Domov Slovensko Najväčšia reforma zdravotníctva z dielne Smeru. Predseda Fico o ničom nevie

Najväčšia reforma zdravotníctva z dielne Smeru. Predseda Fico o ničom nevie

0
0

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská nedávno predstavovala svoju víziu o tom, ako urobiť poriadok v slovenských nemocniciach. Na stole pritom bola i téma stratifikácie niektorých nemocníc. Pri prezentovaní bol prítomný aj predseda vlády Peter Pellegrini. Predseda strany Robert Fico ale o najväčšej zdravotníckej reforme nič nevie.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) je presvedčená o perfektnej pripravenosti projektu. Dokonca ho chce schváliť ako ústavný zákon, na čo bude v pléne potrebovať minimálne 90 hlasov poslancov.

„Stratifikácia je systematickou zmenou, ktorá je pre systém zdravotníctva nesmierne potrebná,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ministerstvo ubezpečilo, že plán stratifikácie nie je o rušení nemocníc.

V rámci projektu by dokonca šlo o merateľné kritériá úspešnosti liečby, čo má zlepšiť kvalitu zdravotnej starostlivosti. Stratifikáciou chce ministerstvo zdravotníctva zazmluvniť až 46 nemocníc po celom Slovensku.

Aktuálne je to sieť len 13 nemocníc, ktoré zmluvu z ministerstvom majú. Proces stratifikácie má takisto jasne určiť, ktorá nemocnica sa na čo bude špecializovať.

Fico nemal poňatia

Najväčšia, najlepšia a najprínosnejšia reforma zdravotníctva, ktorá má byť schválená ústavnou väčšinou a predseda strany Smer-SD o nej nič nevie. Fico tvrdí, že Kalavská mu o zdravotníckej reforme nič nepovedala.

A aj keď údajne o ničom nevie, Fico sa už stihol pasovať do role spasiteľa a vyhlásil, že žiadne nemocnice sa rušiť nebudú. Fico Kalavskú vyzval, aby za ním prišla a vysvetlila mu, čo je cieľom projektu a uviedla možné riziká.

„Ak je riziko, že súčasťou stratifikácie môže byť aj rušenie nemocníc, takéto rozhodnutie a takéto riziko si vyžaduje politické posúdenie,“ vyhlásil Fico, ktorý povedal, že v strane ani na koaličnej rade nič takéto neriešili.

Kalavská na návšteve u Fica

Aby problémy okolo reformy zažehnala, ministerka zdravotníctva osobne sa vydala na návštevu Roberta Fica priamo v centrále Smeru, aby mu celú reformu vysvetlila.

Ministerka po stretnutí neuviedla, či sa jej Fica podarilo presvedčiť, avšak údajne sa dohodli, že zmenu treba. Reformu zdravotníctva napokon predložia ako ústavný zákon, aby si získala nielen podporu koalície ale aj opozície.

Lekári reformu podporujú, ale…

Slovenská lekárska komora projekt stratifikácie víta, no v návrhu zákona nesúhlasí so všetkým. Podľa nich musí každá nemocnica vykonávať základné úkony, ktoré môžu zachrániť ľudský život.

„Unáhlený krok, motivovaný politickými ambíciami a podporovaný záujmami ekonomických skupín, nemôže a nesmie byť hnacím motorom stratifikácie,“ vyslovil sa Marian Kollár, prezident SLK.

Komora lekárov si nevie predstaviť, že v niektorých nemocniciach by chýbali niektoré oddelenia, pretože nemocnica by sa špecializovala iba na určité výkony.

Podľa Kollára stratifikácia nemocníc nie je vecou politiky. Tvrdí, že názor SLK je odborný a rozhodovať nemôže v tejto veci niekto nekompetentný bez skúseností z lekárskej praxe.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…