. Ďalším nemenej dôležitým je maximálny čas, ktorý by ste v nej mali stráviť.

Dávajte si totiž pozor, aby ste v teplom kúpeli nestrávili viac ako 20 minút, inak sa vám môže stať, že váš krvný tlak klesne. Tento relax by ste si ale nemali dopriať každý deň. Na tento príjemný rituál si vyhraďte maximálne dva dni v týždni.

Ranné prebúdzanie na etapy

Ranné posúvanie budíka by sa pomaly mohlo stať olympijským športom. Niektorí si na tento zlozvyk vyhradia aj hodinu, počas ktorej svoj budík posúvajú, aby zvonil znova po určitom čase.

Na rozdiel od iných športov si týmto môžete privodiť zdravotné problémy. Prebúdzanie na viackrát vzbudí vo vašom mozgu istý pocit neistoty a nevie, kedy má skutočne pracovať na tom, aby vaše telo prebudil zo spánku.

Po poslednom odzvonení a finálnom postavení z postele môžete mať preto pocit nedostatku energie a nervozity. Netreba teda pripomínať, že tieto stavy potom môžu priamo súvisieť aj s vážnymi zdravotnými problémami.

Sledovanie televízie pred spaním

Elektronické zariadenia patria ku každodennému životu každého z nás. Mobilné telefóny, počítače či mobily nám spríjemňujú a uľahčujú život. Mali by ste však vedieť, že ak patríte k skupine ľudí, ktorí sa ich nedokážu vzdať ani pred spaním, ohrozujete svoje zdravie a zdravý spánok.

Ak ale patríte k skupine ľudí, ktorá má televíziu zapnutú aj pri zaspávaní a zapnutá je takmer celú noc, mali by ste s tým okamžite prestať. Žiarenie, ktoré z televízora vychádza pôsobí nevhodne na váš spánok a teda aj na váš organizmus.

Nielen tieto zlozvyky ale aj mnohé ďalšie pôsobia na vaše zdravie nepriaznivo. Zaradiť by sme sem ďalej mohli aj časté žutie žuvačky, nosenie úzkych nohavíc, či nesprávne stravovacie návyky.

Zbaviť sa ich nie je vôbec ľahké, no ak chcete prestať ohrozovať vaše zdravie, mali by ste s nimi ihneď skoncovať.

puma, foto: shutterstock, depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Jordanov dres vydražili za 1,38 milióna dolárov

Univerzitný dres legendárneho amerického basketbalistu Michaela Jordana zo sezóny 1982/198…