Domov Zdravie Najdivnejšie alergie, ktoré dokážu poriadne znepríjemniť život

Najdivnejšie alergie, ktoré dokážu poriadne znepríjemniť život

0
0

Práve sa nachádzame v období, kedy si väčšina ľudí vychutnáva prebúdzanie prírody pred blížiacim sa letom. Ľudia alergickí na peľ však pociťujú veľké zdravotné problémy a nedokážu si naplno užiť teplé jarné dni. Ak medzi nich patríte aj vy vedzte, že existujú aj takí, ktorých alergie obmedzujú v každodenných činnostiach.

Alergie vo všeobecnosti znepríjemňujú a obmedzujú život. S niektorými z nich sa dá žiť a jednoducho sa vyhýbať alergénom, ktoré spôsobujú zdravotné problémy.

Pri niektorých druhoch alergií však nie je možné úplne sa im vyhýbať, keďže s nimi do kontaktu prichádzame takmer bežne. V takých prípadoch dokážu alergické reakcie vyvolať telefóny, deti, mince či dokonca voda.

Voda ako najväčší nepriateľ

Voda je jedným zo základných predpokladov života. Nachádza sa všade okolo nás a dokonca aj v našom tele. Preto môže byť prekvapivé zistenie, že existujú ľudia, ktorí by sa kontaktu s vodou mali čo najviac vyhýbať.

Ide o veľmi vzácny druh alergie, ktorý sa vyskytuje len veľmi výnimočne. Tí, ktorí touto alergiou trpia, však majú každodenné zdravotné problémy. Tie sa objavujú pri priamom kontakte s vodou.

Prejavy sú také, ako pri iných druhoch alergií. Kožné vyrážky, svrbenie či v horších prípadoch dokonca ťažkosti s dýchaním. V niektorých prípadoch sa dokonca zdravotné problémy objavujú aj pri kontakte pokožky s potom či slzami.

Takýto ľudia môžu piť len špeciálne destilovanú vodu a príležitostné sprchovanie by nemalo trvať dlhšie ako jednu minútu.

Keď cvičenie zdraviu škodí

O cvičení sa hovorí ako o najdôležitejšej zložke zdravého životného štýlu. Vďaka nemu sa dá predísť obezite a mnohým zdravotným problémom, ktoré spôsobuje. Neplatí to však pre všetkých.

Výnimkou sú tí, ktorí trpia ojedinelou alergiou na cvičenie. Nejde o žiadnu výhovorku, ale o skutočnú diagnózu, ktorá postihuje približne 50 zo 100 tisíc ľudí.

Ľudia alergickí na cvičenie pociťujú pri cvičení svrbenie kože, opuch, nevoľnosti, problémy s dýchaním, či srdcovým rytmom. Ani lekári nepoznajú presnú príčinu a to, čo alergickú reakciu vyvoláva.

Tak, ako sú rozdielne aj alergické reakcie, rôzne sú aj pohybové aktivity, ktoré problémy spôsobujú. Lekári sa však jednoznačne zhodli na tom, že ľudia, ktorí nemôžu cvičiť, majú vyhľadať plávanie.

Práve pri plávaní neboli pozorované žiadne alergické reakcie. Samozrejme však len v prípade, že netrpíte predchádzajúcou alergiou.

Alergia na výdobytky modernej doby

21. storočie sa vyznačuje mnohými prelomovými technologickými novinkami, ktoré nám zjednodušujú každodenný život. Nielen zjednodušiť, ale aj znepríjemniť ho môžu tým, ktorí trpia alergiou na elektromagnetický smog.

Ten je neoddeliteľnou súčasťou mobilov, áut, televízorov, či mikrovlnných rúr. Pri kontakte s takýmito zariadeniami človek opuchne a objavia sa u neho klasické príznaky alergie. Týmto netradičným druhom alergie sa však na svete môže „pýšiť“ len asi 500 ľudí.

Život bez mincí a mobilu

Mobilné telefóny nespôsobujú problémy len ľuďom s alergiou na elektromagnetický smog, ale aj tým, ktorí sú alergickí na nikel. Problémom je, že tento kov nachádzame takmer na každom kroku.

Nachádza sa v šperkoch, minciach, kozmetike, v jedle a aj vo vode. Ľudia trpiaci týmto druhom alergie si teda musia dávať na kontakt s niklom pozor každý deň.

Obzvlášť nepríjemná môže byť táto alergia pre hudobníkov, ktorí pociťovali zdravotné problémy pri hre na flautu vyrobenú z tohto kovu. Život s týmto druhom alergie je teda skutočne skľučujúci vzhľadom na to, že nikel je jedným z najpoužívanejších kovov.

Alkohol ako alergén

To, že alkohol je metlou ľudstva vieme už dávno. V niektorých prípadoch však alkohol môže byť aj alergén, ktorý nespôsobuje len ťažkosti po prebudení, ale tiež nepríjemné alergické reakcie.

To je najmä v našej zemepisnej šírke až nepredstaviteľné. Skutočne však existujú ľudia, ktorí s touto alergiou musia žiť. Ich metabolizmus totiž nedokáže fungovať a objavujú sa u nich nepríjemné ťažkosti.

Medzi ne patrí začervenanie pokožky, problémy s dýchaním, upchatý nos či žalúdočné ťažkosti. Hoci je tento druh alergie menej závažný, vzhľadom na to, že sa alergénu dá jednoducho vyhnúť, v niektorých prípadoch to nemusí byť celkom jednoduché.

Nebezpečné vibrácie

Zriedkavou, a obzvlášť zvláštnou, je alergia na vibrácie. Ľudia ňou trpiaci pociťujú alergické reakcie pri cestovaní v dopravnom prostriedku či pri kosení trávnika.

Telo v takomto prípade reaguje na vibrácie, ako na útoky a začne vylučovať histamín. Pri kontakte s vibrujúcim zariadením koža človeka sčervenie a začne  poriadne svrbieť. Ľudia trpiaci touto alergiou tento stav popisujú ako obzvlášť bolestivý a nepríjemný.

Deti ako alergén

Tento druh alergie je vhodný pre rodičov, ktorí potrebujú nájsť výhovorku, aby si nachvíľu oddýchli od svojich ratolestí. Niekedy však nejde len o výhovorku, ale aj o skutočnú alergiu, ktorá sa vyskytuje veľmi vzácne.

Objavuje sa u mamičiek v pokročilom štádiu tehotenstva a poriadne dokáže znepríjemniť život novopečených šťastných mamičiek. Tým sa pri kontakte s novorodeniatkom na koži vytvoria pľuzgiere a fľaky.

Preto by si takéto ženy mali dávať pozor, aby svoje dieťa chytali výhradne do látky a nie priamo do rúk.

puma, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

F1: Prekvapivý víťaz VC Maďarska

Francúzsky pretekár Esteban Ocon z tímu Alpine sa stal prekvapujúcim víťazom Veľkej ceny M…