Domov Cestovanie Najkrajšie európske vianočné trhy s neopakovateľnou atmosférou

Najkrajšie európske vianočné trhy s neopakovateľnou atmosférou

0
0

K predvianočnému obdobiu neodmysliteľne patria vianočné trhy. Tie európske patria k najkrajším na celom svete. Aj za hranicami nášho Slovenska môžete pocítiť tradičnú vôňu Vianoc, ochutnať tradičné miestne špeciality a zažiť očarujúcu atmosféru najkrajších sviatkov roka.

Pražské sú svetovým unikátom

V hlavnom meste našich bratov Čechov zažijete pravú vianočnú atmosféru so všetkým, čo k tomu patrí. Nielen, že ide o najkrajšie trhy v Európe, ale ide aj o jedni z najkrajších vianočných trhov na celom svete.

Tie tohtoročné začali posledný novembrový deň a skončia 6. januára 2020. Prebiehať budú na Staromestskom námestí, Václavskom námestí, Námestí republiky, ale tiež na očarujúcom Pražskom hrade.

Pre slovenských návštevníkov pražských Adventných trhov je najväčšou výhodou jednoduché dorozumievanie s predajcami a tiež ich priateľskosť.

Navyše tu môžete ochutnať nám dobre známy trdelník či vianočný punč, ktorých cena je nižšia ako v našom hlavnom meste. Okrem tradičných trhov ponúknu aj pestrý vianočný program na viacerých miestach v centre stovežatej.

Zimná rozprávka v Bruseli

Druhé najkrajšie vianočné trhy v Európe si môžete pozrieť v belgickom hlavnom meste Brusel. Bruselské trhy sa každoročne konajú na Námestí svätej Kataríny.

Pre ich návštevníkov je pripravených vyše 200 drevených chatiek, ktoré v sebe ukrývajú množstvo miestnych pokladov a darčekov. Nechýba tiež korčuľovanie na ľade, kolotoče a samozrejme bohatý kultúrny program.

V Bruseli sa počas vianočných trhov budete cítiť ako v skutočnej zimnej rozprávke. Tohtoročné vianočné trhy v Bruseli otvorili svoje brány 24. novembra a zatvoria sa 31. decembra.

Viedenské trhy pred historickou budovou radnice

Viedeň v predvianočnom čase takisto ponúka unikátne a výnimočné vianočné trhy. Tie najkrajšie sa odohrávajú práve v samotnom centre pred nádhernou historickou budovou mestskej radnice.

Radničné námestie je pre milovníkov punču a iných vianočných pochúťok otvorené už od 15. novembra. Pre návštevníkov tu bude pripravených viac ako 150 stánkov, v ktorých si každý príde na svoje.

Okrem tých na Radničnom námestí Viedeň vianočnú atmosféru pripraví aj na iných miestach. Za návštevu určite stoja trhy na Karlsplatz, Maria – Theresien Platz, Riesenradplatz, Stephansplatz, Paláci Belveder či na krásnom a romantickom zámku Schönbrunn.

Pri návšteve vianočnej Viedne však musíte počítať so zápchami ako na cestách, tak aj pri samotných stánkoch. Určite to však stojí za to. Veď vianočná Viedeň je tým najideálnejším miestom pre vychutnanie tradičnej vianočnej atmosféry.

Trhy v Štrasburgu s 500-ročnou tradíciou

Francúzske mesto Štrasburg sa môže takisto pýšiť jednými z najkrajších trhov ako v Európe, tak aj na celom svete. V roku 2013 získali prvenstvo spomedzi všetkých európskych vianočných trhov.

Ich história sa začala písať už v roku 1570, kedy sa uskutočnil ich prvý ročník a boli to prvé vianočné trhy v Európe. Mestu oprávnene teda prischlo aj meno hlavné mesto Vianoc.

Vianočný Štrasburg tento rok ožil 22. novembra a ich návštevníci sa môžu tešiť na všetko, čo sa neodmysliteľne spája s najkrajšími sviatkami roka.

Toto francúzske mesto aj tento rok pripravilo pre návštevníkov až 11 trhov po celom meste, pričom tie najobľúbenejšie a najbohatšie sa nachádzajú na Katedrálnom námestí.

Vyzdobená a voňavá Kodaň

Ak sa vám zachcelo vianočnej atmosféry, ktorá je pre nás o niečo vzdialenejšia, ale napriek tomu vám to nevadí, určite sa vyberte do hlavného mesta Dánska.

V ňom môžete vianočnú atmosféru zažiť hneď na viacerých miestach. Či ale nahliadnete do prístavu, do centra, do záhrad alebo na zámok, všade budete cítiť nezameniteľnú atmosféru prichádzajúcich Vianoc.

Ak sa na ne chystáte, určite si nenechajte ujsť tradičný nápoj, ktorý rozvoniava po celých trhoch. Ide o glogg. Ide vlastne o červené víno s pálenkou akvavit, mandľami a hrozienkami.

Ďalším výnimočným nápojom je vianočné pivo Julebrig z miestnych pivovarov. Ak chcete v Kodani zažiť ten najkrajší trh, ktorý mesto ponúka, zájdite do zábavného parku Tivoli.

Množstvo svetielok, vianočných stromčekov, ozdôb či ľadové sochy. Môžete mať pocit, že sa jedná o gýč, ale o tom už tradične Vianoce sú a práve to ich robí také, aké ich poznáme a to, prečo ich tak milujeme.

Trhy našich južných susedov

Budapeštianske trhy snáď netreba nijako viac približovať. Okrem toho, že patria do európskej špičky, u Slovákov sú veľmi obľúbené. Stánky s občerstvením, suvenírmi s rozličným tovarom.

Unikátom je však jedno z najväčších mestských klzísk v Európe, ktoré tu môžete nájsť a poriadne sa na ňom vyblázniť. Budapešť Vianocami ožila už 22. novembra a žiť bude až do 1. januára 2020.

Trhy v jednej z najkrajších európskych metropol ponúkajú niekoľko nám dobre známych špecialít. Pochutnať si môžete na trdelníku, pečených gaštanoch, maďarskom guláši, varenom víne či tradičnom punči.

Opäť sa očakáva, že tieto trhy navštívi obrovské množstvo nadšencov vianočných sviatkov.

Škandinávske trhy vo Švédsku

Ani severské krajiny nazaháľajú a každoročne pripravujú jedni z najkrajších trhov v Európe. Práve v hlavnom meste Švédska, v Štokholme, nájdete množstvo miestnych špecialít od vianočných cukroviniek až po pre nás netradičného údeného soba, či losie mäso.

Ak chcete vyskúšať niečo iné ako tradíciu vianočných trhov v strednej Európe, tie škandinávske vás iste nesklamú. Ich brány sa tento rok otvorili 9. novembra.

Ak túžite zažiť tradičnú netradičnú vianočnú atmosféru, tie štokholmské sú presne to, čo hľadáte.

Feliz navidad z Barcelony

Vianočné trhy v Barcelone sú pre nás úplne iné ako tie, ktoré poznáme z okolitých krajín. Patria k jedným z najstarších v Európe a ich históriu sa snažia zachovať až dodnes.

Nájdete tu množstvo stánkov, čo sa nijak nelíši od tých, ktoré sme vám už predstavili. Rozdiel je však v tom, že Barcelona si dáva pozor na to, aby väčšina predajcov patrila k remeselníkom.

To znamená, že výrobky si zakúpite priamo od jeho výrobcu, čo mu zaručene pridá na hodnote. Najstaršími, najväčšími a najtradičnejšími barcelonskými trhmi sú Feria de Santa Lucia, ktoré sa nachádzajú pred nádhernou barcelonskou katedrálou.

Vianočnými trhmi Barcelona ožila už 29. novembra, pričom posledných návštevníkov trhov vyprevadí deň pred Štedrým dňom.

Trhy pri jednej z najdlhších riek v Európe

Nemecké trhy v Kolíne nad Rýnom pokojne môžu dostať prívlastok anjelské. Dôvodom sú anjeli rôznych tvarov a veľkostí, na ktorých narazíte na každom kroku.

Atmosféru dotvára historická stavba Dómu, pred ktorým sa stánky rozprestierajú. Okrem tradičných pokrmov a výrobkov však Kolín ponúka aj možnosť plavby cez rieku Rýn.

Centrum mesta trhmi každoročne ožíva posledný pondelok pred prvým adventom. Výnimkou nebol ani tento rok a opäť boli trhy otvorené 25. novembra.

Svetlami posiaty Krakow

Aj naši severní susedia majú v rebríčku najkrajších vianočných trhov svojho zástupcu. Právom si miesto v ňom vybojovalo nádherné historické mesto Krakow.

Jednoznačne najkrajšie trhy v meste sú umiestnené na hlavnom námestí, ktoré sa volá Rynek Glówny, ktorý sa v predvianočnom období mení na očarujúcu svetielkujúcu krajinku.

Poľské trhy sú zárukou skvelého jedla so špecialitami ako pirohy, tradičné oštiepky, klobásky a mäso či knedlíky. Na zahriatie výborne poslúži varené víno či skvelý vianočný punč. Vianočné trhy v Krakowe tento rok začali 26. novembra, pričom budú trvať až do 6. januára.

puma, foto: internet/ilustračné

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…