Domov Cestovanie Najkrajšie miesta našich východných susedov

Najkrajšie miesta našich východných susedov

0
0

Napriek tomu, že nás od Ukrajiny delí len jedna štátna hranica, pre Slovákov je skôr neprebádanou krajinou. To je spôsobené nielen vojenským konfliktom na jej území, ale aj hraničnými kontrolami, od ktorých sme si už odvykli. Keď však od týchto nedostatkov odhliadnete, spoznáte Ukrajinu v celej svojej kráse.

Ľvov

Najkrajším mestom Ukrajiny býva označované mesto Ľvov, ktoré sa nachádza v západnej časti krajiny. Predstavuje nielen kultúrne centrum krajiny, ale je tiež križovatkou medzi tromi náboženstvami – rímskokatolíckym, pravoslávnym a judaizmom.

To spôsobuje aj stret tradícií, čo mu ešte viac pridáva na zaujímavosti. Mesto Ľvov je výnimočné vďaka historickému centru mesta, ktoré je zapísané v zozname UNESCO.

Tu zaujme historická budova divadla, opery a baletu, ktorá bola postavená na prelome 19. a 20. storočia. Ďalšou dominantou tohto mesta je budova radnice, ktorej súčasťou je vyhliadková veža, z ktorej sa vám naskytne očarujúci výhľad na centrum mesta.

Za návštevu určite stojí aj najstarší zachovaný kostol v Ľvove, ktorý pochádza zo 14. storočia. Turistov očarí nielen jeho vonkajší vzhľad, ale najmä interiér, ktorý je sprístupnený verejnosti.

Ďalším skvostom mesta Ľvov je kaplnka rodiny Boimovcov, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti námestia. Zaujímavým ho robí fasáda v renesančnom štýle, na ktorej nájdete krásne motívy a rôzne sošky.

Keď sa nachádzate v Ľvove, určite by ste nemali vynechať návštevu majestátneho paláca, ktorý dala v 19. storočí postaviť rodina Potocki. Z ich domova je dnes turistická atrakcia, ktorú tvorí galéria s dielami miestnych umelcov a tiež menšie múzeum.

Černigov

Zájsť sa oplatí aj na opačnú stranu Ukrajiny, kde sa na severe nachádza mesto Černigov. Aj tu nájdete množstvo historických budov, najmä kostolov a katedrál.

Azda najmajestátnejším je Kostol sv. Kataríny, ktorý svojou mohutnosťou a vzhľadom láka do tohto mesta veľké množstvo turistov. V meste sa nachádza aj ďalší kostol, ktorý jednoznačne stojí za návštevu.

Katedrála Premenenia Pána bola postavená v 11. storočí, čím sa zaraďuje medzi najstaršie kostoly v celej krajine. Ďalšou dominantou mesta je budova železničnej stanice, ktorá je vďaka svojej červenej fasáde jednoznačne neprehliadnuteľná.

Postavená bola po 2. svetovej vojne a dnes plní úlohu železničného uzla miestnych aj medzinárodných vlakových spojov.

Ak nemáte na prehliadku mesta dostatok času, no vidieť chcete čo najväčšiu časť mesta, určite sa vydajte za najvyšším bodom mesta. Tým je Boldyna hora na brehu rieky Desna.

Kyjev

Hlavným a súčasne najväčším mestom Ukrajiny je Kyjev nachádzajúci sa na brehu rieky Dneper. Toto 3-miliónové mesto by pri návšteve Ukrajiny rozhodne nemalo chýbať na zozname miest, ktoré by ste mali vidieť.

Z množstva očarujúcich kostolov, chrámov a katedrál by ste obísť určite nemali Katedrálu sv. Sofie, Kostol sv. Ondreja či Kláštor sv. Michala.

Ďalšou významnou budovou tejto metropoly je budova Národnej opery Ukrajiny, ktorá predstavuje jedno z najvýznamnejších operných a baletných centier v celej Európe.

Dominantou mesta je obrovská 102-metrov vysoká socha ženy. Matka vlasti, ako znie jej oficiálny názov, má stelesňovať jednotu ľudí a v čase jej dokončenia predstavovala najvyššiu sochu sveta.

Kyjev sa môže pochváliť aj najhlbšie umiestnenou stanicou metra. Konkrétne ide o stanicu Arsenalnu, ktorá sa nachádza v hĺbke 100 metrov pod zemou.

Odesa

Tretím najväčším mestom Ukrajiny a súčasne najväčším ukrajinským prístavom je mesto Odesa, ktoré sa nachádza na brehu Čierneho mora. Tu si prídu na svoje nielen milovníci kultúry a histórie, ale aj tí, ktorí uprednostňujú skôr pláž a more.

V Odese nájdete všetko od historického centra mesta so zaujímavými pamiatkami až po dovolenkové rezorty s modernými hotelmi. Najväčšou pýchou mesta je budova Odeskej opery, ktorá má čaro najmä po zotmení, kedy je nádherne osvetlená.

Pred ňou sa nachádza aj svietiaca fontána, pri ktorej počas sezóny každý večer hráva živá hudba. Najslávnejším miestom Odesy sú Potemkinove schody, ktoré sa objavili vo filme Krížnik Potemkin z roku 1925.

Je ich celkovo 192, no ak sa chcete dostať na ich vrchol, využiť môžete aj pozemnú lanovku. Čaro Odesy na vlastnej koži pocítite ak sa vyberiete na Prímorský bulvár.

Nájdete tu zamilované páriky, rodiny s deťmi, pouličných umelcov či sokoliarov. Za najväčším bohatstvom mesta však musíte zájsť pod povrch Odesy.

Nachádzajú sa tu slávne katakomby, ktoré tvoria najdlhší systém katakomb na celom svete. Siahajú do hĺbky 60 metrov a ich celková dĺžka dosahuje neuveriteľných 2 500 kilometrov.

Černovice

Ďalším skvostom Ukrajiny je mesto Černovice, ktoré bolo v minulosti súčasťou Rakúsko – Uhorska. Aj vďaka tomu tu dnes môžete pozorovať nielen vplyv Východu ale súčasne aj západnú kultúru.

Najviac pozornosti púta budova Černovickej univerzity, ktorá je od roku 2011 súčasťou zoznamu UNESCO. Jej majestátny vzhľad zvonka, ale aj interiér, ktorý zdobia mozaiky a fresky, očaria oko každého turistu.

Jej súčasťou je aj botanická záhrada, v ktorej nenájdete len vzácne rastliny a dreviny, ale najmä božský pokoj.

Mukačevo a hrad Palanok

Na západe krajiny sa nachádza mesto Mukačevo, ktoré by ste taktiež pri návšteve Ukrajiny nemali vynechať. Pri prechádzke po jeho centre narazíte na množstvo pamiatok, ktoré odrážajú jeho bohatú históriu.

Najvýraznejšou je hrad Palanok, ktorý je považovaný za vôbec najkrajší hrad v Zakarpatskej Ukrajine. Počas svojej existencie sa dostal do rúk viacerých majiteľov.

Nejakú dobu slúžil dokonca aj ako väzenie, kde boli prevážaní väzni z celého Rakúsko – Uhorska. Dnes je na hrade pre turistov sprístupnené múzeum a galéria, v ktorej sú vystavené diela najlepších maliarov západnej Ukrajiny.

Užhorod

Len neďaleko slovensko‑ukrajinských hraníc sa nachádza očarujúci Užhorod. V ňom sa dokonale mieša západná kultúra s východnou a vytvára dokonalé spojenie.

Medzi najzaujímavejšie skvosty tohto mesta patria hradná pevnosť, zachovalá synagóga, Horjanská rotunda či úžasný skanzen ľudovej architektúry, v ktorom sa nachádza množstvo pôvodných drevených stavieb.

Slovákov sem však najviac lákajú trhy, keďže ceny na nich sú neporovnateľne nižšie ako u nás.

Tunel lásky v meste Klevan

Na západe Ukrajiny sa nachádza mestečko Klevan, ktoré sa okrem zrúcanín hradu Klevan môže pýšiť neobvyklou atrakciou. Ide o tunel lásky dlhý viac ako 3 kilometre.

Pôvodne ide o malú súkromnú železničnú trať, ktorá slúžila na prepravu dreva do miestnej fabriky. Aj napriek tomu, že prestala spĺňať svoj pôvodný účel, nezabudlo sa na ňu. Dnes ju lemuje zeleň, ktorá vytvára akýsi tunel, ktorý dýcha romantickou atmosférou.

Elektráreň Černobyľ a mesto Pripjať

Medzi najnavštevovanejšie miesto Ukrajiny dnes patrí mesto Pripjať, ktoré sa po výbuchu atómovej elektrárne Černobyľ v roku 1986 zmenilo na mesto duchov.

Práve „vďaka“ tejto tragédii sem dnes jazdí množstvo turistov, ktorí chcú vidieť opustené domy a zarastené ulice, ktoré naháňajú hrôzu.

Pred dobrodružstvom má ale prednosť opatrnosť, keďže je toto miesto stále zamorené rádioaktívnymi látkami. Preto sa dlhý pobyt v okolí elektrárne stále neodporúča.

puma, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…