Domov História Najsilnejší muži planéty na Slovensku

Najsilnejší muži planéty na Slovensku

0
0

23. februára 2005 sa Slovensko stalo jedným z najstráženejších miest na svete. Na ofificiálnu návštevu sem pricestoval prezident USA George Bush. O deň neskôr sa v Bratislave stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a spoločne tu absolvovali americko-ruský summit na najvyššej úrovni.

Nestáva sa často, že by Slovensko bolo dejiskom významnejšieho summitu. Výnimkou bol 23. a 24. február 2005, kedy na oficiálnu návštevu Slovenska pricestovali dvaja najsilnejší muži planéty.

Americký prezident George Bush a ruský prezident Vladimir Putin sa dohodli, že práve vtedy sa spoločne stretnú v Bratislave na summite.

Z hľadiska medzinárodných vzťahov síce nešlo o žiadnu prelomovú a významnú udalosť, no pre Slovensko išlo o jednu z najvýznamnejších udalostí v ére samostatnosti.

Prvý americký prezident na Slovensku

43. americký prezident pred návštevou Slovenska absolvoval cestu po Európe. Zastavil sa v Bruseli a Nemecku, kde absolvoval oficiálne stretnutia. Treťou zastávkou na jeho ceste bola práve Bratislava, kde pricestoval 23. februára.

Jeho špeciálne lietadlo Air Force One pristálo na bratislavskom letisku vo večerných hodinách. Okrem najvyšších ústavných činiteľovho tu na neho čakala čestná stráž, Vojenská hudba prezidenta SR a obrovské množstvo policajtov,hasičov, vojakov a ochrankárov.

V nasledujúci deň absolvoval George Bush rokovanie s vtedajším slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom a premiérom Mikulášom Dzurindom.

Hlavnou témou ich rokovaní bola vízová povinnosť USA voči Slovákom. Kľúčovým bol najmä nasledujúci deň, kedy okrem stretnutia s Vladimirom Putinom absolvoval George Bush aj príhovor na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Body americko-ruského summitu

V popoludňajších hodinách sa stredobodom pozornosti stalo Hviezdoslavovo námestie, kde bol pred budovou Slovenského národného divadla pripravený rečnícky pult pre Georga Busha.

V približne trištvrte hodinovom príhovore hovoril prezident USA o potrebe užšej spolupráce medzi Spojenými štátmi a krajinami strednej Európy a tiež Ruska.

V tom čase na bratislavskom letisku M. R. Štefánika pristálo aj lietadlo, na palube ktorého sa nachádzal prezident Ruskej federácie Vladimir Putin. Obaja prezidenti sa následne presunuli na Bratislavský hrad, ktorý bol dejiskom celého summitu.

Najskôr sa najsilnejší muži planéty stretli medzi štyrmi očami. Neskôr sa k nim pridali aj ministri zahraničných vecí Condoleezza Riceová za USA a za ruskú stranu Sergej Lavrov.

Počas summitu sa obe strany mali dohodnúť na tom, že Irán ani Severná Kórea by nemali vlastniť žiadne jadrové zbrane. Tiež uzavreli dohodu o spolupráci v boji proti terorizmu.

Jedným z bodov stretnutia boli aj rokovania o kvalite demokracie v Ruskej federácii, pričom sa Bush vyjadril, že má pocit akoby Rusko upúšťalo od princípov právneho demokratického štátu.

Predstavitelia oboch krajín podpísali niekoľko spoločných dokumentov a následne summit ukončili. Z Bratislavského hradu sa už George Bush spolu s prvou dámou Laurou Bushovou presunuli na bratislavské letisko, odkiaľ už pokračovali priamo do washingtonského Bieleho domu.

Návštevu absolvoval aj Putin

Po skončení summitu uskutočnil oficiálnu návštevu Slovenskej republiky aj Vladimir Putin. Najskôr ho na nádvorí Primaciálneho paláca privítal prezident Ivan Gašparovič.

Ďalej absolvoval oficiálny ceremoniál a slávnostnú večeru. Na druhý deň položil vence k pamätníku na Slavíne a odtiaľ sa presunul do budovy Národnej rady Slovenskej republiky, kde rokoval s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským a zástupcami poslaneckých klubov.

V popoludňajších hodinách aj on ukončil oficiálnu návštevu Slovenska a z bratislavského letiska odletel späť do Moskvy.

puma, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…